ژايي فرانسيسکو در نشست خبري پس از امضاي تفاهم‌نامه با باشگاه سايپا اظهار داشت: از برخورد گرم و صميمي مسئولان باشگاه سايپا و مردم ايران بسيار تعجب کردم. آنها بسيار مهربان با ما رفتار کردند و اميدوارم من بار ديگر نيز به ايران بيايم. باشگاه پالميراس برزيل 97 سال قدمت دارد و در يک قرن گذشته عناوين و افتخارات بسياري کسب کرده است آنطور که به من گفته‌اند باشگاه سايپا نيز 27 سال قدمت دارد و اميدوارم زماني که به 97 سالگي مي‌رسد به اندازه پالميراس افتخار و عنوان قهرماني کسب کند. من از اينکه چنين فرصتي در اختيارم قرار داده شد تشکر مي‌کنم . درهاي کشور برزيل هميشه بر روي شما باز است به کشور ما تشريف بياوريد.
اميدارم همکاري دو باشگاه سايپا و پالميراس ثمره‌هاي زيادي داشته باشد و ساليان سال طول بکشد.
من به عنوان يک برزيلي طرفدار تيم ملي ايران و طرفدار تيم سايپا هستم.
ژايي فرانسيسکو در مورد اينکه سفرش به ايران چگونه بوده است گفت: من از انگلستان به ايران آمده‌ام زيرا تيم زير 14 سال پالميراس اکنون در مسابقاتي در انگليس شرکت مي‌کند و اميدوارم آنجا قهرمان شويم. امروز نيز در شهر تهران گشتم و با وجود آنکه از بلندي مي‌ترسم به برج ميلاد رفتيم. من و سرجيو با وجود آنکه حتي يک عصر به خير به زبان ايراني بلد نبوديم اما توانستيم خريد کنيم.

وي در مورد اينکه امکانات باشگاه سايپا را چگونه ديده است،‌گفت: باشگاه سايپا امکاناتش در حد باشگاه‌هاي سائوپائولوي برزيل است و شايد به چيزهاي کوچکي نياز به تجهيز داشته باشد اما استانداردهاي لازم را دارد.
ژايي در مورد اينکه چقدر اين تفاهم‌نامه بين دو باشگاه اجرايي خواهد شد، گفت: بر اساس آن تفاهم‌نامه‌اي که بين دو باشگاه امضا کرديم در خدمت باشگاه سايپا هستيم ضمن اينکه ما يک تيم ب داريم که بازيکنان جوانتر ما در پالميراس در اين تيم حضور دارند و اگر مسئولان باشگاه سايپا بخواهند مي‌توانند از بازيکنان اين تيم ما استفاده کنند.
فرانسيسکو در مورد اينکه در برزيل چگونه بازيکناني بزرگي همواره متولد مي‌شوند و راز اين کار چيست؟ گفت: اين يک موهبت الهي است ، تقريبا تمامي پسرها در برزيل آرزو دارند بازيکن فوتبال شوند و به همين دليل به سمت فوتبال کشيده مي‌شوند.
وي در پاسخ به سوال دکتر صدر مشاور عالي باشگاه سايپا مبني بر اينکه چرا از سال 1950 به بعد برزيل داراي چنين موهبتي شد، گفت: اين سؤال سختي است زيرا من متولد 1959 هستم و نمي‌توانم جواب اين سؤال را بدهم اما مي‌توانم بگويم از جمعيت 190 ميليوني برزيل 189 ميليون نفر عاشق فوتبال هستند و پله در سال 1959 يک پسر 17 ساله بود که قشنگ‌ترين گل‌هاي جهان را زد.

