اخیرا، شروع به کار جدیدی کرده ام که در آن جا به من Blackberry Bold داده شد. به عنوان یک متخصص فناوری های نوین که دوست داره با گجت های جدید بازی کنه، این برای من اتفاق خوشآیندی بود. با این حال، این اتفاق هم برای من شیرین بود و هم تلخ، چرا که من همچنان عاشق Droidای که داشتم، بودم. به نظر من، مهم نیست که از چه تلفن های همراه دیگری استفاده کرده ام، آندروید همیشه از همه ی آن ها سرتر است. من عاشق قابلیت های کارکرد سریع همزمان چند برنامه ای، این که با کلیک کردن می توان آدرس یا شماره تلفن از یک وب سایت برداشت، یا به طور لحظه ای امکان برقراری ارتباط و مرور وب وجود دارد، و بسیاری توانمندی های دیگر آن که خیلی زیادند، هستم.

با این اوصاف، هر دو نفر بچه هام یک تلفن هوشمند می خواهند، و با دادن دروید به دخترم، می تونم از خریدن گوشی اضافی خودداری کرده برنامه ی جدیدی برای خودم بریزم. من متوجه شدم که ممکنه بسیاری از خانواده ها در وضعیت مشابهی باشن – ممکنه گوشی های تلفن دست به دست شن، ولی از خونه خارج نمی شن.

در این مقاله، می خوام به شما نشون بدم که چطور می تونین کل تنظیمات گوشی تلفنتونو (شامل تنظیمات سیستم عامل، برنامه و داده ها) روی یک حافظه ذخیره کرده، سپس گوشیرو به تنظیمات کارخانه ری سِت، و کارت حافظه ی SD رو پاک کنید. در آینده، اگر گوشی دوباره مال شما شد، به راحتی می تونین از فایل پشتیبانی که تهیه کردین، تنظیمات گوشیرو مثل اولش کنین، طوریکه به نظر نیاد به کسی دیگه ای دادید.

آندروید خودتونو مثل روز اولش ری ست کنید

به طرز شگفت آوری، ری ست کردن تلفن آندروید کار آسونی هست. چیزی که مهم هست از بابت اون مطمئن بشین، اینه که اطلاعاتتون که روی گوشی ذخیره شده، از بین نرن – و به این ترتیب همیشه می تونین دوباره گوشیرو مال خودتون بکنین.

در مثال زیر، من از یک دروید موتورولا با سیانوژن-مُد رام استفاده می کنم. دستورالعمل های زیر برای رام استاندارد شما مناسب هستند.

تهیه ی فایل پشتیبان از تنظیمات تلفن و تمامی داده هایتان

اولین کاری که باید انجام بدین این هست که رام منیجر آندروید مارکت را نصب کنید و از تمامی فایل هایتان، نسخه ی پشتیبان تهیه کنید.برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام:  44459_455.jpg
مشاهده: 23
حجم:  48.3 کیلوبایت

با انتخاب گزینه ی "Backup Current ROM"، گوشی شما رو ری بوت کرده، و سپس از تمامی برنامه ها، تنظیمات و مشخصات سیستم عامل شما، بر روی کارت SD، فایل پشتیبان ایجاد می کند. ممکنه این کار کمی زمان بر باشه، بنابراین از متصل بودن گوشی تان مطمئن شوید. وقتی که این کار انجام شد، کار بعدی که باید انجام دهید این است که فایل پشتیبان را (به همراه تمامی تصاویر، موسیقی ها، و سایر داده ها) از گوشی تان به رایانه تان و یا یک وسیله ی ذخیره ی اطلاعات خارجی، منتقل کنید.

برای این کار، گوشی تان را به رایانه تان متصل کنید، منوی بالایی را پایین بکشید، و روی حالت USB کلیک کنید. در صفحه ی بعد، روی "Turn on USB Storage” کلیک کنید. این کار گوشی شما را به صورت یک درایو در مرورگر فایل، نشان خواهد داد.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام:  44460_779.jpg
مشاهده: 25
حجم:  45.2 کیلوبایت
به آسانی تمامی فایل های موجود در آن درایو را انتخاب کرده و به مکان حافظه ی پشتیبان روی رایانه یا هارد درایو خارجی، کپی کنید.

