حضرت آیت اللّه آقاى حاج شیخ رضا استادی دامت برکاته

اطلاعاتي در مورد اقاي استادي

این‏جانب رضا استادى مقدّم (تهرانى) در سال 1316شمسى در یك خانواده مسلمان - در یكى از محلّات جنوب تهران - به دنیا آمدم. پدرم حاج خداداد استادى، مردى با ایمان، اهل خیر و كاسب بود. وى حقّ عظیمى بر من دارد؛ زیرا علاوه بر كمك‏هاى معنوى، همواره از جهات مادّى و اداره زندگى رهین كمك‏هاى ایشان بوده‏ام. او در سال 1372 شمسى از دنیا رفت و در وادى السلام قم - در مقبره‏اى كه خود تهیّه كرده بود - به خاك سپرده شد.

تولد

تحصیل
عده‏اى از اساتید دوران سطح در قم
اساتید دوران سطح خارج
تدریس
اجازه
تألیف و تصحیح
تألیفات
مقالات
تصحیح و تحقیق
اشراف و نظارت
منبر و تبلیغ و سخن‏رانى
مسافرت‏ها
كنگره‏هاى شیخ مفید و مقدّس اردبیلى و آقا حسین خوانسارى
پس از پیروزى انقلاب
پایان

حدود هفت سالگى به دبستان رفتم و تا دوازده سالگى شش كلاس ابتدایى را خواندم و سپس تا شانزده سالگى مشغول كسب و كار بودم، آن‏گاه به وساطت دو نفر از مؤمنان با مسجد امین الدّوله بازار تهران و مدرسه مروى آشنا و به تحصیل علوم دینى مشغول شدم.

سه - چهار سال در تهران از محضر آقایان حاج شیخ عبدالكریم حق شناس امام جماعت مسجد امین الدّوله، حاج شیخ احمد مجتهدى امام جماعت مسجد حاج ملّا محمد جعفر، مرحوم حاج شیخ هادى مقدّس واعظ، مرحوم حاج میرزا عبدالعلى تهرانى امام جماعت مسجد بزّازهاى تهران و دیگران استفاده كردم.
آن‏گاه به حوزه مقدّسه قم آمده مشغول خواندن كتاب شرح لمعه شدم، و تا حدود هفت سال دروس سطح را مى‏خواندم، و پس از این دوره حدود ده سال به درس خارج فقه و اصول حاضر مى‏شدم و از بدو پیروزى انقلاب به سبب اشتغال به تدریس و تألیف و سایر كارهاى علمى، از حضور در درس‏ها محروم شدم و بنابراین، دوران تحصیل این حقیر بیست سال بوده است.

آیة اللّه حاج شیخ محمد تقى ستوده، آیة اللّه حاج شیخ حسین نورى، آیة اللّه حاج شیخ ابوالقاسم خزعلى، آیة اللّه حاج شیخ محمد شاه آبادى، آیة اللّه حاج شیخ جعفر سبحانى، آیة اللّه حاج شیخ حسینعلى منتظرى، آیة اللّه حاج شیخ ناصر مكارم شیرازى، آیة اللّه حاج سیّد محمد باقر سلطانى بروجردى طباطبائى، آیة اللّه حاج شیخ احمد آذرى قمى، آیة اللّه حاج شیخ عبداللّه جوادى آملى.

