« بسم الله الرَّحمن الرَّحیم »

« لجیرانِهِ وَ اَولیائهِ اذا ذَکَرَهُم »

« دعای امام سجاد (ع) درباره همسايگان و بستگان خويش هرگاه ياد آنها مىكرد »

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ ، وَ تَوَلنِي فِي جِبِرَانِي وَ مَوَالِيَّ ا لْعَارِفِينَ بِحَقِّنَا ، وَ الْمُنَابِذِينَ لِأَعْدَائِنَا بِاَفْضَلِ وَلَايَتِکَ .

خدايا! درود بر محمد و آل او فرست. و به بهترين وجهى مرا در مراعات حق همسايگان و بستگان من يارى كن
كه حق ما را شناختند و از دشمنان ما تبرى جستند.

وَ وَفِّقْهُمْ لِإِقَامَةِ سُنَّتِكَ ، وَ الْأَخْذِ بِمَحَاسِنِ أَدَبِكَ فِي إِرْفَاقِ ضَعِيفِهِمْ ، وَ سَدِّ خَلَّتِهِمْ ، وَ عِيَادَةِ مَرِيضِهِمْ ، وَ هِدَايَةِ مُسْتَرْشِدِهِمْ
، وَ مُنَاصَحَةِ مُسْتَشِيرِهِمْ ، وَ تَعَهُّدِ قَادِمِهِمْ ، وَ كِتَْمانِ أَسْرَارِهِمْ ، وَ سَتْرِ عَوْرَاتِهِمْ ، وَ نُصْرَةِ مَظْلُومِهِمْ ،
وَ حُسْنِ مُوَاسَاتِهِمْ بِالْمَاعُونِ ، وَ الْعَوْدِ عَلَيْهِمْ بِالْجِدَةِ وَ الْإِفْضَالِ ، وَ إِعْطَاءِ مَا يَجِبُ لَهُمْ قَبْلَ السُّؤَالِ

و آنان را توفيق ده كه سنت تو را برپاى دارند و آداب نيكوى تو را فرا گيرند. ناتوانان خود را يارى كنند و حاجت ايشان را برآورند.
بيماران را عيادت كنند. طالبان حق را راه نمايند، و مشورت‏جوى را خيرخواه باشند. و بازگشته از سفر را ديدن كنند،
راز همكنان را پنهان دارند و عيب آنان را بپوشند و به يارى ستمديدگان برخيزند. و در رخت و كالا مواسات يكديگر
نمايند. دارائى و احسان خود را از ديگران دريغ ندارند، و آنچه بايد ببخشند پيش از سئوال ببخشند.

وَ اجْعَلْنِي اللَّهُمَّ أَجْزِي بِالْإِحْسَانِ مُسِيئَهُمْ ، وَ أُعْرِضُ بِالتَّجَاوُزِ عَنْ ظَالِمِهِمْ ، وَ أَسْتَعْمِلُ حُسْنَ الظَّنِّ فِي كَافَّتِهِمْ ، وَ أَتَوَلَّى بِالْبِرِّ
عَامَّتَهُمْ ، وَ أَغُضُّ بَصَرِي عَنْهُمْ عِفَّةً ، وَ أُلِينُ جَانِبِي لَهُمْ تَوَاضُعاً ، وَ أَرِقُّ عَلَى أَهْلِ الْبَلَاءِ مِنْهُمْ رَحْمَةً ، وَ أُسِرُّ لَهُمْ بِالْغَيْبِ
مَوَدَّةً وَ أُحِبُّ بَقَاءَ النِّعْمَةِ عِنْدَهُمْ نُصْحاً ، وَ أُوجِبُ لَهُمْ مَا أُوجِبُ لِحَامَّتِي ، وَ أَرْعَى لَهُمْ مَا أَرْعَى لِخَاصَّتِي .

خدايا مرا توفيق ده كه بد كردار را به نيكى پاداش دهم و از ستمگرانشان درگذرم. و با همه‏ى آنها به حسن‏ظن رفتار كنم.
و به نيكى كار همه آنها را بسازم و به عفت از آنها چشم فروپوشم و نرمى و فروتنى نمايم. و بر آسيب‏ديدگان ايشان
رحمت آرم و دلسوزى كنم و در باطن دل آنها را دوست بدارم و خيرخواه آنان باشم و بقاء نعمت آنان را بخواهم
و هر چه براى خويشان خود واجب شمارم براى آنان نيز واجب شمارم
و هرگونه خاصان خود را رعايت مى‏كنم آنان را رعايت كنم.

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ ، وَ ارْزُقْنِي مِثْلَ ذَلِكَ مِنْهُمْ ، وَ اجْعَلْ لِي أَوْفَى الْحُظُوظِ فِيما عِنْدَهُمْ ، وَ زِدْهُمْ بَصِيرَةً
فِي حَقِّي ، وَ مَعْرِفَةً بِفَضْلِي حَتَّى يَسْعَدُوا بِي وَ أَسْعَدَ بِهِمْ ، امِينَ رَبَّ الْعَالَمِينَ

خدايا درود بر محمد و آل او فرست و روزى كن كه آنها با من چنين رفتار كنند و از آنچه نزد ايشان است بهره‏ى كاملتر به من عطا فرما
و بصيرت آنان را در حق من بيفزاى و معرفت آنان را به فضل من افزون كن تا آنها به من نيكبخت شوند و من به آنها.
آمين رب العالمين.