مدير تيم‌هاي پالميراس برزيل در مورد اينکه در ايران بيش از 10 روزنامه ورزشي داريم آيا در برزيل هم چنين روزنامه‌هاي وجود دارد؟ گفت: ما هم در برزيل روزنامه‌هاي ورزشي داريم اما مشکل اين است که آنها طرفدار يک تيم خاص هستند و هر روزنامه‌اي طرفدار يک تيم خاص است و به همين دليل از آن تيم حمايت مي‌کند و اينگونه است که دوشنبه‌ها وقتي تيم مي‌بازد همه عزادارند و مربي و بازيکن عوض مي‌شود و در زمان پيروزي يک هفته شادي برقرار است.
وي افزود: در برزيل ما 5 روزنامه ورزشي داريم که دو روزنامه آن مختص به فوتبال است، تيراژ کلي آنها در روز شايد به يک ميليون و 200 هزار نسخه برسد اما روزنامه ورزشي که فقط به فوتبال اختصاص دارد 350 هزار نسخه در روز تيراژ دارد ضمن اينکه هر ايالت نيز براي خودش يک روزنامه دارد.

فرانسيسکو در مورد اينکه فقط قرار است در سطح تيم‌هاي دوم و آماتور با باشگاه سايپا همکاري کنند يا اينکه اين قرارداد و تفاهم‌نامه در سطح حرفه‌اي نيز انجام خواهد شد گفت: من مسئول و مدير تيم ب پالميراس هستم در اين تيم بازيکنان جوان 18 تا 20 سال حضور دارند و در صورتي که تيم اصلي ما با کمبود بازيکن مواجه شد از بازيکنان تيم ب (تيم اميد) استفاده مي‌شود و معناي آن اين نيست که بازيکنان تيم ما آماتور يا کارآموز هستند، آنها در صورت نياز با تيم اصلي هم تمرين مي‌کنند، تيم پالميراس در ليگ پائولويست‌ها جايگاه خوبي دارد و اگر تيم ب ما نيز به قهرماني برسد موفقيتي براي پالميراس محسوب مي‌شود.
وي در مورد اينکه چه شناختي از فوتبال ايران داريد، گفت: پيش از حضور در ايران فقط از تيم ملي شناخت داشتم و از باشگاه‌هاي شما شناختي نداشتم اما شب گذشته وقتي که از ديدار سايپا و داماش برمي‌گشتم با طرفداران تيم پرسپوليس برخوردار کردم و از شور و اشتياق آنها فهميدم فوتبال در ايران يک عشق بزرگ است. ديشب احساس کردم در برزيل هستم زيرا در آنجا نيست وقتي بازي تمام مي‌شود چنين شور و اشتياقي بين مردم وجود دارد.

وي در مورد اينکه بين دو باشگاه سايپا و پالميراس کدام يک از اين تفاهم‌نامه سود مي‌برند، گفت: ما به دنبال سود و زيان نيستيم تفاهمنامه‌اي براي همکاري با باشگاه سايپا امضا کرديم و مي‌خواهيم روابط دو باشگاه توسعه پيدا کند.
وي در مورد اينکه اسپانسرهاي باشگاه پالميراس کدام‌ها هستند گفت: شرکت فيات و آديداس اسپانسرهاي اصلي ما هستند آديداس البسه ورزشي ما را توليد مي‌کند ضمن اينکه يک شرکت مخابراتي به عنوان اسپانسر داريم. اسپانسرهاي ديگر نيز وجود دارند اما اسپانسرهاي اصلي ما همان‌هايي هستند که اسم بردم.

در پايان اين جلسه دکتر صدر مشاور باشگاه سايپا گفت: به عقيده من به جاي انتقال بازيکن از برزيل به ايران و اينکه مهاجمي از آنجا بياوريم تا براي ما گل بزند ما بايد سيستم استعداديابي آنها را به فوتبال ايران بياوريم زيرا در برزيل همه بازيکنان رصد مي‌شوند اگر بتوانيم چنين کاري کنيم ديگر فوتبال ايران کمبود بازيکن ندارد و بازيکنان مستعد به فوتبال ما راه پيدا مي‌کند.