نام:  44461_739.jpg
مشاهده: 26
حجم:  45.1 کیلوبایت
اغلب اوقات، کل فایل پشتیبان حدود ۳۵/۲ گیگابایت است و حدود ۲ الی ۳ دقیقه طول می کشد. بگذارید کار انتقال فایل انجام شود، و هنگامی که تمام شد، تنظیمات گوشی آندروید شما به طور کامل ذخیره شده و برای استفاده در جای دیگر آماده است.

نام:  44462_889.jpg
مشاهده: 45
حجم:  48.0 کیلوبایت
برگرداندن تنظیمات آندروید تان به تنظیمات کارخانه

حالا که از همه چیز پشتیبان تهیه کردید، وقت آن است که همه چیز را دور ریخته و گوشی را مثل روز اول بیرون آمدن از کارخانه، بکنیم. خُب، من فکر می کنم در مورد من است که در حقیقت به معنی برگشتن به روزی است که سیانوژن-مد رام را نصب کردم، ولی شما به نکته ی من رسیدید.

این کار به طرز مضحکی آسان است (که به همین خاطر باید ابتدا از تمامی چیزها پشتیبان تهیه کنید). به منوی تنظیمات رفته و روی "Privacy” کلیک کنید.

نام:  44462_889.jpg
مشاهده: 45
حجم:  48.0 کیلوبایتبرای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام:  44463_151.jpg
مشاهده: 25
حجم:  44.3 کیلوبایت
در صفحه ی بعد، روی "Factory data reset” کلیک کنید.

نام:  44464_317.jpg
مشاهده: 34
حجم:  43.2 کیلوبایت

محتویات پنجره ی اخطار را به دقت بخوانید، چرا که اون ها شوخی ندارن، به من اطمینان کنید. همه چیز دور ریخته می شود. به خاطر همین "همه چیز” با تاکید گفته می شود!

نام:  44465_736.jpg
مشاهده: 27
حجم:  44.4 کیلوبایت

بعد از ری بوت شدن گوشی، لازم است که تمامی کارهایی که در ابتدای راه اندازی گوشی تان (حتی به وجود آوردن حساب کاربری گوگل) انجام داده بودید را از نو انجام دهید. آن گاه صفحه ی خانگی استاندارد آندروید نمایش داده می شود.

نام:  44466_586.jpg
مشاهده: 24
حجم:  50.8 کیلوبایت

نام:  44467_108.jpg
مشاهده: 44
حجم:  43.0 کیلوبایت

فقط من باب مطمئن شدن از این که همه چیز روی کارت حافظه جدید شدن، می تونین به قسمت تنظیمات رفته و روی منوی تنظیمات کارت حافظه کلیک کنید، ضرری نمی بینید. در این جا، کارت SD را آزاد کنید و سپس روی "Format SD card” کلیک کنید.

نام:  44467_108.jpg
مشاهده: 44
حجم:  43.0 کیلوبایت

نام:  44466_586.jpg
مشاهده: 24
حجم:  50.8 کیلوبایت

حالا، شما به طور کامل و از ته همه چیز گوشی تان را دور ریخته اید و آماده برای استفاده شدن توسط کاربر دیگر است. در حال حاضر از شماره تلفن و حساب تلفن همراهی استفاده می کند که پیشتر برای آن تنظیم کرده بودم. اگر شما می خواهید حساب تان را عوض کنید، آن گاه باید سیم کارت را در آورده، سیم کارت دیگری بیاندازید.

آیا تا به حال گوشی آندرویدتان را با یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان مبادله کرده اید؟ چگونه آندرویدتان را ری ست کرده اید؟ آیا از روشی که در اینجا توضیح داده شد استفاده کردید یا کار دیگری انجام دادید؟ آیا روش ترجیحی دیگری برای این کار دارید؟ نظرات خود را در قسمت زیر به اشتراک بگذارید.