آندرانيک تيموريان بازيکني است که فوتبال خود را از تيم‌هاي پايه استقلال آغاز کرد، اما امسال نخستين بازي خود را برابر پرسپوليس انجام مي‌دهد. او در مورد اين بازي، وضعيت تيم ملي و ... صحبت کرد.
* شرايط شما براي بازي با پرسپوليس چگونه است؟
خدا را شکر با ساير بازيکنان تمرين مي‌کنم و خودمان را براي داربي آماده مي‌کنيم. از نظر بدني هم شرايط مساعدي دارم و با تيم تمرين مي‌کنم. اميدوارم بهترين بازي‌ام را براي استقلال انجام بدهم.
* پس از شکست برابر تراکتورسازي وضعيت تيم براي رويارويي با پرسپوليس چگونه است؟
باختي که مقابل تراکتورسازي متحمل شديم، غير قابل باور بود. به نظر من بهترين نتيجه‌ براي اين بازي تساوي بود. در حال حاضر کادر فني و بازيکنان آن بازي را فراموش کرده‌اند و مي‌دانيم که به خاطره‌ها پيوسته است. وقتي که بازي را باختيم، افسوس خوردن معنايي ندارد. اين باخت طبيعي است. همه تا آخر فصل نمي‌توانند بازي‌ها را ببرند. باخت هم کم و بيش اتفاق مي‌افتد. بازيکنان استقلال با شخصيت و حرفه‌اي هستند و با اين موضوع کنار آمده اند. در کل شرايط تيم خوب است و فکر مي‌کنم بيشتر بازيکنان براي اين مسابقه آماده باشند.
* نبود ملي پوشان استقلال در بازي تراکتورسازي تاثيرگذار بود؟
صد درصد تاثيرگذار بود. هفت نفر از بازيکنانمان در تيم ملي ايران حضور داشتند و در تيم ملي کويت و عراق هم دو بازيکن داشتيم. دست کادر فني خالي بود و با 10 نفر تمرينات را برگزار مي‌کردند. تمام تيم‌ها در تيم ملي سهميه‌اي دارند، اما سهميه استقلال بيشتر بود. وقتي که همه بازيکنان کنار هم باشند، شرايط با زماني که 10 نفر در تمرين هستند، متفاوت است.
* نخستين باري است که در داربي بازي مي‌کنيد شرايط اين مسابقه را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟
داربي يک بازي خاص در ليگ برتر است و از حساسيت خاصي براي دو تيم برخوردار است. از سختي و آساني اين مسابقه نمي‌توانم چيزي بگويم چون اين اولين داربي است که تجربه مي‌کنم. هر کس که باهوش‌تر باشد، پيروز مي‌شود. در اين بازي موقعيت گل کم پيش مي‌آيد و هر تيمي که از آن به نحو احسن استفاده کند، پيروز مي‌شود.
* اين نخستين داربي پايتخت است که بازي مي‌کنيد، اما يک داربي انگليسي را تجربه‌ کرده‌اي.
بله. زماني که در بولتون بودم با منچستر و ويگان بازي کرديم، اما شرايط آن بازي‌ها با اين بازي متفاوت است.
* پرسپوليس رقيب شما نيست؟!
با يکي از خبرنگاران مصاحبه کردم، او گفت براي پرسپوليس کري نمي‌خواني، من هم گفتم نمي‌دانم که پرسپوليس در جدول چندم است. اين خبرنگار گفت که پرسپوليس سيزدهم است. من هم گفتم اگر پرسپوليس سيزدهم است، پس رقيب ما نيست. او تيتر زد پرسپوليس سيزدهم است، پس کري خواندن ندارد. بازيکنان پرسپوليس دوستان ما هستند و همه قابل احترامند. فوتبال و داربي تمام مي‌شود و اين برد و باخت‌ها زياد مهم نيست. رفاقت‌ها خيلي اهميت دارد. بايد هميشه به حريف احترام بگذارم.
* با توجه به حضورتان در تيم ملي وضعيت اين تيم را چطور ارزيابي مي‌کنيد؟
در اين چند ماهي که با کي‌روش کار مي‌کنيم نتيجه‌هاي قابل قبولي به دست آورديم. حتي مي‌توانستيم قطر را هم شکست بدهيم و با 6 امتياز سر گروه بمانيم. هر چند که هنوز هم صدرنشين هستيم. اما بازي با بحرين در تهران مهم‌تر از بازي‌هاي برگشت است. تيم ما خوب است و مربي‌ها هم تلاش مي‌کنند تا بازيکنان خوب کار کنند. اميدوارم بدون هيچ مشکلي به مرحله نهايي مسابقات مقدماتي جام جهاني برزيل صعود کنيم.
* ايران به برزيل مي‌رود؟
چيزي دور از دسترس نيست. چهار سال گذشته هم مي‌توانستيم به جام جهاني صعود کنيم، اما بدشانسي آورديم. مقابل کره شمالي و کره جنوبي در سئول مي‌توانستيم برنده باشيم، اما فوتبال به خاطر همين چيزها جذاب است. اميدوارم در جام جهاني 2014 برزيل باشيم و جواناني که حق‌شان است در اروپا بازي کنند و بتوانند فوتبال خودشان را به نمايش بگذارند.
* در اين چند ماهي که با کي‌روش کار کرديد چه نکات مثبتي را در تيم ملي مشاهده کرديد؟
کي‌روش چند ماه است که تيم ملي را در اختيار گرفته و زود است قضاوت کنيم. از لحاظ سيستمي روش بازي از دفاع به حمله نسبت به يکي، دو سال گذشته پيشرفت کرديم. فکر مي‌کنم زود است در مورد کي‌روش قضاوت کنيم. او مربي کار بلد و دانايي است. در بهترين تيم‌هاي دنيا سرمربي بود و دستيار آلکس فرگوسن بود.
* تيم ملي هنوز از همان روش سنتي و استفاده از ضربه‌هاي ايستگاهي به گل مي‌رسد، آيا خود کي‌روش هم سعي مي‌کند از همين روش استفاده کند؟
هر تيمي نسبت به ابزاري که دارد روي روش‌هاي گل زني کار مي‌کند. صلاح تيم ملي هم روي ضربه‌هاي ايستگاهي است و تيم‌هاي ديگر از روش‌هاي ديگري به گل مي‌رسند. مطمئن باشيد که کي‌روش در تيم ملي کار مي‌کند. سانتر از جناحين هم نوعي تاکتيک است. هيچ کس نمي‌گويد که حتما بايد از روي زمين به گل رسيد.