مجید جلالی با اشاره به شکست تیمش برابر سایپا در هفته بیست و نهم رقابتهای لیگ برتر تصریح کرد: هر دو تیم بازی پا به پایی را انجام دادند، اما سایپا خارج از انتظار بازی کرد. آنها قوی و منطقی دفاع کردند و در ضد حملات هم سریع بودند. البته ما اواخر نیمه اول چند موقعیت خوب به دست آوردیم که خودمان از دست دادیم.

وی افزود: دقایق ابتدایی نیمه دوم هم با گل به خودی غافلگیر شدیم. همین مسئله باعث شد تا تعادل تیمی ما از بین برود و بعد از آن گل دوم را هم دریافت کردیم. هرچند در ادامه مسابقه تیم ما خودش را پیدا کرد، ولی تلاش ما برای باز کردن دروازه سایپا فقط یکبار نتیجه داد.

سرمربی فولاد با ابراز تاسف از این شکست خاطرنشان کرد: فکر می کنم بازی با سایپا در روزی برگزار شد که حتی اتفاقات فوتبال هم علیه ما بود، مثلا مدافعان ما وقتی اقدام به دفع توپ کردند، توپ به داور خورد و جلوی پای بازیکن سایپا افتاد، در نهایت این توپ وارد دروازه ما شد. به هر حال بازیکنان ما هر چه از دستشان بر می آمد در زمین انجام دادند.

* سامال سعید تیم ما را اذیت می کرد
وی با اشاره به اقدام بعضی از تماشاگران فولاد در تشویق سامال سعید بازیکن عراقی و اخراجی فولاد گفت: متاسفانه از همان ابتدای شروع بازی با سایپا تعداد از تماشاگران نام این بازیکن را صدا می زدند و این موضوع بر بازیکنان ما تاثیر منفی گذاشت. بازیکنان ما همه می دانند که سامال سعید تیم را اذیت می کرد و وقتی این واکنش تماشاگران را در حمایت از او دیدند آزرده شدند.

دلایل اخراج بازیکن عراقی فولاد
جلالی در تشریح دلایل اخراج سامال سعید تاکید کرد: این بازیکن وقتی برای شرکت در اردوی تیم ملی عراق به کشورش می رفت هر بار به بهانه های مختلف از جمله تاخیر در صدور ویزا یا نبود پرواز چند روز متوالی در تمرینات غیبت می کرد که ما این بهانه ها را می پذیرفتیم. یکبار وقتی برای بازی با شهرداری عازم تبریز بودیم این بازیکن اعلام کرد که همراه تیم به تبریز نمی آید. هر چند او تیم را در آن مسابقه همراهی نکرد، اما مشکل ما با صحبت کردن به صورت موقتی حل شد.

سرمربی فولاد افزود: روز 25 اسفند سال گذشته باید برای بازی با مس عازم کرمان می شدیم. سامال سعید در تمرین روز 23 اسفند پایش را گرفت و اعلام کرد مصدوم شده است. کادر پزشکی تیم پس از بررسی ابتدایی اعلام کرد که این بازیکن آسیب دیدگی ندارد، اما برای اینکه مطمئن شوند گفتم که از پای او عکس mri بگیرید. سامال سعید حتی همراه پزشکان به مطب رفت، اما وقتی فهمید که می خواهند از پایش عکس بگیرند از مطب بیرون آمد و مشخص شد که تمارض کرده است.

جلالی ادامه داد: من از این رفتار سامال هم چشم پوشی کردم، اما در تعطیلات نوروز بود که دیگر نتوانستم بی انضباطی های او را تحمل کنم. تمرینات ما از روز پنجم فروردین آغاز شد، اما این بازیکن روز هشتم به اهواز آمد. وقتی قصد داشت لباس هایش را عوض کند از تمرین بیرونش کردم و او را اختیار باشگاه قرار دادم.

* فدراسیون ورورد بازیکنان عراقی را ممنوع کند
وی با اشاره به توصیه باشگاه برای کنار آمدن با سامال سعید گفت: بعد از این قضیه باشگاه توصیه کرد که تا پایان فصل با این بازیکن کنار بیایم، اما من دیگر نپذیرفتم و به همین خاطر باشگاه با او تسویه حساب کرد. خوشبختانه در بازی با سایپا به جای سامال سعید به یک بازیکن 17 ساله بازی دادم که هر چند روی گل دوم مقصر بود، اما به خوبی تاکتیک های ما را در زمین پیاده کرد و به نظرم عالی بود. به هر حال باید بدانیم که بازی دادن به جوانان در لیگ غرامت هایی دارد که باید آنرا بپردازیم.

جلالی تصریح کرد: سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال هم باید درباره بازیکنان عراقی تصمیم بگیرند. به نظرم باید حداقل تا دو سال ورود این بازیکنان به لیگ برتر ممنوع شود. آنها پول بسیار خوبی در ایران می گیرند، اما باشگاه ها را اذیت می کنند. بازیکنان عراقی فکر می کنند در ایران از همه بالاتر هستند و خودشان را تافته جدا بافته می دانند. آنها فکر می کنند در لیگ ایران مستمع آزاد هستند!

