نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: برگ بو (Laurus nobilis

معاونت سایت

پیش فرض برگ بو (Laurus nobilis

برگ بو به صورت درختچه و درخت یافت می شود. معمولا درتمام فصول سال سبز است و طول درخت های آن به ده متر هم می رسد. در بسیاری جاها برای تزیین باغ ها استفاده می شود، اما استفاده ی اصلی آن در آشپزی و به عنوان داروی گیاهی است. اصل این رستنی از منطقه ی مدیترانه است و درتمام مدیترانه به عنوان عطر غذا از آن استبه صورت درختچه و درخت یافت می شود. اقسام کلی آن بین پنج تا ده متر رشد می کند. ساقه ی آن به صورت راست و مستقیم رشد می کند و از دور به شکل جام وارونه یا سرو است. برگ های آن ساده و همیشه سبز تیره است و بین سه تا نه سانتیمتر رشد می کند. میوه (دانه های) این درخت طی ماه های فروردین و اردیبهشت به بار می نشیند و به رنگ سبز مایل به زرد است که طی ماههای تابستان به سیاهی می گراید. این درخت از مقاومت خوبی برخوردار است و در مزارع و زمین های زیادی با تنوع آب و هوایی مختلف رشد می کند، لیکن در مقابل سرمای زیاد حساس استفاددرخت برگ بو از طریق کشت دانه نشا و قلمه زنی به دست می آید، لیکن به دست آوردن آن ازطریق کشت دانه پروسه ای کند و طولانی تراست. از درختان کم توقع به شمار می آید و نیازمند توجه و مراقبت زیاد نیست و نیازمند آبیاری زیا دی نیست.
    ه می شوداین گیاه استفاده ی گیاهی و دارویی زیادی دارد. در اروپا و حوزه ی مدیترانه، آمریکای شمالی و بخشی از مکزیک برای آشپزی استفاده می شود. باید توجه داشت که برگ های خشکانده ی درخت درآشپزی استفاده می شود و نه برگ های سبز آن، زیرا برگ های سبز ممکن است خواص منفی داشته باشد. چنانچه برای طعم و عطر بخشیدن به غذا بویژه غذاهای گوشتی و ماهی از این گیاه استفاده می کنید، لازم است برگ خشکیده ی آن را به صورت درسته و کامل در غذا بیاندازید و پیش از سرو غذا آن را از ظرف خارج کنید؛ زیرا خوردن این برگ معمول نیست و دارای طعمی قوی است.
    استفاده ی زیاد از این گیاه (بیش از چند برگ در غذا) ایجاد مسمومیت می کند.
    در پزشکی برای تقویت معده و به عنوان اشتها آور و نیز برای هضم غذا و به عنوان ادرار آوراستفاده می شود. همچنین از جوشانده و روغنی که از آن تهیه می شود در تورم های موضعی استفاده می کنند.

