علی فتح‌الله‌زاده درباره شرایط استقلال پس از شکست مقابل تراکتورسازی و دربی صحبت‌های زیر را مطرح کرد.
* هنوز هم از شکست مقابل تراکتورسازی ناراحت هستید؟
باید آن باخت را فراموش کنیم. یک اتفاق بود و اکنون به دربی فکر می کنیم. در زمین مسابقه مقابل تراکتورسازی چیزی کم نگذاشتیم. این زیرکی رقیب بود که از سه کاشته به سه گل رسید. این هوش قلعه‌نویی را می‌رساند. آنها سه گل یک مدل زدند و این درسی برای تیم ما شد. فوتبال حرفه‌ای همین است. استقلال ضعیف نبود و در مجموع در نوع فوتبال سرتر از حریف بودیم.

* با توجه به اشتباهات رخ داده پی بردید که در نقل و انتقالات در خط دفاع باید عملکرد بهتری نشان می‌دادید؟
ما روی سه گلی که دریافت کردیم سه فرد مقصر بودند. مقصر خط دفاعی نبود. بعضی از بازیکنان را که مامور یارگیری کرده بودیم یار خود را نگرفته بودند.
بازیکن حریف دو متر آنطرف‌تر از بازیکن ما توپ را گرفت و حتی می‌توانست آن را استپ کند و بزند. نمی‌دانم بازیکن ما حواسش به چه بود. در هر صورت سه بازیکن مقصر، جریمه می‌شوند تا دیگر یادشان نرود که چه مسئولیتی دارند.
سیستم، مقصر نبود بلکه اشتباه فردی داشتیم. این بازیکنان، هم جریمه نقدی و هم فنی می شوند. میزان جریمه آنها را مظلومی تعیین می کند. با وجود این شکست ما همچنان دوم جدول هستیم. این باخت برای ما لازم بود که مغرور نشویم و خوب موقعی شکست خوردیم.

* شما بین نیمه راهی رختکن شدید، اتفاقی که کمتر رخ می دهد. گفته می شود به دلیل حضورتان در رختکن و بحث‌های فنی صورت گرفته مظلومی ناراحت شده و به حالت قهر در نیمه دوم کنار زمین نیامده است؟
اینکه من در رختکن بحث فنی کرده‌ام صحت ندارد و شایعه است. از آن دست شایعاتی است که استقلال را به حاشیه می برد. من هیچ وقت بحث فنی نمی کنم. همه صحبت‌های من مدیریتی است. بنده مدیرعامل هستم و همه جور حقی دارم. هر گاه احساس کنم تیمم دچار سهل‌انگاری یا مشکلی شده برای صحبت‌های مدیریتی ورود می کنم. برای تاکید صحبت‌های مظلومی به رختکن رفتم و اصلا به نیت زیر سؤال بردن اقتدار سرمربی این کار را نکردم.

* برخی کارشناسان معتقدند دلیل شکست استقلال مقابل تراکتورسازی ترس مظلومی بود.
مظلومی نترسیده بود و اتفاقا دو تعویض ریسکی کرد وگرنه می توانست با همان نتیجه دو - دو تیم را از زمین بیرون بیاورد. یک سری اشکالات داشتیم اما بدشانسی هم آوردیم و تیم حریف شانس آورد که سه ضربه‌اش گل شد.
مظلومی تمام تلاشش را کرد. بازی برد و باخت دارد. از این به بعد هم همچنان تلاش خود را ادامه می دهیم. این را هم بگویم غیبت تیموریان و مصدومیت کیانوش رحمتی برای ما مشکل‌ساز شد.

* بعد از بازی هم برای امیر قلعه‌نویی کری خواندید؟
امیرخان از دوستان دیرینه و باسابقه ماست. به او گفتم در تبریز جبران می کنیم. من بعد از باخت‌ها روحیه خودم را نمی بازم. تیم بزرگ باید آدم‌های با روحیه داشته باشد. بعضی ها فکر می کردند با این شکست رابطه بین من و مظلومی به هم می خورد. هر کسی که گفته مظلومی ناراحت شده و یا قهر کرده دروغ است.
امکان چنین چیزی نیست که مربی از مدیرش قهر کند و اگر به قهر بود باید وسایلش را جمع می کرد و به خانه‌اش می رفت اما امروز ما با هم جلسه داریم.

