علي فتح‌الله‌زاده سرپرست باشگاه استقلال در نشست خبري اين باشگاه که صبح امروز در دفتر وي برگزار شد، اظهار داشت: به تمام خبرنگاران خير مقدم مي‌گويم و اعتقادم اين است که ورزش بدون رسانه و مطبوعات نمي‌تواند پيشرفت کند. فشارهاي زيادي به باشگاه‌ها، مربيان ومديران وارد مي‌شود ولي ما دوست داريم از طرف مطبوعات شاهد انتقادهاي سازنده باشيم. مي‌دانيد که سابقه من بيشتر مطبوعاتي است و بيشترين تعاملات را با رسانه‌ها دارم و هميشه از انتقادات سالم بهر‌ه‌ مي‌برم.
سرپرست باشگاه استقلال تاکيد کرد: 12 سال است که در يکي از پرطرفدارترين باشگاه‌ها فعاليت مي‌کنم اما افتخارم اين است که اولين کارم را با مطبوعات ورزشي شروع کردم. بدون اغراق بگويم وقتي وارد دفتر کارم مي‌شوم ابتدا روزنامه‌ها را نگاه مي‌کنم و تا زماني که آنها را نگاه نکنم کارم را آغاز نخواهم کرد.
وي افزود: با وجودي که بعضي دوستان انصاف را رعايت نمي‌کنند اما هميشه مشتاق اين هستم در رسانه‌ها پيشنهاد ببينم. آرزويم اين بود که روزنامه‌ها به عصرنامه تبديل شوند چون هنگامي که صبح به محل کارم مي‌رسم 4-5 مشت مي‌خوريم و نيمي از توان‌مان از بين مي‌رود!
فتح‌الله‌زاده در پاسخ به اين سؤال که آيا قبول داريد استقلال اين فصل تيمي کهکشاني است،‌ گفت: فکر مي‌کنم ما تيم کهکشاني نيستيم و وقتي لقب کهکشاني به تيم مي‌دهيد بار سنگيني را روي دوش تيم وارد مي‌کنيد. مي‌توانم اينگونه پاسخ شما را بدهم که تيم ما يکي از تيم‌هاي خوب در فصل نقل و انتقالات است.
سرپرست باشگاه استقلال در خصوص کشمکش‌هايي که بر سر حضور خسرو حيدري در استقلال بوجود آمده، ‌‌تصريح کرد: کار در فوتبال پيچيده است اما حرفه‌اي است. ممکن است همين پيچيدگي بازيکني را از تيمي جدا کند و به تيم ديگر بفرستد. صحبت‌هاي خوبي را با دوستان عزيزمان در باشگاه سپاهان آغاز کرديم و بر اساس نکته‌اي که در قرارداد حيدري وجود داشت وارد مذاکره شديم. در حال حاضر مشکل خاصي نداريم. سپاهاني‌ها قبلا هم نمي‌خواستند رضايت‌نامه حيدري را صادر کنند و مشکل ما بر سر مبلغ است اما امروز پس از اين نشست مطبوعاتي پيشنهاد آخر را به آقاي ساکت ارائه خواهم کرد و کار حيدري را تمام مي‌کنم چون او استقلالي است و استقلالي مي‌ماند.
فتح‌الله‌زاده در خصوص اينکه جذب بازيکنان خوب لازمه قهرماني نيست اظهار داشت: روحيه انسان‌ها متفاوت است. در يکي از روزنامه‌ها مصاحبه‌اي از مجيد صالح سرمربي سايپا خواندم که گفته بود هر بازيکني که فکر مي‌کند قهرمان نمي‌شويم سر تمرين نيايد. به هر حال اين هم يک روحيه است. من هم اينطوري هستم هميشه تلاش براي قهرماني دارم شايد هم قهرمان نشوم اما هميشه هدفم همين است.
وي افزود: مظلومي هم نمي‌گويد که نمي‌خواهيم قهرمان شويم يا قهرمان نمي‌شويم. مي‌گويد تضمين دادن براي قهرماني درست نيست و من هم حرف او را قبول دارم. من هم نمي‌توانم صد در صد بگويم که قهرمان مي‌شويم چرا که همه کارها به سرمربي منتهي نمي‌شود. شرايط بازيکن، داوري و مسائل روحي رواني همه بايد دست به دست هم بدهد و يک تيم قهرمان شود اما استقلال يکي از مدعيان قهرماني است و همه تلاش مي‌کنيم تا به اين مهم دست يابيم.
