راه و روش :
۱ . مثلا وقتي مي خواد گاز بگيره به پا كرم يا عطر بزنید و اون موقع ديگه گاز نمي گيره كه البته موقتيه .
۲ . براش دندون گير بچه هم بخرید تا گاز بگيره و در ضمن استخوان قلم هم بهش زياد بدید
۳ . وقتي گاز مي گيره دعواش كنید و يا ناله اي بكنید كه بفهمه دردتون گرفته .
۴ . با دست بهش غذا بدید و نوازشش کنید ( تنبیه هم لازمه ) منظور ار تنبیه این نیست که بزنیدش می تونید با بردن توله به سر جاش و یا قهر کردن با او و همچنین هر وقت حیوان اقدام به گاز گرفتن شما کرد پوزه اون را با دست محکم بگیرید ( اون رو کاملا از دو طرف قفل کنید ) و اونقدر نگه دارید تا حیوان خسته بشه ( روی زمین پهن شد هم اشکال نداره ) در همین حین با اون دعوا کنید ( اینجاش بستگی به اراده و قدرت شخصیت شما داره ... تعجب نکنید قدرت شخصیت ... حیوان شاید معنی کلمات شما رو نفهمه اما کاملا متوجه لحن و حالت عصبی شما میشه هر چقدر جدیت بیشتر به خرج بدید نتیجه بهتری میگیرید اونقدر این عمل رو ادامه بدید تا این عادت رفع بشه ) . اما راه دوم که ساده تر هست به این ترتیبه که دست خودتون رو در اختیار حیوان مورد نظر قرار بدید به این صورت که فک حیوان رو ( از بالا ) بگیرید هر وقت شما رو گاز گرفت لثه های بالایی اونو به داخل دهن بچرخونید به طوری که زیز دندانها قرار بگیره ... با این راه حیوان ناخواسته خودشو گاز میگیره و به خاطر درد به سرعت شما رو رها میکنه . مثل راه حل بالا این روش رو هم تا ترک عادت ادامه بدید .

تذکر: روش ۴ رو درباره سگهای بالغ توصیه نمیشه به خاطر قدرت بالای آرواره حیوان بالغ بسیار خطرناکه. در صورت اقدام هم باید بسیار ماهر باشید که البته بهتره این کارو انجام ندید . ( درباره سگهای کوچک جثه اونقدرها خطرناک نیست ولی شما تصور کنید دستتون توی دهن یه دوبر من بالغ باشه... من که دوست ندارم به عاقبتش فکر کنم ) تا جایی که به یاد دارم همیشه با این روش موفق شدم . به یاد داشته باشید در مسیر تربیت حیوانات گاهی اوقات بهتره رحم و مروت رو فراموش کنید ... ضمنا حوصله زیادی هم باید به خرج بدید .
۵ . با زدن فلفل و یا ویکس به دست و محلی که گاز میگیره و وقتی گاز بگیره دیگه معلومه که چه حالتی بهش دست میده
مراحل ۱ . ۳ .۴ . ۵ . را باید بارها تکرار کرد تا عادت کنه به گاز نگرفتن
گاز گرفتن توله در این سن بخاطر رشد دندانهاست و طبیعی محسوب میشه مثل نوزاد انسان که موقع رشد دندون به جهت تحریک شدید لثه ( خاریدن و درد گرفتن ) باید چیزی رو گاز بگیره

طرز تهیه استخوان قلم :
کاملا بپزید مغزشو خالی کنید کامل بشورید . یه جوری که یه استخوان تمییز بدون چربی باشه
نکته :
با جویدن این استخوان خارش دندونای توله سگ فوق العاده بهتر می شه . حواستون باشه استخوان اگه کوچیک باشه ممکنه خوردش کنه و بخورتش و گلوش زخم بشه . چربی های استخوان هم براش ضرر داره . استخوان خام هم باعث یوبوست و سختی در دفع مدفوعش می شه .