ضمناً از جلسات اخلاق و توسّل مرحوم حاج شیخ عباس طهرانى و مرحوم حاج آقا حسین فاطمى گاهى استفاده مى‏كردم.
مرحوم حاج سیّد حسن فرید اراكى، مرحوم حاج سیّد محمد محقّق دامادیزدى، مرحوم حاج سیّد محمدرضا گلپایگانى، مرحوم حاج سیّد كاظم شریعتمدارى تبریزى، مرحوم حاج شیخ محمد على اراكى، مرحوم حاج سیّد ابوالقاسم خوئى(چند ماهى كه در نجف بودم)، مرحوم حاج سیّد روح اللّه خمینى امام راحل(ره) (چند ماهى كه در نجف بودم)، مرحوم حاج سیّد محمد باقر صدر (چند ماهى كه در نجف بودم)، حاج سیّد موسى شبیرى زنجانى دامت بركاته (چند ماه).[1] و در طول این بیست سال كه مشغول خواندن سطح و خارج بودم در بسیارى از درس‏ها و نیز گاهى به طور مستقل از صدیق متقى عادل خدوم آیة اللّه آقاى حاج سیّد محسن خرازى به عنوان هم مباحث و شریك بحث بهره‏مند بوده‏ام و ایشان را بر حقیر حقّ عظیمى است. سلمه اللّه تعالى.
سال‏هاى متمادى است كه به اندازه وسع خود به تدریس كتاب‏هاى شرح لمعه، اصول فقه، مكاسب، رسائل، كفایه، و نیز اصول عقاید، تفسیر و غیره اشتغال دارم.
براى تیمّن و تبرّك از مرحوم آقاى سیّد مصطفى صفائى خوانسارى و مرحوم حاج شیخ محمد تقى تسترى مؤلّف قاموس الرّجال و حضرت آیة اللّه نجومى اجازه روایت خواستم. آقاى خوانسارى و آقاى نجومى اجازه‏هایى بسیار مفصّل كه همه مشایخ خود را در آن یاد كرده‏اند و آقاى تسترى اجازه‏اى بسیار كوتاه در چند سطر، برایم نوشته‏اند و تاكنون اجازه امور حسبیّه از كسى نخواسته و نگرفته‏ام.
از سال 1350 شمسى تاكنون در كنار درس و بحث، به تألیف، ترجمه و تصحیح و مانند این‏ها نیز مشغول بوده و آثار فراوانى هر چند بى ارزش یا كم ارزش دارم كه جز دو سه مورد همه آن‏ها منتشر شده است.
1.فهرست كتاب‏هاى خطّى كتاب‏خانه مدرسه فیضیّه قم،سه جزء در دو مجلّد، چاپ قم؛

2.فهرست كتاب‏هاى خطّى كتاب‏خانه عمومى آیةاللّه گلپایگانى، جلد دوم و سوم، چاپ قم؛

3.فهرست كتاب‏هاى خطّى كتاب‏خانه مدرسه حجّتیّه قم، چاپ قم؛4.فهرست كتاب‏هاى خطّى كتاب‏خانه مسجد اعظم قم، چاپ قم؛5.فهرست كتاب‏هاى خطّى كتاب‏خانه مدرسه مروى تهران، چاپ قم؛

6.فهرست صد و شصت نسخه خطّى، چاپ قم (این نسخه‏ها به كتاب‏خانه آیةاللّه العظمى مرعشى منتقل شد)؛

7.آشنایى با چند نسخه خطّى شامل فهرست نسخه‏هاى خطّى كتاب‏خانه چهل ستون مسجد جامع تهران، و فهرست نسخه‏هاى خطّى كتاب‏خانه شخصى آیةاللّه حاج سیّد احمد زنجانى رحمةاللّه علیه، و نسخه‏هاى خطّى كتاب‏خانه حاج سیّد مهدى روحانى، چاپ قم؛

8.فهرست نسخه‏هاى خطّى كتاب‏خانه حسینیّه شوشترى‏هاى نجف، چاپ تهران (این فهرست كه اصل آن از آقاى اسماعیلیان و تنظیم و تكمیل آن از این‏جانب است در جلد 11 و 12 نشریّه دانشگاه چاپ شده است)؛

9.فهرست نسخه‏هاى خطّى كتاب‏خانه آقاى طبسى حائرى ساكن قم؛

10.فهرست نسخه‏هاى خطّى كتاب‏خانه حاج شیخ على خوانسارى رحمة اللّه علیه (این نسخه‏ها ظاهراً به مدرسه مهدیه خوانسار منتقل شده است)؛

11.فهرست نسخه‏هاى خطّى كتاب‏خانه مرحوم آیة اللّه حجت كوه‏كمرى (این نسخه‏ها به كتاب‏خانه آیة اللّه مرعشى منتقل شد)؛

12.فهرست نسخه‏هاى خطّى كتاب‏خانه مدرسه حجازى‏هاى قم(این نسخه‏ها به كتاب‏خانه مدرسه آیة اللّه گلپایگانى منتقل شد)؛

13.فهرست صد نسخه از نسخه‏هاى خطّى حاج آقا اسماعیل هدایتى قم (این نسخه‏ها و بقیّه نسخه‏هاى این كتاب‏خانه به كتاب‏خانه مدرسه آیةاللّه گلپایگانى منتقل شد)؛این پنج فهرست در مجلّه نور علم قم چاپ شده است.

