مجموعه بازی های جی تی ای در دنیا بسیار پرطرفدار بوده و بیش از 100 میلیون کپی از آن در کل دنیا به فروش رفته، هر چند خشونت و بی پروایی جنسی موجود در این بازی ها موجب اعتراضات شدید والدین و کارشناسان امور تربیتی شده بود.
داستان بازی تازه که در تهران سال های 1357 و 1358 می گذرد از شکل گیری انقلاب اسلامی شروع شده و به واقعه گروگان گیری و اسارت 444 روزه جاسوسان آمریکایی در سفارتخانه این کشور پیوند می خورد.
طراح و مغز متفکر این بازی فردی به نام نوید خوانساری است. وی که 41 سال سن دارد و در ایران متولد شده همراه با خانواده اش مدتی بعد از سقوط شاه ایران را به مقصد کانادا ترک کرده و بعد از تحصیل در رشته فیلم سازی هم اکنون در شرکت راک استار سازنده بازی های جی تی ای در نیویورک مشغول به کار شد.
وی کارگردان سینمایی بازی های GTA 3، Vice Cityو San Andreas و همین طور دو بازی از سری بازی های مکس پین بوده است.
خوانساری هم اکنون شرکتی مستقل به نام iNKstories را برای طراحی بازی های ویدیویی همراه با همسرش تاسیس کرده و بازی مربوط به انقلاب ایران به نام 1979 بعد از Alan Wakeو Homefront سومین بازی ساخت آنهاست.
کاربر این بازی باید نقش یک مترجم ایرانی – آمریکایی را بازی کند که ماموریت وی نجات گروگان هایی آمریکایی از لانه جاسوسی آمریکا در تهران است. وی برای ورود به ایران می تواند سه مسیر تاریخی را انتخاب کند. با استفاده از هلکوپتر همراه با نیروهای ویژه آمریکایی، از طریق عراق و همراه با نیروهای مهاجم صدام یا از طریق مرز افغانستان همراه با نیروهای طالبان.
در ابتدا این بازی یک بازی تیراندازی سوم شخص خواهد بود و البته کاربر باید معماهایی را نیز به منظور تقویت زبان فارسی خود حل کند. اما کاربر به محض ورود به ایران تبدیل به یک نیروی مخالف شاه می شود که البته از تحولات رخ داده بعد از وقوع انقلاب اسلامی خوشحال نیست.
در ادامه کاربر بازی به یک گروه نظامی کوچک در اطراف تهران می پیوندد و تلاش می کند تا بدون خشونت و بی سروصدا گروگان های آمریکایی را آزاد کند.
به گفته خوانساری در این بخش بازی از حالت تیزاندازی و اکشن خارج شده و جنبه های دیپلماتیک و مخفی کاری در آن بیشتر می شود. در این بخش کاربر باید به افرادی رشوه بدهد و معامله هایی انجام دهد تا به گروگان ها نزدیک شود.
قرار است این بازی در اواخر سال 2012 روانه بازار شود. خوانساری می گوید در آینده بازی هایی در مورد دخالت های نظامی آمریکا در پاناما و لیبی در دهه 1980 هم طراحی خواهد کرد.
وی خود به صراحت به تامین اهداف دولت آمریکا از طریق طراحی این بازی اعتراف کرده و در مصاحبه با سی ان ان گفته است: من از همین حالا می دانم که ایرانی ها از من به خاطر ساخت این بازی انتقاد خواهند کرد چون در این بازی امپریالسیت های آمریکایی ایرانی ها را خواهند کشت، اما قرار نیست من همه را راضی کنم.
این بازی اهداف سیاسی و آموزشی دارد و می خواهم مردم بدانند که فراتر از آنچه در روزنامه ها خوانده اند چیزهایی وجود دارد. اکثر کاربران بازی های ویدیویی بعد از وقوع انقلاب ایران به دنیا آمده اند و من می خواهم آنها از آنچه در 40 تا 50 سال اخیر اتفاق افتاده و به آنها مربوط است مطلع شوند.