* پیشنهاد به فیفا برای اصلاح قواعد نتیجه گیری در فوتبال
مدرس فیفا در ادامه صحبت هایش از احتمال نگارش نامه ای به فیفا خبر داد که در این نامه به اصلاح قوانین نتیجه گیری خواهد پرداخت. جلالی تاکید کرد: بعضی از قواعد نتیجه گیری از نظر فنی در فوتبال ما نتیجه ساز هست، ولی نه تنها به پیشرفت فوتبال کمک نمی کند، بلکه حتی جلوی پیشرفت را می گیرد.

وی افزود: می توانم در این خصوص گل زدن از راه اوت دستی را مثال بزنم که در قوانین فیفا به هیچ عنوان محکوم نیست، اما یکی از راه هایی است که گل زدن از طریق آن در لیگ ایران رواج یافته است. نکته عجیب اینجاست که در لیگ یک کشور (ایران) گل زدن از راه اوت دستی 37 درصد تمام تاکتیک های گلزنی را تشکیل می دهد. این مسئله یک عامل نتیجه ساز است. در حالی که خود ما هم در بازی با صنعت نفت یک گل زدیم که از قبل آنرا تمرین نکرده بودیم. به نظرم این گلزنی ها که نیاز به تمرین ندارد نمی تواند به پیشرفت فوتبال منجر شود.

سرمربی فولاد از اصلاح قانون پاس به دروازه بان توسط فیفا یاد کرد و گفت: فیفا وقتی دید که این قانون به کشتن وقت بازی می انجامد، آنرا اصلاح کرد و لغو آن در افزایش سرعت مسابقات تاثیر به سزایی داشت. فکر می کنم گل زدن از طریق اوت دستی هم از مواردی است که فیفا باید به آن فکر کند و راه قانونی برای اصلاح آن داشته باشد.

جلالی همچنین به آمار بالای خطا در لیگ برتر اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: این هم از مواردی است که باید فیفا برای آن فکر کند. به عنوان مثال ما در ایران به آمار یک تیم قهرمان که نگاه می کنیم متوسط 35 خطا در هر مسابقه را داراست. این یعنی اینکه تیم قهرمان از طریق خطا کردن مدام و کنترل حریف کارش را پیش برده است و مسابقه حداقل 35 بار متوقف شده. در حالی که در قوانین فیفا چیزی به عنوان برخورد برای خطای بالا وجود ندارد.

وی تصریح کرد: علاوه بر این دو مسئله، یک مورد دیگر هم وجود دارد که فعلا در حال بررسی بیشتر آن هستم. البته فقط نوشتن یک نامه به فیفا کافی نیست. ما باید فیفا را با جمع آوری مستندات تصویری و آمار و ارقام متقاعد کنیم که در چند سال گذشته در لیگ ایران چند درصد نتایج از این طریق رقم خورده است. من مدرس فیفا هستم و مسئولیتم ایجاب می کند که برای بررسی این مسائل وقت بگذارم.

* قانون سربازی برای فولاد تهدید است
سرمربی تیم فولاد خوزستان از قانون سربازی بازیکنان جوان به عنوان یک تهدید برای این تیم نام برد و گفت: فدراسیون فوتبال باید فکری برای این مشکل فولاد کند. ما الان 18 بازیکن داریم که در موقعیت سربازی هستند و اگر قرار باشد از فولاد بروند مجموع باشگاه از کاری که برای جوانگرایی در فوتبال کرده است سرخورده می شود.

وی افزود: چرخه تولید در فوتبال معیوب است و اگر قرار باشد باشگاه هایی مثل فولاد هم سرخورده شوند باید فاتحه فوتبال را خواند. من پیش از این دوبار با عزیزالله محمدی برای حل این مشکل در فولاد صحبت کرده ام، اما اگر لازم شد نامه نگاری هم می کنم. متولیان فوتبال باید برای حل آن دست به کار شوند.

* با هیچ باشگاهی مذاکره نکرده ام
جلالی همچنین در خصوص اینکه آیا با فولاد یا باشگاه دیگری برای فصل آینده مذاکره کرده است یا خیر؟ گفت: با هیچ باشگاهی صحبت یا مذاکره نکرده ام. من فعلا به چند بازی آخر لیگ فکر می کنم تا بتوانیم این فصل را خوب تمام کنیم. معمولا هفته آخر لیگ برای فصل بعد تصمیم می گیرم.

وی در پایان تاکید کرد: آینده از آن فولاد است. هر چند می شد در لیگ نتیجه بهتری کسب کنیم اما کاری که در باشگاه فولاد انجام شده است در آینده نتیجه اش را نشان می دهد.