14.فهرست نسخه‏هاى خطّى كتاب‏خانه امام زاده هلال آران كاشان، (در مجلّه میراث جاوید چاپ شده است)؛

15.فهرست نسخه‏هاى خطّى كتاب‏خانه مرحوم آقا سیّد مصطفى صفائى خوانسارى، 1ج (این نسخه به كتاب‏خانه آستان قدس رضوى منتقل شد)؛

16.فهرست دویست و سى نسخه خطّى كه تازگى در تهران دیده‏ام(در مجلّه نورعلم چاپ شد و نسخه‏ها به كتاب‏خانه آستان قدس رضوى منتقل شده است)؛

17.كتاب‏نامه نهج البلاغه، چاپ تهران؛

18.كتاب‏نامه امام صادق(ع)، چاپ قم؛

19.اصول دین براى همه، چاپ قم؛

20.شورى‏ در قرآن و حدیث، چاپ قم؛

21.مدارك نهج البلاغه، چاپ قم؛

22.تحقیق در یك مسئله فقهى(ریش تراشى)، چاپ قم؛

23.شفاعت در قرآن و حدیث، چاپ قم؛

24.چهل داستان، چاپ قم؛

25.امامت در چند درس، چاپ قم؛

26.تحقیقى در باره دعاى ندبه، چاپ قم؛

27.توضیحى پیرامون غنیمت در آیه خمس، چاپ قم؛

28.بررسى قسمتى از كتاب شهید جاوید (اوّلین تألیف بنده است) چاپ قم؛

29.كلمات الاعلام حول جواز الشّهادة بالولایة فى الاذان و الاقامه، چاپ قم؛

30.یادنامه علّامه سیّد ابوتراب خوانسارى، چاپ قم؛

31.خاتمیّت از دیدگاه عقل و قرآن و حدیث (ترجمه بخشى از كتاب مفاهیم القرآن استاد محترم آیة اللّه سبحانى) چاپ تهران؛

32.ده رساله (هفت رساله از این ده رساله تجدید چاپ همان شماره‏هاى 20، 21، 22، 25، 26، 27 و 29 مى‏باشد.) چاپ قم؛

33.چهل مقاله (سه مقاله از این چهل مقاله همان‏ها است كه با شماره‏هاى 17، 18 و 30 قبلاً از آن‏ها یاد شد) چاپ قم؛
34.سى مقاله (كتاب چهل داستان كه قبلاً یاد شده در این كتاب نیز درج شده است.)چاپ انتشارات جامعه مدرّسین قم؛
35.مقدّمه‏اى بر ملل و نحل، چاپ انتشارات جامعه مدرّسین قم؛36.بیست مقاله، چاپ انتشارات جامعه مدرّسین قم؛37.شرح احوال و آثار محقّق حلّى(در دست تألیف)؛
38.جلد پنجم و ششم مقالات (آماده چاپ)؛
39.رساله‏اى پیرامون لغت‏نامه دهخدا، چاپ قم؛
40.شرح حال آیة اللّه العظمى اراكى(ره)، چاپ قم؛41.سى مجلس پیرامون قرآن و عترت، چاپ دارالكتب قم؛
42.بیست مجلس پیرامون عهدنامه مالك اشتر، چاپ آخوندى تهران؛
43.اصول عقائد در چهل درس، چاپ قم؛44.آیینه صدق و صفا، چاپ قم؛45.گزیده منتهى الآمال (در دست چاپ)؛

46.مختصر نجم الثاقب (در دست چاپ)؛47.آشنایى با تفسیر و مفسران، چاپ قم.