* شما گفتید بازیکنانی که فردی اشتباه کرده باشند جریمه می شود، اگر کادر فنی هم اشتباهی رخ دهد،‌ جریمه می شود؟
جریمه برای کادر فنی هم محفوظ است اما بعد از دربی آن را مشخص می کنم.

* این صحبت شما نشان می دهد امیدی برای پیروزی در دربی ندارید؟
از حرف من برداشت بد نشود. منظورم این است که اگر در دربی برنده شویم، این جریمه بخشوده می شود. من مطمئنم دربی را می بریم.

* فکر نمی کنید با این اطمینان خاطر توقع هواداران را بالا می برید؟
هواداران می دانند که دربی یک بازی خاص است. ما به تیم فشار نمی آوریم و شرایط را درک می کنیم. این را هم بگویم برد و باخت در دربی تاثیری در ادامه همکاری با کادر فنی ندارد. با یکی دو بازی قهرمان تعیین نمی شود. این را هم بگویم که کادر فنی به هواداران قولی برای قهرمانی نداده‌ اما من این قول را داده‌ام که اگر در دربی ببریم یا ببازیم، ‌قهرمان می شویم. البته دادن قول قهرمانی کار حرفه‌ای نیست اما من فاکتورهای خاص خودم را دارم.
باز هم تاکید می کنم مظلومی قولی نداده و من هم از کسی قول زورکی نمی گیرم چون مدیر دموکراتی هستم.

* بگذریم. حسن روشن بار دیگر به انتقاد پرداخته و می گوید تا زمانی که تکلیف رضا رجبی روشن نشود، در هیچ کاری دخالت نمی کند؟
من هم می گویم نباید مسائل را کش داد. مراجعی هستند که مسئولیت رسیدگی به این امور را دارند. ما هم دست روی دست نگذاشته‌ایم. یک حرف را یک بار بیشتر نمی زنم.
رضا رجبی یک فرد است. همه عالم و آدم فهمیدند که چه اتفاقی افتاده فقط کم مانده در کره مریخ این خبر پخش شود. به نظر من شور این قضیه در آمده است.
فدراسیون فوتبال مامور رسیدگی به این پرونده است. دیگر نمی توانم رجبی را بکشم. خودم هم قضیه را پیگیری نمی کنم که بگویند ماست‌مالی کردی.

؟* اکنون بحث سر کمیته فنی است. شما با روشن همکاری می کنید یا نه؟
ما کمیته فنی می خواهیم تا به تیم کمک کند. برای من ارجحیت، تیم است. اگر حسن روشن نقد داشته باشد اشکالی ندارد اما من نمی توانیم تیم را فدای نقد کنم.
کمیته فنی نباید باعث استرس به کادر فنی شود. خودمان نباید چوب لای چرخ تیم بگذاریم. زمانی که بحث کمیته فنی مطرح شد کادر فنی ما چنین احساسی کرد. من تیم را برای قهرمانی ساخته‌ام و اگر احساس کنم به تیمم ضربه وارد می شود مقاومت می کنم.

* بحث این است که شما می توانید با روشن کار کنید یا نه؟
یک زمانی بحث بین من و روشن است و یک زمانی بحث بین استقلال و روشن. اگر قبولش نداشتم به او حکم رئیس کمیته فنی نمی دادم اما صحبت‌هایی که روشن انجام داد این مسئله را به حاشیه برد. هر حرف درستی را نباید هر جا زد. من نمی خواهم بگویم چه کسی راست می گوید چه کسی دروغ. می گویم یک بار یک بحث رسانه‌ای شد دیگر نیازی به کش دادن نیست.

* از هیئت مدیره چه خبر؟
خبری ندارم؛ چون اختیاری ندارم و در نتیجه اظهار نظر هم نمی کنم چون ممکن است سوءتفاهم پیش بیاید. تا روزی که هستم خدمت می کنم و اگر هم نبودم به خانه می روم.