آندري شوچنکو در گفت‌وگويي با سايت فدراسيون بين‌المللي فوتبال اظهار داشت: معتقدم که تيم ملي اوکراين در مجموع از پتانسيل لازم براي قرارگرفتن در صف مدعين قهرماني يورو 2012 برخوردار است. اين فوتبال در شرايط کنوني در حال حرکت و جهش است. اين موضوع هم براي باشگاه‌ها و تيم‌ملي به چشم مي‌خورد. اين پيشرفت‌ها تاثير غيرمستقيم تصميم اعطاي حق ميزباني مشترک يورو 2012 در آوريل سال 2007 به ما و لهستان بوده است.
بازيکن پيشين آ.ث‌ ميلان ايتاليا و چلسي انگليس در اين گفت‌وگو به نکاتي اشاره کرده که در زير مي‌خوانيد:

*آقاي شوچنکو، شما بزودي 35 ساله مي‌شويد. آيا بازهم شاهد حضور شما به‌عنوان بازيکن در ورزشگاه‌ها خواهيم بود؟
احساس خوبي دارم. فکر کنم هنوز بقدر کافي جوان هستم تا همچنان از بازي کردن احساس هيجان کرده و لذت ببرم. پس بازهم به کارم ادامه خواهم داد. البته مشخص است که روزي برايم فراخواهد رسيد که بايد کفش‌هايم را براي هميشه آويزان کنم. هنوز نمي‌دانم چه زماني اين اتفاق خواهد افتاد. شايد در فصل اخير بازهم گل‌هاي زيادي زدم. به هرحال نزديک‌ترين هدفم رقابت‌هاي يورو 2012 است.

*ديناموکيف امسال براي دومين سال پياپي پس از شاختار دونتسک، نايب قهرمان ليگ اوکراين شد. اين مساله براي شما به منزله ناکامي نيست؟
خير. بخصوص که فصل خوبي داشتيم و وضعيت خود را در قالب تيمي بهبود بخشيديم. شاختار دونتسک در دور رفت، تيم قدرتمندتري بود. در شرايطي که در عمل ليگ اوکراين توسط اين دو تيم مطرح مي‌شود، سطح بازي‌هاي باشگاهي‌مان در مجموع بالا رفته است.

*ارزيابي شما از تازه‌ترين تحولات فوتبال بخصوص در زمينه افزايش موفقيت‌ بازيکناني که هنوز مطرح نشده‌اند، چيست؟
در عمل شاهد تغيير و تحولي در اين رشته ورزشي هستيم. ‌آنچه امروزه بيشتر از هرچيزي جلب توجه مي‌‌کند، در کنار سرعت‌ قابليت پاس دادن است تا بازي جذاب‌تر شود. کل اين ماجرا ربط به تکنيک بهبود يافته و کنترل مطلوب توپ دارد. به‌عنوان مثال بارسلونا لبريز از بازيکنان تکنيکي است که کوچکي جثه خود را با با قابليت تکنيکي مي‌توانند جبران کرده و پيش ببرند. از اين منظر پپ گوارديولا،‌ مربي بارسا کار خارق‌العاده‌اي انجام داده است.

*همين حرف‌ها را هم والري لوبانفسکي، مربي سابق شما در تيم ديناموکيف مي‌زد. از نظر او سرعت و تحرک دائمي تمام ارکان تيم در زمين، بنيان فوتبال مدرن است.
درست است، البته منظور او از اين گفته فقط سرعت پايه بازيکنان نبود. آنچه در وهله نخست تاثيرگذار است،‌ اين‌که قابليت بازيکنان برجسته امروزي طوري باشد که به سرعت فضاي بازي را درک کرده و گام‌هاي صحيحي براي ارائه بازي خود بردارند. بر اين اساس سرعت انتقال بازيکن تيم‌هاي درجه اول براي مشارکت تيمي در امر انتقال بازي ميان دفاع و حمله بسيار حائز اهميت است. در واقع تکنيک ناب و کار با توپ سريع، فوتبال امروزي را متمايز مي‌کند. در اين راه همراهي تمام ارکان تيم، امري کاملا ضروري است. البته براي دسترسي به موفقتيي عظيم حتي تيم‌هاي درجه يک به فوق‌ستارگاني مثل ليونل مسي و کريسيتانو رونالدو نياز دارند که خود به‌تنهايي سرنوشت بازي را رقم زنند. چنين چهره‌هاي برجسته‌اي از يک سو بايد در خدمت کار تيمي باشند. ازسوي ديگر در شرايطي قرار گيرند که خود به تنهايي بتوانند سرنوشت‌ساز شوند.