مقالات علمى و تحقیقى فراوانى نوشته‏ام كه در مجلّات متعدّد چاپ شده است و مجموع آن‏ها حدود 150 مقاله است كه صد تاى آن‏ها در چهار كتاب كه قبلاً یاد شد:

چهل مقاله، سى مقاله، بیست مقاله و ده رساله چاپ شده، بقیّه كه تعدادى از آن‏ها به زبان عربى است باید در دو جلد دیگر چاپ شود. ضمناً گاه‏گاهى به مناسبت‏هایى مقالات سیاسى نیز داشته‏ام كه در روزنامه‏ها چاپ شده است.ع 1.جلد42 و 43 جواهر الكلام، چاپ تهران و بیروت؛
2.الكافى فى الفقه، ابوالصلاح حلبى، چاپ قم؛3.تقریب المعارف، ابو الصلاح حلبى، چاپ قم؛4.الرسائل التسع، محقّق حلّى، چاپ قم؛5.شش رساله از الرسائل العشر شیخ طوسى، چاپ قم؛6.المسلك و الماتعیة هر دو از محقّق حلّى، چاپ مشهد؛
7.معاد ملّانعیما طالقانى، ج اوّل، چاپ مشهد (جلد دوم در دست چاپ است)؛
8.احكام الصلاة، تقریرات بحث شریعت اصفهانى از شیخ محمد حسین سبحانى(پدر آیةاللّه سبحانى)، چاپ قم؛9.نخبة الازهار فى احكام الخیار، تقریرات بحث شریعت اصفهانى به ضمیمه سه رساله دیگر از شیخ محمد حسین سبحانى، چاپ قم؛10.نفس المهموم حاج شیخ عباس قمى به ضمیمه نفثة المصدور، چاپ قم؛

11.تسلیة الفؤاد سیّد عبداللّه شبّر با همكارى حضرت آقاى اشكورى، چاپ قم؛12.الشمائل المحمدیّة حاج شیخ عباس قمى، چاپ قم؛13.قبض القدیر حاج شیخ عباس قمى با همكارى دیگران، چاپ قم؛14.الدر النظیم حاج شیخ عباس قمى با همكارى دیگران، چاپ قم؛15.شرعة التسمیة میرداماد، چاپ قم؛16.چهارده رساله فارسى حاج میرزا احمد آشتیانى، چاپ قم؛17.تفسیر سوره حمد مرحوم آیة اللّه حاج آقا حسن فرید اراكى، چاپ قم؛18.وسیلة النجاة فى شرح دعاى السمات، ملّا عبدالواسع كاشانى، چاپ قم؛19.پنج رساله عربى حاج میرزا احمد آشتیانى، چاپ قم؛20.قرة الباصرة حاج شیخ عباس قمى، چاپ قم؛21.سیر و سلوك منسوب به سیّد بحرالعلوم، چاپ قم؛22.سیر و سلوك میر سیّد حسین قزوینى، چاپ قم؛23.خلاصة التوحید یكى از رجال دوره قاجار، چاپ قم؛24.اصول دین میرزاى قمى، چاپ قم؛25.ارشاد المستبصر سیّد عبداللّه شبّر، چاپ قم؛26.جامعة الاصول ملّا مهدى نراقى، چاپ قم؛27.شهاب ثاقب ملّا مهدى نراقى، چاپ قم؛28.سؤال و جواب ملّا احمد نراقى، 3ج، چاپ قم؛

29.حاشیه رسائل شیخ انصارى از شیخ عبدالرسول ساباطى؛
30.حاشیه شفا از آقا جمال خوانسارى؛

31.ترجمه مفتاح الفلاح شیخ بهائى از آقا جمال خوانسارى؛32.حاشیه بر حاشیه شرح تجرید از آقا جمال خوانسارى؛33.مائده سماویه آقا رضى خوانسارى با همكارى دیگران.

