تطهیر چهره معاویه و یزید در الاسباط

"الاسباط" سریالی جنجالی که مورد نقادی های زیادی در محافل دینی قرار گرفته است و علی رغم اعتراض علمای شیعه و برخی از علمای اهل سنت به نمایش در آمد و سؤالات بسیاری را در اذهان ملت مسلمان ایجاد کرده است این سریال توسط کشور کویت که با اهدافی مغرضانه و بدون هیچ کارشناسی دقیق و منطبق بر واقعیت های تاریخی و پاسخی کور و عجولانه به سریال های فاخر "امام علی (ع) " و "مختارنامه " ساخته شده است

در گفتگویی که تبیان با جناب آقای دکتر رجبی دوانی داشته است به این پرسش ها پاسخ خواهیم گفت که مبنای این سریال تا چه حد مبتنی بر واقعیت است و اساسا آنچه تهیه کنندگان این سریال در پی آن هستند (مبرا کردن بنی امیه از هر گونه خبط و خطایی) در کجای تاریخ و منابع معتبر وارد شده است؟
در قسمت اول این مصاحبه که تقدیم حضورتان شد به بررسی و پاسخ گویی برخی از شبهاتی که در این سریال مطرح شده است پرداختیم و در این قسمت به بررسی چهره بنی امیه در منابع تاریخی و روایی اهل سنت می پردازیم تا روشن گردد که آنچه در سریال در جریان است تا چه حد سندیت دارد.
تبیان: در مورد اینکه سعی شده چهره بنی امیه تطهیر شود در صورت امکان با مستندات خود اهل تسنن به بررسی بپردازید.

با توجه به مستندات عامّه (اهل سنت) عملکرد معاویه در مقابل علی (علیه السلام) به عنوان خلیفه عالم اسلام ، معنا ندارد که یک حاکمی به هر دلیلی طغیان بکند و داعیه هایی داشته باشد. معاویه و برپایی جنگ صفین از دیدگاه بسیاری از اهل تسنن محکوم است. چطور می شود که کسی را که در مقابل خلیفه مشروع ایستاده و فتنه به پا کرده ما تطهیر کنیم و بگوییم با اهل بیت روابط نزدیک داشته است؟ به خصوص بدعت بزرگی که تبدیل خلافت از جنبه معنوی و رهبری دین و دنیای مردم به حکومت موروثی و سلطنتی مردم آن هم توسط فرزندی که به اذعان خود آنها "یزید" به فسق و فجور مشهور بود حتی جالب است که در تاریخ طبری، کامل ابن اثیر و بسیاری از منابع اهل تسنن آمده وقتی معاویه تصمیم گرفت یزید را به عنوان جانشین خودش معرفی کند به زیاد بن ابیه آن جنایتکار بزرگ، حاکم بصره نوشت برای یزید از اهل بصره بیعت بگیر.
زیاد گفت من چطور می توانم برای یزیدی که به روشنی و آشکار شراب می نوشد، و فسق و فجور دارد، بیعت بگیرم در حالی که در بین مردم حسین بن علی و عبدالله بن عمر و عبدالله بن زبیر و ... هستند.
وی برای اینکه کار او را درست کنید مدتی او را از فسق و فجور باز داشت و مجبور کرد تا در مسجد و نماز پیدا شود تا مردم حس کنند یزید رگه هایی از دین هم دارد. و زمینه های تطهیر را برای یزید فراهم کن.
جز انگیزه های پلید سیاسی چیز دیگری در ساخت این فیلم تاثیر نبوده و پشتوانه این نوع جریان های خبیث وهابی و سلفی با حمایت دولت سعودی که کمر به نابودی شعائر اسلامی بسته به رغم شعائری که در خدمت حرمین شریفین و این ها بوده، من معتقدم که سعودی ها اگر دستشان برسد با آن جریان سلفی و وهابی، همه آثار اسلامی را از بین خواهند برد

