خانواده سبز : وقتی بچه بودیم و تلویزیون ما 2 شبکه بیشتر نداشت،لحظه شماری میکردیم تا وقت پخش برنامه های کودک برسد. وقتی از مدرسه می آمدیو،با اشتیاق تمام پای برنامه های کود ...

خانواده سبز : وقتی بچه بودیم و تلویزیون ما 2 شبکه بیشتر نداشت،لحظه شماری میکردیم تا وقت پخش برنامه های کودک برسد. وقتی از مدرسه می آمدیو،با اشتیاق تمام پای برنامه های کودک می نشستیم و منتظر شخصیت های دوست داشتنی خودمان و برنامه های مورد علاقه مان می شدیم.یکی از آن برنامه ها « بازی،شادی،تماشا » نام داشت که پسر بچه ای با کلاه و لباس های رنگارنگ در قاب تصویر ظاهر می شد و در کنار عمو قناد که خیلی جوان بود، بازی می کرد.

« شهرام لاسمی » آن زمان 21 سال بیشتر نداشت و نقش بچه را بازی می کرد. نکته جالب اینکه این شخصی دوست داشتنی که « قلقلی » نام داشت،خیلی قلقلکی بود و با ایما و اشاره و حرکات دست و صورت پیام خود را منتقل می کرد. او تا به امروز که 27 سال از آن دوران می گذرد، برای این که این شخصیت ماندگار شود، به هیچ عنوان حتی یک کلمه هم در برنامه هایش صحبت نکرده است.

با شهرام لاسمی بازیگر نقش قلقلی در روزی که جمع خانواده اش جمع بود، به گفتگو نشستیم. با او در کنار همسر، دختر، پسر،مادر، داماد و برادرانش، درباره شکل گیری این شخصیت صحبت کردیم، بخوانید گفتگوی جالبی از آب در آمده است.صلیتی دماوندی دارم:

من متولد 26 آذر 1343 هستم که اصلیتم به لاسم در نزدیکی های دماوند باز می گردد. در فروردین 1367 ازدواج کردم.همسرم نیز مدتی است در رشته گریم در دانشگاه مشغول به تحصیل شده است. دو فرزند دارم به نام های مهسا و مانی. دخترم مهسا متولد مرداد69 و فارغ التحصیل رشته تدوین است و به تازگی نیز ازدواج کرده. همکاری ام را با تلویزیون با بازی در تله تئاتر «رویاهای احتکار السلطان» آغاز کردم و پس از آن در تئاتر های تلویزیونی دیگر به نام های «مکافات» و «راه عدالت» به ایفای نقش پرداختم. سپس توسط «فریماه فرهمی» تهیه کننده برنامه ی «بازی، شادی، تماشا» به این برنامه راه یافتم و از آن زمان نقش «قلقلی» را بر عهده گرفتم.

قلقلی چطور شکل گرفت؟

خدا بیامرز فریماه فرهمی کاری را با نام « بازی، شادی، تماشا » آماده و از من دعوت کرد تا شخصیتی به نام قلقلی را بازی کنم که حرف نزد و با حرکات،مفاهیم را به بچه ها آموزش دهد. او معتقد بود که بچه ها نسبت به توصیه هایی که می شوند عکس العمل خوبی نشان می دهند و شیطنت آن ها باعث می شود خیلی حرف گوش کن نباشند. ما بعضی وقت ها اتفاقی برایمان بیفتد تا نصیحت بزرگترها برایمان ملموس باشد. قلقلی همه ی تجربه هایی که بچه های بازیگوش می خواستند از نزدیک ببینند به نمایش میکشید. این شرایط برایم به وجود آمد و تاکنون که 27 سال از آن زمان میگذرد،نقش قلقلی را بازی می کنم.نخستین اجرا:

آ« اوایل حس خیلی خوبی داشتم. بچه ها از راه دور انگشت هاشان را تکان می دادند و من از راه دور به آن ها می خندیدم و آن ها خیلی لذت می بردند. حالا آن بچه ها همگی بزرگ شده ند و من به همه ی این دورانی که تا الان طی شده افتخار می کنم. از همان ابتدای اجرا، ما به یک اصل معتقد بودیم و آن این که یک جاهایی است که شاید لازم باشد با صورتت با طرف مقابل صحبت کنی،شاید اگر بخواهید فرزند خود را تربیت کنید و به او جلوی مهمان بگویید این کار را انجام بدهد و آن کار را انجام ندهد تاثیری را که با صورت و اشاره انجام می دهید نداشته باشد و این به طور دقیق در کار من اجرا می شود، بچه ها خیلی وقت ها چیزی را که می بینند، زودتر درک می کنند تا زمانی که آن را می شنوند.

بچه ها من را بدون کلام پذیرفته اند:

جلوی بچه ها صحبت نمی کنم تا آن فضا شکسته نشود مگر این که برای هماهنگی و برنامه ریزی کار صحبت کنم که بچه ها تعجب می کنند و می پرسند که شما حرف می زنید؟

برایشان توضیح می دهم کاری که می بینید یک نمایش است وگرنه من هم انسان هستم و مانند دیگر انسان ها صحبت می کنم، ولی شخصیت قلقلی را دوست دارم و آن ها را متقاعد می کنم تا همچنان بیننده برنامه ام باشند.

جبران 27 سال سکوت:

مدتی است که کلاس ها و دوره های دوبلاژ مختلفی را گذراندم. مدارک درجه یک را نیز گرفته ام و در آزمون های مختلف نیز با موفقیت تست داده ام. اکنون کار جدیدی برای شبکه آموزش به نام «گل آموز» انجام می دهم و به جای یک مداد صحبت می کنم. می خواهم این 27 سالی را که صحبت نکردم با انجام کار دوبله جبران کنم.اتل متل تماشا:

در حال حاضر برنامه ای به نام « اتل، متل؛ تماشا» را برای شبکه دو سیما روی آنتن دارم که روزهای فرد، ساعت9 صبح پخش ممی شود و سارا روستاپور علاوه بر کارگردانی، مجری آن هم هست. این برنامه آموزشی،مهدکودکی مجاز است،برای بچه هایی که مهدکودک ندارند.

رمز ماندگاری و موفقیت:

بازیگران بسیاری آمدند و رفتند و همه ی آن ها ماندگار نبودند. معتقدم رمز ماندگاری و موفقیتم ارتباط برقرار کردن با کودکان است. بچه ها همچنان قللی را دوست خود می دانند و به من اعتماد دارند. خیلی از خاله ها و عمو ها در تلویزیون ظاهر شدند. حتی خیلی عروسک ها در برنامه های مختلف برای مدتی بودند و خیلی زود هم از یاد رفتند. معدود شخصیت هایی هستند که در بین بچه ها ماندگار شدند که همه ی آن ها ماندگاری خودشان را مدیون ارتباطی هستند که به خوبی با بچه ها برقرار کردند.

به دلیل علاقه ای که نسبت به شخصیت قلقلی داشتم این شرایط را پذیرفتم که هیچ وقت حرف نزنم.خیلی ها به من گفتند مه ملیشع می شوم و تیپ های جدید بگیرم و از بازیگران دیگر شخصیت های مختلف را بردارم. اما گفتم که می خواهم با قلقلی و بی کلام بودنش ماندگار شوم. اکنون موفق هستم اما به لحاظ شرایط اجتماعی و کاری برایم به صرفه نبود چرا که خیلی از موقعیت های خوب سینمایی را که قرار بود در آنها بازی کنم و حرف بزنم از دست دادم، اما تحمل کردم و سختی ها را پذیرفتم تا قلقلی ماندگار شود.برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام:  1341389255.jpg
مشاهده: 26
حجم:  3.6 کیلوبایتبرای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام:  13413892090_Persian30com.jpg
مشاهده: 29
حجم:  24.8 کیلوبایتبرای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام:  13413897890_Persian30com.jpg
مشاهده: 48
حجم:  49.9 کیلوبایت