فابرگاس پس از آن که رسانه هاي محلي اتهام هايي در اين زمينه عليه او مطرح کردند در صفحه توييتر خود نوشت:هرگونه توهين نژادپرستانه به هر بازيکن سويا را تکذيب مي کنم.
اين بازيکن 24 ساله افزود:من چنين اتهام هايي را آن هم درباره کارهايي که انجام نداده ام ، تحمل نخواهم کرد. اگر آنها از حکم اخراج بازيکن خود عصباني هستند مي توانند به طريق ديگر خشم خود را فروبنشانند.
در ديدار بارسلونا و سويا هنگامي که داور اعلام ضربه پنالتي به سود بارسلونا کرد، کانوته خشمگينانه به توپ ضربه زد و با فابرگاس درگير شد و داور هم او را اخراج کرد.
کانوته پس از اين بازي در صفحه توييتر خود از'' آنچه رخ داده بود آن هم در شرايطي که هفته مبارزه با نژادپرستي در فوتبال اروپا به تازگي به پايان رسيده'' ابراز تاسف کرده بود.
اين بازيکن سياه پوست افزود: تحريک و دشنام باعث اين رفتار من شد، شما به خوبي از اين نکته آگاه هستيد. اما سعي مي کنم بيش از اين به آن فکر نکنم. رفتار او با فردي چون من بد بود. من پرونده اين موضوع را بسته ام.
فابرگاس در پاسخ به اين اتهام ها نوشت که هميشه با هم تيمي هايش که ريشه هاي متفاوتي به لحاظ نژادي و ديني و ملي با او دارند ''بهترين رفتار'' را داشته است.
وي گفت: هيچ کس تاکنون در همه اين سالها که فوتبال بازي مي کنم به من تهمت نژادپرستي نزده است. من با '' سيدو کيتا'' بازيکن اهل مالي در باشگاه بارسلونا هم اتاقي هستم و دوستي لبناني دارم. اين ها نشان مي دهد که تفکر من نژادپرستانه نيست.
فابرگاس اضافه کرد: اتهام نژادپرستي بسياري بزدلانه و آسان ترين راه براي پنهان کردن رفتار حقيرانه است. وجدان من در اين زمينه آسوده است. هيچ کار اشتباهي انجام نداده ام.
هرچند که کانوته نامي از فابرگاس نبرد ولي گفته بود در جريان ديدار بارسلونا'' تحريک شده و به او دشنام داده شده بود''.
''دانيل آلوز'' هم تيمي فابرگاس در بارسلونا که يک رنگين پوست است در يک نشست خبري از او حمايت کرد و گفت: فابرگاس هيچ دشنام نژادپرستانه نداد. او انساني شريف است و هيچ وقت چنين رفتاري نداشته است.