* در تمام دوران ورزشي، چه لحظاتي سخت‌ترين و بهترين بوده‌اند؟
در دوره ورزشي يک بازيکن، لحظات متفاوتي وجود دارد. در اصل همه لحظات دوران ورزشي يک بازيکن، فوتبال را مي‌سازند. بر اين اساس آنچه به من ربط مي‌يابد در مقدماتي جام جهاني 2002 و 2010 در مجموع در 4 بازي پلي‌آف بود که مقابل آلمان و يونان فقط نظاره‌گر بوديم. آرزوي من براي حضور در يک دوره جام جهاني در واقع در پيکارهاي 2006 تحقق يافت. همان دوره‌اي که اوکراين حضوري خوب داشت و درست در مرحله يک چهارم نهايي مقابل ايتاليا قهرمان آن جام، شکست خورد.

* حس مي‌کنيد بازي شما به کداميک از مهاجمين کنوني نزديک است؟
اکنون در فوتبال جهان مهاجمين درجه اول زيادي هستند که مشخصات بازي خاص خود را دارند. شخصا هيچ‌وقت نخواستم بازي‌ام به آنها شبيه باشد. البته شک نکنيد که بازي وين روني مورد پسندم است. او مرتب در تلاش و دوندگي است، در خدمت تيم است و گل‌هاي مهمي نيز مي‌زند.

* با 101 بازي ملي شما جزو پرسابقه‌ترين بازيکنان تيم ملي اوکراين مثل آناتولي تيموچوک که تا اکنون 104 مرتبه براي کشورتان بازي کرده، محسوب مي‌شويد. به نظر شما از بين اين دو بازيکن پرسابقه ملي‌پوش کداميک به کارش زودتر خاتمه خواهد داد؟
آنچه در تاريخ فوتبال ملي اوکراين بي‌سابقه است،‌ ما دو نفر بيش از 100 بازي ملي انجام داده‌ايم. در شرايط کنوني سخت بتوان گفت که من زودتر خداحافظي مي‌کنم يا او. حتي باوجودي که از من جوان‌تر نيز است، ولي بگذاريد بازهم تکرار کنم که روي اين مساله که بازهم در خدمت تيم ملي کشورم باشم و بازي کنم، حساب مي‌کنم.

*اوکراين براي پيکارهاي يورو 2012 چه هدف‌‌گذاري کرده است؟
معتقدم که بطور کلي از پتانسيل لازم براي قرارگرفتن در صف مدعيان قهرماني يورو 2012 برخوردار هستيم. فوتبال اوکراين در شرايط کنوني در حال حرکت و جهش است. اين موضوع هم براي باشگاه‌ها و تيم ملي به چشم مي‌خورد. اين پيشرفت‌ها تاثير غير مستقيم تصميم اعطاي حق ميزباني مشترک يورو 2012 در آوريل سال 2007 به ما و لهستان بوده است. پس از آن بود که تيم‌هاي باشگاهي بطور يکپارچه در زمينه زيرساخت‌ها و آموزش سرمايه‌گذاري کردند. با اين جام‌ بهترين فرصت براي اوکراين فراهم مي‌شود تا سرزمين خود را درعرصه هاي گوناگون به پيش ببرد. در اين حال نه فقط فوتبال بلکه کل کشور نفع خواهد برد. مطمئن هستم ما همه ورزشگا‌ه‌‌ها و تاسيسات ورزشي را به موقع آماده و مهيا خواهيم کرد. با اندکي بخت کافي، حتي اميدواريم بتوانيم صاحب جام شويم. وظيفه قديمي‌هايي مثل تيموچوک،‌ ورنين، شووکوسکي و من اين است که پند دادن به استعدادهاي جوان را کنار گذاشته و کاري کنيم که سطح فوتبال‌شان تا جايي که امکان دارد رشد کند.

*دقيقا بگوييد استعدادهاي برزگ فوتبال اوکراين چه کساني هستند؟
تاراس استپانکو از تيم شاختار دونتسک،‌ يوان کونوپوليکا از دنيپر و آندري يارملونکو، هم‌تيمي من در ديناموکيف، بازيکنان آينده تيم‌ملي بزرگسالان اوکراين هستند. چون جزو نسلي هستند که باعث اميدواري بسيار براي آينده شده‌اند. از طرفي برايم روشن است که آن‌ها مي‌توانند انتظارات موجود را تحقق بخشند. خلاصه اينکه همه چيز بستگي به افتخار کل مملکت دارد. مهمترين چيز در اين ميان آن است که به سرعت قابليت‌هاي خود را باور کنند.