و بیست رساله دیگر كه غالباً در مجلّات چاپ شده است. این بیست رساله به ضمیمه شماره 19 تا 25 (كه مجموعاً سى و یك رساله است) در دو جلد، اوّلى شامل 14 رساله عربى به نام الرسائل الاربعة عشر در قم و دومى به نام هفده رساله فارسى در مشهد چاپ شده است‏كتاب‏هاى زیر نیز با اشراف یا زیر نظر این‏جانب به چاپ رسیده است:
1.الحكومة الاسلامیة فى احادیث الشیعة الامامیة از انتشارات مؤسّسه در راه‏حق.
2.التوازن الاسلامى....از انتشارات مؤسّسه در راه حق.

3.ده جلد از دوره چهارده جلدى تألیفات شیخ مفید(ره) كه توسّط كنگره شیخ مفید چاپ شد.

4.دوره هفتاد و یك جلدى مقالات (بیش از دویست مقاله) كنگره شیخ مفید كه توسّط همان كنگره چاپ شده است.5.دوره یازده جلدى انتشارات كنگره مقدس اردبیلى(ره)
6.جلد چهارم جامع الشتات میرزاى قمى(ره) از انتشارات مؤسّسه كیهان (در دست انتشار است).
7.نُه جلد از دوره تألیفات فقه و اصول آیة اللّه العظمى اراكى(ره) از انتشارات مؤسّسه در راه حق.8.دوره سه جلدى حیاة النبى تألیف حجة الاسلام و المسلمین حاج شیخ قوام وشنوى، چاپِ انتشارات اسوه.
9.چهار جلد از تفسیر نور تألیف حجة الاسلام و المسلمین قرائتى از انتشارات مؤسّسه در راه حق.10.میزان المطالب تألیف مرحوم آیة اللّه حاج میرزا جواد آقا تهرانى از انتشارات مؤسّسه در راه حق.11.هزار كتاب و رساله پیرامون نماز، چاپ قم.
12.دوره كتاب‏هاى كنگره ملّا مهدى نراقى و ملّا احمد نراقى و كنگره نخبگان گلپایگان(در دست انجام است).
از آغاز طلبگى تا امروز كم و بیش منبر مى‏رفته‏ام و باید به این كار مفتخر باشم و در برخى از كنگره‏ها، سمینارها و محافل علمى مانند كنگره شیخ انصارى، شیخ فضل اللّه نورى، میبدى، سیّد حسن مدرّس، اقتصاد اسلامى، میرزاكوچك خان، سیّد شرف الدّین و كنگره حضرت رضا(ع) وغیره نیز سخن‏رانى داشته‏ام.
دو بار به عتبات عالیات مشرّف شده كه یك بار در كودكى و بار دوم آن، در دوران تحصیل و چند ماه به طول انجامیده است. یك بار قبل از انقلاب و سه بار پس از انقلاب به مكه مشرف شده‏ام. یك بار در كودكى به همراه پدرم به سوریه، لبنان و بیت المقدس رفتم و دو بار بعد از انقلاب به سوریه و زیارت حضرت زینب موفق گردیده‏ام كه بار دومش به منظور شركت در سمینار تكریم مرحوم سیّد شرف‏الدّین در لبنان بود، و در اوایل انقلاب براى شركت در محفلى كه به نام امام حسین(ع) در لندن برپا بود دو هفته‏اى در لندن بوده‏ام. و مسافرت به خارج از كشورم منحصراً همین‏ها بوده است.از كارهاى علمى پرزحمتى كه توفیق انجام آن را با همكارى دیگران داشته‏ام تهیّه و تنظیم و چاپ آثار این سه كنگره است. تقریباً مدّت پنج سال قسمت عمده‏اى از وقتم را صرف این سه كار نسبتاً عظیم و حجیم نموده و نتیجه كار هم به نظر افراد آگاه قابل قبول بوده است.و فعلاً هم مشغول چاپ آثار مربوط به كنگره نراقى‏ها و كنگره نخبگان گلپایگان هستم(15جلد كتاب باید چاپ شود كه چند جلد آن چاپ شده است)از یكى دو سال بعد از پیروزى انقلاب به عضویّت جامعه مدرّسین حوزه علمیّه قم درآمدم و چند سالى است كه از اعضاى شوراى عالى حوزه علمیّه قم هستم و نیز سه سال هم مدیر حوزه علمیّه قم و پنج سال سرپرست كتاب‏خانه مسجد اعظم قم بودم.
