با توجه به وعده‌های مسئولان سازمان بهزیستی در سال گذشته مبنی بر افزایش کمپ‌های ترک اعتیاد زنان در کشور، این کمپ‌ها هنوز افزایش نیافته است.
به گزارش فارس طی سال‌های گذشته مسئولان در ستاد مواد مخدر و سازمان بهزیستی تلاش کردند اقداماتی را در حوزه درمانی مواد مخدر و به خصوص مواد صنعتی از جمله "شیشه و کراک " انجام دهند و در این راستا هم برنامه‌هایی تدوین شد که البته برخی از آنها اجرا شد.
یکی از دغدغه‌های حال حاضر در کشور افزایش بی‌رویه استفاده از مواد مخدر صنعتی "کراک و شیشه " است به‌طوری‌که استفاده‌کنندگان از این مواد را قشرهای مختلف جامعه از جمله مردان و زنان جوانان تشکیل می‌دهند که دراین خصوص باید اقدامات مناسبی انجام شود.
استفاده بی رویه زنان از مواد مخدر صنعتی یکی از مشکلات اساسی در کشور شده است که در این خصوص سازمان بهزیستی به عنوان یکی از دستگاه‌های مسئول در حوزه درمانی باید اندیشه کند.
اقدامات انجام شده از سوی سازمان بهزستی به صورت منظم و منسجم نبوده است به طوری که طی سال‌های گذشته در خصوص مجوز کمپ‌های درمانی نتواسته است به وعده‌های خود عمل کند.
در حال حاضر حدود 200 کمپ ویژه مردان در کشور وجود دارد که مسائل درمانی آنها را پیگیری می‌کنند و این در حالی است که در کشور تنها 4 کمپ ویژه ترک مواد مخدر ویژه زنان وجود دارد.
حمایت دستگاه‌ها و نهادها از کمپ زنان معتاد نسبت به مردان بسیار کمتر است
عباس دیلمی‌زاده، مدیر جمعیت تولدی دوباره با اشاره به مدت زمان درمانی زنان معتاد در کمپ‌ها اظهار داشت: طول درمان زنان معتاد در کمپ معتادان 28 روز است که در این مدت برنامه‌های درمانی، دارویی و آموزش‌های لازم به آنها داده می‌شود.
وی تصریح کرد: تمام شیوه‌های درمانی کمپ زنان بر اساس پروتکل درمانی سازمان بهزیستی و بر مبنای ایمان‌مداری است ضمن اینکه پس از ترخیص زنان معتاد از کمپ‌ها، برنامه‌هایی برای حفظ سلامتی آنها در دوره‌های سه ماهه، 6 ماهه و یک ساله انجام می‌شود.
دیلمی‌زاده با انتقاد از کوتاهی برخی از دستگاه‌ها در حمایت از کمپ زنان بیان داشت: تأسیس کمپ زنان معتاد در کشور مشکلات بسیاری دارد که در این خصوص می‌توان به واکنش‌های مردم در محل‌های مختلف برای ایجاد این مکان اشاره کرد همچنین این زنان دچار آسیب‌های اجتماعی دیگری نیز هستند.
مدیر جمعیت تولدی دوباره در خصوص هزینه‌های درمان زنان معتاد در کمپ‌ها گفت: هزینه هر فرد 180 هزار تومان است که به علت عدم حمایت دستگاه‌ها 60 هزار تومان از این مبلغ را فرد و مابقی را نیز جمعیت تولد دوباره و خیرین پرداخت می‌کنند.
افزایش کمپ های زنان در سال 90 تنها وعده است
مریم، دختر 23 ساله ای که به مواد مخدر "کراک " اعتیاد دارد در خصوص اقدامات درمانی اظهار داشت: متأسفانه به علت ترک خانواده و همراه شدن با دوستانم 5 سال است که معتاد شده‌ام و این در حالی است که خانواده‌ام مرا ترک کرده‌اند.
وی با بیان اینکه آرزو دارم روزی دوباره بتوانم از اعتیاد پاک شوم و به آغوش خانواده‌ام برگردم، تصریح کرد: در حال حاضر به دو کمپ زنان در تهران مراجعه کرده‌ام اما هر بار پاسخ منفی شنیده‌ام و مسئولان کمپ‌ها عنوان می‌کنند که به علت کمبود جا امکان پذیرش ندارند.
مریم با انتقاد از عملکرد سازمان بهزیستی در خصوص حمایت درمانی از معتادان بیان داشت: بهزیستی تنها به سمت شعار دادن رفته است، چرا که از سال گذشته قرار بود کمپ‌های زنان در کشور افزایش یابد که با گذشت 3 ماه از سال هنوز خبری از این کمپ‌ها نیست.
چه کسی مسئول درمان معتادان زن است
کیمیا یکی دیگر از زنانی که به دام اعتیاد گرفتار شده است و سعی می‌کند از این دام نجات پیدا کند، با طرح این پرسش که واقعاً چه کسی مسئول درمان معتادن زن در کشور است، اظهار داشت: بر فرض که فردی نا خواسته معتاد شود ولی باید دستگاه‌هایی باشند که وی را کمک و از این مخمصه نجات دهند.
کیمیا که به علت معتاد شدن از فرزند و همسرش دور شده و هم اکنون یک فرد کارتن خواب در یکی از محله شوش شده است، تصریح کرد: آرزو دارم روزی سالم شوم و بتوانم به عنوان یک مادر برای فرزندم مادری کنم.
آرزو می‌کنم هیچ فرد معتادی در کشور نباشد
ندا که به تازگی معتاد شده است، اظهار داشت: سال گذشته با پسری ازدواج کردم که بعد از دو ماه متوجه شدم.
وی با بیان اینکه همسرم بارها به من می گفت که "شیشه برای اندام زنان بسیار مفید است و اندام آنها را زییا می کند، گفت: با این ترفند مرا معتاد کرد و الان با داشتن کودکی در شکم آواره شده‌ام چرا که هیچ کس مرا نمی پذیرد.
ندا ادامه داد: امیدوارم روزی بیاید که هیچ زن و مرد معتادی در کشور نباشند و نیاز به حمایت سازمانی از آنها نباشیم.
به گزارش «توانا» تعدد زنان معتاد در تهران و بخصوص برخی از مناطق جنوب شهر به قدری افزایش داشته است که طی روز بیش از 60 الی 70 زن معتاد دراین مناطق مشاهده می‌شود که اکثر آنها مبتلا به بیماری‌های عفونی و غیره شده اند و در این راستا باید تلاش شود تا این افراد بتوانند در محل‌های مناسب درمان شوند.
همچنین خبرگزاری فارس تلاش کرد تا علت عدم افزایش کمپ های زنان در سال جاری را که یکی از وعده‌های بهزیستی بود را از سرپرست دفتر مداخله و بارتوانی بهزیستی جویا شود که وی حاضر به پاسخگوی در خصوص این موضوع نبود.