فتح‌الله‌زاده در خصوص فرهاد مجيدي عنوان کرد:‌ استقلال جزئي از خانواده مجيدي شده است. يادم مي‌آيد آخرين باري که او مي‌خواست با تيم الوصل قرارداد ببندد به من گفت من چند سال ديگر با استقلال قرارداد دارم که من را ترانسفر مي‌کنيد که به او گفتم خودت خبر نداري ما با پسرت هم قرارداد بسته‌ايم.
سرپرست باشگاه استقلال در ارتباط با حضور حسن روشن در کميته فني و شرح وظايف اين کميته تصريح کرد: من به اعتقادات فوتبالي‌ام هميشه پافشاري مي‌کنم. حدود 15-10 سال پيش در خصوص مسائلي که امروز در فوتبال در موردشان صحبت مي‌شود از جمله خصوصي سازي يا انتخاب کميته فني صحبت‌هايم را انجام دادم و در مورد اين مسائل هميشه نفر اول بودم.
فتح‌الله‌زاده ادامه داد: در همين راستا اعتقاد دارم کميته فني بايد کار اساسي انجام دهد. البته براي پياده کردن اين مسئله به زمان نياز داريم و هر کاري که مي‌خواهد آغاز شود با مقاومت‌هايي روبه‌روست. من امسال چون خودم پرويز مظلومي را انتخاب کرده بودم از کميته فني براي انتخاب سرمربي نظر نخواستم اما در سال‌هاي آينده اعتقادم اين است که اين مسئوليت را از خودم بردارم و به کميته فني دهم. يعني به آنها بگويم شما مي‌توانيد سه نفر را به عنوان سرمربي به من معرفي کنيد. اينکه مي‌گويم به اين دليل است که براي من نفر اول، دوم، سوم فرقي نمي‌کند و بايد ببينيم با کدام راحت‌ترم و يک نفر را انتخاب کنيم. کميته فني ما در سال‌هاي آينده اين کار را انجام خواهد داد. شرح وظايف کميته فني را هم تنظيم کردم. شنبه که حکم حسن روشن را مي‌زنيم اين شرح وظايف را اعلام مي‌کنم.
گفتنی است، سرپرست باشگاه استقلال در ادامه صحبت‌هايش در نشست خبري گفت: دوستان ما نوشتند که در مراسم ديشب درگيري بوجود آمده ولي در اين مراسم خوبي‌هاي زيادي هم وجود داشت. مثل اين مي‌ماند که تيمي 9 بر يک برنده شود ولي شما فقط يک گل خورده را ببينيد. شب گذشته پيشکسوتان هم روي صحنه آمدند ولي من انتقادات را به ديده منت مي‌گذارم و قبول دارم که اشکالاتي هم داشتيم ولي در اصل کار خوبي را انجام داديم.
سرپرست باشگاه استقلال در ادامه صحبت‌هايش در پاسخ به اين سؤال که اگر وزير پيشنهادي ورزش، در مجلس رأي نياورد با اين همه مشکلات مالي چه مي‌کنيد گفت: مي‌خواهم دو دقيقه در اين خصوص صحبت کنم و دوست دارم همه شما بدون گرايش رنگي بحث کنيد و با هم به نتيجه برسيم. در اين دو ماه هيچ‌کس نپرسيد که استقلال چگونه بسته شد.
فتح‌الله‌زاده ادامه داد: طبق قانون سازمان ليگ بازيکن بايد در ابتداي فصل 20 درصد از مبلغ قراردادش را بگيرد. فرض کنيم که همه پذيرفتند تنها همان 20 درصد را بگيرند. بودجه سال قبل ما را هم نگاه کنيد که 20 درصد 10 ميليارد معادل 2 ميليارد تومان مي‌شود آيا اين 2 ميليارد را به ما داده‌اند؟ اين مبلغ را به تعهدي که سازمان براي سال قبل داده بود، اضافه کنيد.