فعلاً هم نماینده، مردم تهران در مجلس خبرگان هستم و حدود دو سال از فقهاى شوراى نگهبان بودم.
مدّت شش سال از اعضاى هیئت امناى دائرة المعارف اسلامى (مربوط به رهبر معظّم انقلاب - دامت بركاته) بودم.
دراین اواخر دو سه سالى هم از هیئت مشاوران كتاب‏خانه آستان قدس رضوى بودم و بیش از سى سال است كه در خدمت آیة اللّه خرّازى و سایر برادران به عنوان هیئت مدیره مؤسّسه در راه حق قم انجام وظیفه مى‏كنم و ظاهراً این مؤسّسه بعداز مجلّه مكتب اسلام، قدیمى‏ترین مؤسّسه فرهنگى حوزه علمیّه قم مى‏باشد و تاكنون منشأ خدمات فراوانى، هم در ارتباط باحوزه و هم در ارتباط با سراسر كشور، و خارج از كشور، به خصوص در مورد نسل جوان بوده است.این مؤسّسه همواره مورد تأیید مراجع تقلید بوده و نیز همواره مشمول الطاف امام راحل(ره) و رهبر معظّم انقلاب آیة اللّه خامنه‏اى - دامت بركاته - بوده و مى‏باشد.
قبل از پیروزى انقلاب از انقلابى‏ها به حساب نمى‏آمدم و رنجى كه آنان برده بودند نبردم؛ امّا پس از انقلاب تا امروز كم و بیش، در حمایت و ترویج انقلاب خدماتى انجام داده‏ام و لااقل همیشه براى دوام و بقاى این حكومت الهى و نیز مصون ماندن آن از هرگونه انحراف دعاگو بوده‏ام.
در خاتمه این شرح حال (كه تنها به نقاط قوّت زندگى خود كه همان‏ها هم در واقع مى‏تواند نقاط ضعف باشد بسنده، و از نقاط ضعف فراوان كه یاد آن‏ها موجب شرمندگى است خوددارى كردم) باید عرض كنم:
روزهاى اوّلى كه كتاب جامع المقدّمات را به ما درس دادند، گفتند: «اوّل العلم معرفة الجبّار و آخر العلم تفویض الأمر إلیه» پس افرادى چون بنده كه درس خوانده، مباحثه كرده، درس داده، و آثار و تألیفاتى هم دارند، عنوان‏هایى هم پیدا كرده‏اند امّا همه این علم‏ها، و قیل و قال‏ها، آنان را نورانى نكرده، و در عین عالم بودن، در ظلمت و تاریكى به سر مى‏برند و تمام تحصیلشان، نه «عرفان باللّه» را آورده كه آغاز علم است و نه «تفویض الأمر إلى اللّه» را كه انجام آن است، چنین اشخاصى كه یكى از آنان بنده هستم نباید به هیچ وجه خود را در زمره اهل علم به حساب آورند و احادیث فضیلت علم و عالم را در باره خود پندارند.
آرى، 65 سال عمر به غفلت گذشت و در صفحات تاریخ زندگى خود هیچ خدمت خالصى به اسلام و تشیّع نمى‏بینم و معترف به گناه‏كارى و تقصیر و هواپرستى بوده و مى‏باشم و به خداى رحیم و كریم امیدوارم و از كسانى كه این شرح حال را مى‏خوانند ملتمس دعا هستم، باشد كه لطف خداى منّان و شفاعت رسول او و ائمّه هدى و فاطمه زهرا - سلام اللّه علیهم - و نیز دعاى دوستان و آشنایان و مؤمنان موجب نجاتم گردد.
قم - 1380 شمسى
1. این‏كه گفته‏ام شاگرد این بزرگواران هستم، یعنى در جلسه درسشان حاضر شده‏ام؛ امّا آیا چنان استفاده‏اى كرده‏ام كه بتوانم خود را شاگردشان بنامم و گواهى بر فضل و علم این‏جانب باشد، معلوم نیست، بلكه در مواردى عدمش معلوم است.

منبع : تبیان