می خواهم در مورد سوالاتی که می تونم بگم همه کسانی که به موتورسواری علاقه دارند و یا اگر علاقه زیادی هم ندارند ولی از این وسیله ها استفاده می کنند مطالبی رو ذکر کنم که گوشه هایی از انها سوالاتی است که کسانی که می خواهند این وسیله نقلیه رو خریداری کنند اکثرا این سوالات رو بیان می کنند این افراد به چند گروه تقسیم می شوند

افرادی هستند که با بیان سوالات و دانستن جواب آنها می خواهند اطلاعات کامل و فنی رو در مورد این وسیله که می خواهند خریداری کنند رو کسب کنند و برایشان دانستن جواب سوالات مهم و با اهمیت است که تعداد این افراد بسیار کم هست

عده ای دیگر هستند که پرسیدن سوالات را در موقع خریداری بی اهمیت می دونن
عده ای هستند که دانستن اطلاعات زیادو دقیق برای انها از اهمیت کمی بر خوردار است و دانستن چند مورد اطلاعات جزئی را کافی می دونن و برای بعضی افراد فقط دانستن چند مورد اطلاعات اصلی مهم و کافی می باشد
سوال.۱-حجم موتور چنده؟ من خودم هزاران بار این سوال اشتباه رو شنیدم و حتی پرسیدم

که حجم موتور یعنی چه؟ دیدم که اکثرا نتوانستند جواب درست پاسخ دهند و گفتند حجم موتور دیگه و بقیه هم بدتر از انها گفتند نمی دونیم

حجم موتور اشتباه است - حجم سیلندر چقدر است درست است

جابجایی پیستون بین دو نقطه نقطه مرگ پایین ونقطه مرگ بالا که در واقع تعیین کننده حجمی است به نام حجم احتراق. که مهمترین بخش موتورسیکلت است که زیاد بودن ان در قدرت و سرعت وشتاب وموارد مهم دیگر نقش به سزایی دارد

چند سوپاپ است؟

سوپاپ .که در قسمت بالای سیلندر قرار دارد و دو عمل مهمی را انجام می دهند و دو نام هم دارند سوپاپ سوخت و سوپاپ دود

1-با باز شدن سوپاپ سوخت سوخت وارد محفظه سیلندر شده و بعد عمل احتراق را پیستون انجام می دهد

2-سوپاپ دود که بعد از عمل احتراق عمل هدایت دود را به بیرون از سیلندر انجام می دهد

تعداد سوپاپ در شتاب نقش مهمی دارد. .حداق تعداد سوپاپ در موتورسیکلت های چهار زمانه تک سیلندر 2سوپاپ است در 2 سیلندر 4 سوپاپ و3 سیلندرها 6 سوپاپ .4سیلندر 8و...

در موتورسیکلت های پر شتاب مثل موتورسیکلت های مسا بقه ای که شاید همه برای یک بار هم که شده از تلویزیون مشاهده کرده اند تعداد سوپاپ بیشتر از حد معمول است که برای مثال موتورسیکلت های 4 سیلندر RACE دارای 16 سوپاپ هستند

برای اینکه به شما دوستان مهم بودن تعداد سوپاپ را به طور واضح شرح دهم و اثبات کنم می خوام یک مثال بزنم بعضی از اوقات می شنویم و می بینیم که دو یا چند نفر موتورسیکلت های خودشون را با هم مقایسه می کنند و مثال یکی یک موتورسیکلت صفرکیلومتر چهار زمانه 250cc دو سیلندر داره و یکی موتورسیکلت صفر کیلومتر چهار زمانه 250cc چهار سیلندر و هنگامی که در شتاب و سرعت با هم رقابت می کنند کسی که موتور 2 سیلندر داره کم میاره و بدون اینکه مشخصات فنی ان موتورسیکلت را در نظر بگیرد خودش رو سر زنش میکنه و میگه نتونستم خوب برونم و میگه خوب موتور هر دو ما 250cc است پس چرا اون از شتاب بالایی برخوردار است و زودتر به سرعت بالا می رسد که همه این گفته ها اشتباه است

درست است که هر دو موتورسیکلت 250cc هستند ولی چون موتورسیکلت 4 سیلندر 16 سوپاپ است

و دارای 4 سیلندر و اون یکی 2 سیلندر و 8 سوپاپ پس در نتیجه شاهد شتاب و سرعت زیاد 4 سیلندر خواهیم بود

در هر دو موتورسیکلت حجم سیلندر ثابت است ولی هرچه سوخت بیشتر وارد محفظه سیلندر شود احتراق ناشی از این سوخت قدرت بیشتری خواهد داشت در نتیجه فشار ناشی از این احتراق پر قدرت به وسیله شاتون(دسته پیستون)به میلنگ منتقل شده و این میلنگ در مقایسه بامیلنگ موتوری که تعداد سوپاپ کمتری دارد دور بیشتری خواهد داشت

در موقع خرید موتورسیکلت اکثر افراد به زیبایی و طرح ظاهری موتورسیکلت اهمیت زیادی می دهند

که معیار خوبی در انتخاب موتورسیکلت نیست

قبل از هر چیز به خودتون بگویید که هدف من از خرید این موتورسیکلت چیست

ایا برای گردش و تفریح

یا فقط به عنوان وسیله نقلیه و برای استفاده وانجام کارهای شخصی

یا عشق سرعت دارین و می خواهین یک موتورسیکلت پر سرعت بخرین که از لحاظ سرعت ارضاء شوین

یا موتورسیکلتی بخرین که باهاش به کوه و مکان های سخت ومرتفع بروید

توصیه ای که من برای شما دارم این است که هنگام خرید موتورسیکلت به مشخصات فنی و نوع کاربری توجه زیادی نسبت به زیبایی وطرح ظاهری موتورسیکلت داشته باشید

امیدوارم که با نوشتن این مطالب توانسته باشم شما عزیزان را ذره ای راهنمایی کرده باشم