معاونت سایت

پیش فرض خواص برگ بو (Laurus nobilis

اين روزها در تهران به من برگ بو مي‏گويند ولي لغت نويسان فارسي مرا«باهشتان» قيد كرده‏اند. عربي من و با «غار گيلاسي» نبت دوري دارم. برگ من معطر است، درخت من بيش از هزار سال عمر مي‏كند، برگ مرا در حال حاضر در خيار شور مي‏اندازند تا آن را خوشبو كرده و از فساد آن جلوگيري نمايد، ولي در گذشته برگ مرا در بسته‏اي انجير و خرما مي‏گذاشتند تا از كرم گذاشتن آنها جلوگيري ‏كنم. درخت من بزرگ است و در عهد باستان يونانيان به آن خيلي احترام مي‏گذاشتند و شاخه‏هاي آن را در اعياد و مراسم مذهبي در دست مي‏گرفتند و دانشمندان تاجي از آن درست كرده، بر روي سر مي‏گذاشتند، ميوه من به قدر فندق است و به فارسي به آن «دهمشت» گويند و روغني خوشبو دارد. درخت من در تهران و استانهاي شمال كاشته شده، فقط از برگ خوشبوي آن استفاده مي‏كنند.
    برگ من بادشكن بوده، عرق را زياد مي‏كند. و چنانچه زياد خورده شود قي آور است. ضد تشنج بوده و عادت ماهانه زنان را باز مي‏كند. ميوه من قويتر از برگ من بوده، و اشتها را زياد مي‏كند، مقوي معده مي‏باشد و براي درمان برنشيت مزمن تجويز شده، از برگ و ميوه من پادزهر سموم، مخصوصا سموم غذايي است.
    ماليدن ميوه من جهت درد اعصاب و رفع خستگي و كوفتگی و گر فتگي عضلات و باز كردن دهانه عروق مفيد است. چكاندن آب ساييده ميوه من در گوش جهت تسكين درد آن نافع است و صدا كردن گوش و سنگيني آن را از بين مي‏برد.مضمضه جوشانده برگ من جهت تسكين درد دندان نافع است. مخلوطمن با عسل چه به صورت معجون و چه به صورت حب جهت سرفه كهنه و تنگ نفس مفيد است. روغن من قي آور، پيشاب آور و قاعده آور است. خوردن ميوه ميوه من جهت تحليل بادها و دل درد، قولج و امراض جگر و طحال سودمند مي‏باشد، و با عسل جهت زخم معده و روده تجويز شده است. ۱۰ گرم پوست من سنگهاي كليه و مثانه را خرد مي‏كند.
    ضماد من با آرد جهت تسكين ضربان ورمهاي گرم و درد مفاصل سودمند مي‏باشد و ماليدن كوبيده من جهت ار بين رفتن لكه‏هاي سياه صورت و كك و مك و رفع آثار جلدي مؤثر است. مقدار خوراك برگ من دو مثقال و مقدار خوراك ميوه من يك مثقال است. زياده روي در خوردن آنها ايجاد قي مي‏نمايد.
    اجازه فرماييد «غار گيلاسي» خود را خدمت شما معرفي كند.
    غار گيلاسي - در مازندران و نور و كجو به من جل و جله، در لاهيجان جلي، در گيلان و طوالش چرم ليوه و در آستارا چرم گيله گويند.
    زادگاه اوليه من نواحي غرب آسيا، مخصوصا ايران و قفاز است. در ايران، در آستارا تا بهشهر، در مازندران و نور و كجور به من جل و جله، در لاهيجان جلي، در گيلان و طوالش چرم ليوه و در آستارا چرم گويند.
    زادگاه اوليه من نواحي غرب آسيا، مخصوصا ايران و قفقاز است. در ايران، در آستارا تا بهشهر، در جنگلها مي‏رويم و امروزه بيشتر مرا در امريكا و اروپا كاشته‏اند. من از خانواده غار مي‏باشم، و اعراب به من «غار الكرزي» و كرزز الغار گويند. برگ من در حالت بازه بي بو است، ولي در اثر مالش دست و جويدن بويي شبيه به بوي روغن بادام تلخ مي‏دهد.
    طعم برگهاي من تلخ است، در داروخانه‏ها و كار خانجات داروسازي آب مقطر برگ من مصرف جاري دارد. آب مقطر من زود فاسد مي‏شود، به اين جهت توصيه شده است كه آن را هميشه در شيشه‏هاي رنگين و در محل تاريك و خنك نگاهداري كرده، و كوشش نمايند كه سر شيشه خالي نباشد، آب مقطر من به شرطي در داروسازي قابل مصرف است كه 10 گرم درصد اسيد سيانيدريك داشته باشد. در بعضي از داروخانه‏ها آب مقطر مرا بطور تقلبي از شتشوي روغن بادام تلخ در آب به دست مي‏آورند. آب مقطر برگ من ضد تشنج و درمان سرفه است و براي تنگ نفس، سياه سرفه، التهابات دردناك معده و روده استفراغ و بي خوابي تجويز مي‏شود و دمكرده برگهاي من براي تسكين دردهاي عصبي، سياتيك به كار مي‏رود، ضماد آن براي رفع كوفتگي عضلات، ورمهاي سطحي، پوست وخارش جلدی به کار میرود .
    ویرایش توسط !MAHSA! : 2013/05/30 در ساعت 15:38

معاونت سایت

برگ بو با رایحه دلپذیرش از گذشته‌های دور در آشپزی و پزشکی مورد استفاده قرار می‌گرفته، اما متاسفانه علیرغم خواص بسیار زیاد، این گیاه و ادویه کمتر در جامعه ما مورد استفاده قرار می‌گیرد. برگ سبز این گیاه بسیار خوشبو است و در زمانی هم که خشک می‌شود با رایحه‌ای دلپذیر همراه است. این گیاه ادویه‌ای حاوی مقادیر قابل توجهی از مواد معدنی و ویتامین‌هاست که در سلامت انسان نقش مهمی را بر عهده دارند.

کلمات کلیدی این موضوع