این را زیاد بن ابیه برای معاویه نوشته است که به معاویه برمی خورد و می گوید مغیره بن شعبه توانسته از مردم کوفه برای یزید بیعت بگیرد تو که خویشاوند ما هستی (معاویه به او استرحام کرده بود و نامش را کرده بود زیاد بن ابی سفیان) اگر بخواهی این کوتاهی را بکنی تو را به همان نَسَب خرابی که بودی، برمی گردانم. باید به هر تقدیر برای یزید بیعت بگیری. حالا چطور می شود معاویه ای که این همه خلاف کرده و یزید را به گرده ی مسلمانان سوار کرده و فاجعه کربلا را مرتکب شده و بنا بر نوشته بسیاری از مجامع اهل تسنن، یزید بخاطر جنایتی که در کربلا مرتکب شد لعنت شده است، که این معاویه با اهل بیت رفاقت داشته باشد و ارتباط نزدیک داشته باشند (دروغی که این سریال در صدد بیان آن است)
در یک کتابی که در تشرف عمره به من داده شد که سلفی ها در ردّ شیعه نوشته اند. در مورد ابن تیمیّه که دشمن شیعه هست آورده اند که ابن تیمیه، یزید را در آثار خودش بخاطر فاجعه کربلا لعنت کرد.
این سند آنهاست کتابی که موجود است خودشان نوشته اند و در اختیار شیعه قرار داده اند. در رد شیعه نوشته اند اما در صدد بیان این هستند که ما اهل سنّت نسبت به اهل بیت بغضی نداریم و حتی نقل می کنند ابن تیمیه در فلان اثر خودش یزید را بخاطر فاجعه کربلا لعنت کرده است.
حالا من متعجبم از اینکه ابن تیمیه که افکارش الهام دهنده وهابیت بوده و به دشمنی شیعه مشهور است و در رد شیعه مناظرات مکتوبی با علامه حلّی ما داشته، او یزید را لعنت می کند و او را در فاجعه کربلا مقصر می داند. آنوقت دیگران درصدد تطهیر چهره وی هستند.، و سریالی می سازند که یزید و معاویه را از پلشتی هایی که داشته اند و ضربه هایی که به اسلام زدند مبرّا بکنند.
این نشان دهنده این است که اینها به منابع خودشان هم اهمیت ندادند و دهن کجی کردند یعنی اگر غرض و مرضی در کار نبوده در خود منابع اهل تسنن در لعن معاویه و یزید آمده که صلاحیت چنین جایگاهی را نداشتند و به اسلام ضربه زدند.
یک نکته ظریفی را "یعقوبی"، که مورد قبول شیعه و سنی است و در تاریخ خودش انصاف داشته در تاریخ خود می گوید: در زمان خلافت و حکومت معاویه، مغیرة بن شعبه ثقفی "مغیره" یک آدم مطرود شده است (همو که از دوران غصب خلافت و جریان بانو فاطمه زهراسلام الله علیها اسمش هست تا ...)
این فرد از طرف معاویه فرمانروای کوفه بود و جاده صاف کن معاویه در تعیین جانشینی یزید در مقام خلافت بود یعنی خیانت بزرگی مرتکب شده که جای بحث خودش را دارد.