وي گفت: ما 5 ميليارد را تأمين کرديم اما سازمان 1.5 ميليارد از سال قبل به ما بدهکار است. امروز اين حرف را مي‌زنم؛ 850 ميليون تومان قرض و به بازيکنان پرداخت کرده‌ام. اگر فردا من را برکنار کنند نمي‌دانم چکار کنم. تنها دو راه براي من باقي مي‌ماند اول اينکه با اين همه کار زيربنايي مثل احداث کمپ، پيروزي در دادگاه cas و بستن چنين تيمي بگويم خدا نگهدار و بروم و راه دوم اين بود که ادامه دهم و کار کنم.
فتح‌الله‌زاده خاطرنشان کرد: دوستاني که اهل تحقيق هستند بيايند و با هم آستين بالا بزنيم و ببينند که حرف من درست است يا خير، شماها در بعضي موارد انتقاد مي‌کنيد ولي اين بار اگر حرف من درست است، کمک کنيد. هيچ انسان عاقلي مزرعه به بار نشسته را شخم نمي‌زند. اين بلايي که امروز سر استقلال و پرسپوليس در خصوص واگذاري مي‌آورند دقيقا مثال همان شخم زدن است. من پرچم‌دار خصوصي‌سازي هستم اما هر چيزي زمان خودش را دارد. حالا چه وقت واگذاري دو باشگاه است؟ خصوصي سازي بايد اواسط ليگ مطرح شود و اواخر ليگ عملي.
سرپرست باشگاه استقلال اظهار داشت: مي‌توانستم تيم را ول کنم و با همين تعداد نفرات بازي مي‌کرديم و به دسته يک مي‌رفتيم. اگر يک نفر از خود چک شخصي نمي‌داد الان ما کجا بوديم، اگر کسي در اين بحث از خودش تحليل بنويسد آن تحليل مغرضانه است. اگر من اشتباه مي‌گويم همين حالا با هم بحث کنيم.
فتح‌الله‌زاده گفت: خواهش مي‌کنم که شما هم به ما کمک کنيد. اگر من در صحبت‌هايم گفتم که يک خبرگزاري کار خوب ما را نديد به شوخي گفتم و مي‌خواستم دق‌دلي‌ام را خالي کنم که آنها متوجه شوند وقتي کار خوب آنها هم ناديده گرفته شود، چه حسي به آنها دست مي‌دهد. ما هم کار خوب آن خبرگزاري را نديديم ولي مي‌گويم ما به عنوان مسئول، کسي به جز شماها نداريم. اگر از من بدت مي‌آيد انتقاد کن ولي به جاي آن دست ما را هم بگير. من به همه شما رسانه‌ها مي گويم که اين کار را انجام دهيد و رسالت‌تان را حفظ کنيد.
سرپرست باشگاه استقلال در خصوص مطالبات بازيکنان تصريح کرد: روز گذشته جباري به من زنگ زد و بعد از چند جلسه که به خاطر مطالباتش جواب تلفن را نداده بودم با او صحبت کردم. او خيلي ناراحت بود و گفت به تمرين نمي‌رود. احساس کردم که حق با او است. نيم ساعت با او صحبت کردم و در آخر به من گفت که 60 ميليون تومان به من بدهيد. حرف او را پذيرفتم با وجود آنکه يک ريال در حساب ما نبود. درست در فکر تهيه پول بودم که آقاي زماني از ارشاد تماس گرفت و گفت ارز مطبوعات را به حسابتان واريز کرديم. ما سالانه براي مجله و روزنامه‌هايمان 70 هزار دلار قرض مي‌گيريم و شما هم مي‌گيريد. پيش خود گفتم خدا را شکر پول جباري را تهيه کردم وقتي حسابم را چک کردم ديدم 40 هزار دلار بيشتر واريز نشده و وقتي مي‌خواستم با وزير تماس بگيرم متوجه شدم که مبلغ ارز هم کم شده است. بنابراين بلافاصله همان پول را به حساب باشگاه ريختم تا چک جباري پاس شود. اگر آن پول را نمي‌دادم نمي‌دانستم چه بگويم.