یعقوبی آورده: مغیره روزی از نزد معاویه بیرون آمد در حالی که بشدت به هم ریخته بود و فرزندش حمزه علت را پرسید و او گفت من نمی دانستم که معاویه تا این حد بی اعتقاد هست گفت: چرا؟ گفت: من نزد او بودم گفتم که تو به همه خواسته هایت رسیدی، علی کشته شد حسن صلح کرد، بر عالم اسلام مستولی شدی قدرت کامل پیدا کردی دیگر اینقدر بر بنی هاشم سخت نگیر (چون وی بنی هاشم را از عطایای بیت المال محروم کرده بود و بر آنها فشار وارد می کرد) مغیرة می گوید: گفتم که این ها خویشان تو بودند اذیتشان نکن.
معاویه گفت: این چه سخنی است که تو می گویی رفیق ما ابوبکر از دنیا رفت اسمش هم دفن شد. عمر با آن همه خدمات و کارهایی که کرد با مرگش نامش هم مرد و رفت. آن دوست ما عثمان هم که از ما بنی امیه بود او را کشتند و اسمش هم نابود شد. ولی این مرد (همان موقع ظهر شد و صدای اذان بلند شد) با اشاره به نام مبارک پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) گفت این مرد سالهاست که مرده ولی روزی پنج بار نام او را بر مأذنه ها می آورند و به رسالت او شهادت می دهند. تا اسم او را من زیر پایم دفن نکنم دست برنمی دارم. این سخنی است که معاویه بر زبان آورده و به عبارتی کفر خودش را اعلام کرده است (این نکته در تاریخ یعقوبی هست) که مغیرة بن شعبه کسی که عامل روی کار آوردن یزید هست بر معاویه خرده می گیرد و می گوید نمی دانستم که معاویه تا این حد بی اعتقاد است.
شنیدم که چهره خلیفه دوم خودشان را هم در این سریال نمایش می دهند و با این کار شاید خواسته اند اینگونه جلوه دهند که ما تعصبی از این بابت نداریم و در قالب یک ظاهر منطقی و مردم پسند کار خود را توجیه کنند که ما چهره خلیفه دوم خودمان را نشان می دهیم چهره فرزندان پیامبر را هم نشان می دهیم کاملاً مشخص است که اغراضی سیاسی پشت این مسأله هست و برای تضعیف قدرت نرم شیعه و جمهوری اسلامی این کار صورت گرفته است

معاویه که کفرش مسلم و مسجّل است و ابن ابی الحدید هم که دانشمند سنّی هست او هم در کفر معاویه اذعان دارد حالا این ها در این سریال می خواهند چهره اش را تطهیر کنند. او را با اهل بیت دارای روابط حسنه معرفی کنند. کسی که در صدد نابودی نام مقدس پیغمبر بود.
بنابراین جز انگیزه های پلید سیاسی چیز دیگری در ساخت این فیلم نبوده و پشتوانه این نوع جریان های خبیث وهابی و سلفی با حمایت دولت سعودی که کمر به نابودی شعائر اسلامی بسته به رغم شعائری که در خدمت حرمین شریفین و این ها بوده، من معتقدم که سعودی ها اگر دستشان برسد با آن جریان سلفی و وهابی، همه آثار اسلامی را از بین خواهند برد.

من در تشرّفی که داشتم واقعاً عجیب است دیدم که این ها آثار نبی اکرم را دارند نابود می کنند، در صددند که زادگاه پیامبر را نابود کنند چون معتقدند این ها ارزش نیست ولی جایگاه (سقیفه) را در صددند که حفظ کنند، ببینید جایگاه پیغمبر برایشان مهم نیست ولی جریان انحرافی که پدید آمد و اسلام را به بیراهه کشاند برایشان اصل است و می خواهند سقیفه را بازسازی کنند و نگه دارند.
لذا وقتی که اینها اینگونه هستند طبیعی است که پشت یک چنین سریالی قرار دارند و روی تطهیر خائنان به اسلام و دشمنان اهل بیت اینگونه وارد عمل شوند.

تبیان: به نظر شما چرا چهره امام حسن و امام حسین علیهماالسلام را در این سریال به نمایش می گذارند؟

عرض کنم که من خودم تصورم این بود که این ها چهره شخصیت های محترم خودشان را نمایش نمی دهند، چون اگر یادتان باشد در فیلم رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) چهره های خلفای راشدین را به تصویر نکشیده بودند و تصور من این بود که این ها این اعتقاد را دارند ولی برای تقدّس زدایی از ارزش های شیعی چهره های مطهر امام حسن و امام حسین(علیهماالسلام) را به تصویر کشیدند؛ منتهی شنیدم که چهره خلیفه دوم خودشان را هم در این سریال نمایش می دهند و با این کار شاید خواسته اند اینگونه جلوه دهند که ما تعصبی از این بابت نداریم و در قالب یک ظاهر منطقی و مردم پسند، کار خود را توجیه کنند که ما چهره خلیفه دوم خودمان را نشان می دهیم، چهره فرزندان پیامبر را هم نشان می دهیم. کاملاً مشخص است که اغراضی سیاسی پشت این مسأله هست و برای تضعیف قدرت نرم شیعه و جمهوری اسلامی این کار، صورت گرفته است.