گفتنی است، علي فتح‌الله‌زاده در پاسخ به اين سؤال که اگر قرار باشد هر بازيکني بابت پولش گلايه و تهديد به عدم حضور در تمرين کند، گفت: اينجا حق با جباري بود. ديروز که با من حرف مي‌زد صحبت‌هايي کرد که حتي به من برخورد اما باشگاه هم به او چکي داده در سه ماه گذشته که براي پاس شدن آن مدام امروز و فردا مي‌کرد. البته فکر مي‌کرديم سازمان پول ما را مي‌دهد. امروز در جلسه‌اي گفتم فوتبال ما اسما حرفه‌اي است اما طبق قاعده afc هنوز حرفه‌اي نيستيم. طبق گفته afc در سال 2013باشگاه‌هاي ايراني حرفه‌اي مي‌شوند ولي اين حرفه‌اي شدن منوط به داشتن مجوز حرفه‌اي است.
وي افزود:‌ من هشدار مي‌دهم و مي‌گويم اگر اين روش و اين فرمول ادامه داشته باشد، از 18 تيمي که در ليگ برتر حضور دارند شايد به زور 8 تيم بتوانند پروانه حرفه‌اي شدن بگيرند. اين حرف‌ها را مي‌زنم و احساس کردم بايد بگويم چون حرف‌هاي ما خريدار ندارد.
فتح‌الله‌زاده در ادامه در پاسخ به اين سؤال که اگر وزير معرفي شده به مجلس بار ديگر هم راي نياورد، بابت مسائل مالي چه برنامه‌اي دارد، گفت: کار ما از انتخاب وزير گذشته است. اگر تا دو ماه ديگر به ما پول نرسد، اين سؤال را بپرسيد که وضعيت خود ما چه مي‌شود. اين را بايد بگويم که اگر به داد ما نرسند، با همه علاقه‌اي که به استقلال دارم، ديگر نمي‌توانم ادامه دهم. چون نمي‌توانم روي بچه‌ها نگاه کنم. اميدوارم دوستان در اين مدت به ما کمک کنند.
سرپرست باشگاه استقلال عنوان کرد: سال گذشته سازمان تربيت بدني بايد 5 ميليارد تومان به ما مي‌داد اما 2 ميليارد و نيم هنوز به ما ندادند. 3 ميليارد هم از زمان واعظ در دستم مانده است. من چيز اضافي نخواستم. امسال هم همان 5 ميليارد تومان را مي‌خواهم و اضافه‌تر نمي‌خواهم.
فتح‌الله‌زاده در پاسخ به اين سؤال که آيا به سازمان ليگ پيشنهادي بابت نامگذاري هفته اول ليگ به نام ناصر حجازي داده يا نه،‌ گفت: از سازمان ليگ قطعا مي‌خواهم که هفته اول ليگ برتر را به نام اسطوره فوتبال ناصر حجازي بگذارد.
فتح‌الله‌زاده در ادامه در مورد اينکه کميته انضباطي هشدار داده اگر دو باشگاه استقلال و پرسپوليس بدهي‌هاي خود را پرداخت نکنند نمي‌توانند در ليگ شرکت کنند، گفت: نگران نباشيد چون به هر دوي باشگاه‌ها اين حرف را زده‌اند و من رو راست هم گفته‌ام که نمي‌توانم بدهي خودم را پرداخت کنم. در واقع اگر قرار است در ليگ 34 بازي انجام دهيم و آخر سر هم يک و نيم ميليارد تومان از سازمان ورزش بگيريم، مي‌رويم با پرسپوليس 15 هفته بازي مي‌کنيم تا به جاي يک و نيم ميليارد تومان 5 ميليارد تومان درآمدزايي کنيم.
سرپرست باشگاه استقلال در پاسخ به اين سؤال که آيا با اين قيمت‌گذاري روي استقلال(42 ميليارد تومان) حاضر است سهام باشگاه استقلال را بخرد يا نه،‌ گفت:‌ من با اين قيمت نمي‌خرم. مطمئن باشيد آنهايي که با اين قيمت استقلال را بخرند قرار باشد سال به سال 10 ميليارد تومان خرج اين تيم کنند و در نهايت ادامه روند کار خود را در زندان دنبال کنند. اگر همه چيز در چارچوب حرفه‌اي پيش رود، استقلال و پرسپوليس مي‌توانند روي پاي خود بايستند. من هم اگر عضوي از هيئت مديره اين باشگاه باشم سعي مي‌کنم سهم کوچکي از اين سهام استقلال را بخرم.
فتح‌الله‌زاده در پايان تاکيد کرد: ‌کمپ اين باشگاه به نام ناصر حجازي است و همچنين وليد علي بازيکن کويتي اين تيم شب گذشته وارد تهران شد.