اولین تجربه تئاتری بعد از سال ها تجربه تلویزیونی

آتنه فقیه نصیری- بازیگر موفقی كه در پرونده كاری خود،‌ سابقه 17 سال بازی در سینما و تلویزیون را دارد- این بار در نمایش "كرگدن" به كارگردانی "فرهاد آئیش" و گروه حرفه ای او ظاهر شد. اتفاقی كه برعكس روال معمول است، بد نیست بدانید او در این تئاتر برای دومین بار پس از "‌مدار صفر درجه" ‌كنار شهاب حسینی قرار گرفته است. با او درباره اولین تجربه تئاتری اش گپ كوتاهی زده‌ایم.

*چطور شد كه تصمیم گرفتید برای اولین بار در یك تئاتر حاضر بشوید؟
تئاتر یكی از رده های بسیار مهم نمایشی است كه نیاز به بینش، تخصص و تجربه دارد. الان هم فكر نمی‌كنم من این دانش و تجربه را بدست آورده باشم ولی تا حدی در این 17 سال دوران بازیگری‌ام كه كار تصویر انجام داده‌ام،‌ توانستم كمی ‌به خودم جرات دهم تا روی صحنه تئاتر حاضر شوم، ضمن اینكه این جرات به لحاظ كارگردانی و گروه هم توانسته اطمینان من را جلب كند و فكر می‌كنم جزو كارهایی است كه ارزش تجربه كردن را داشته باشد. حالا نمی‌دانم نتیجه آن از بابت نقش چه می‌شود و تا چه اندازه می‌تواند برای تماشاچی و كارگردان رضایت بخش باشد.

* از اینكه برعكس خیلی ها، از تلویزیون وارد تئاتر شده اید، راضی هستید؟
مطمئنا بازیگرانی كه از تئاتر شروع می‌كنند، شناخت كاملی از ابزار آن مثل بیان،‌ میمیك و ... دارند كه با خودشان به تلویزیون می‌آورند. به همین خاطر شروع از تئاتر و رسیدن به تلویزیون راه بهتری است.

* قبلا با فضای تئاتر آشنا بودید؟ یا اهل تئاتر دیدن بودید؟
خیلی كم تئاتر می‌بینم، مگر آنهایی را كه سر و صدا كنند یا دوستانم در آن باشند. ولی بیننده حرفه ای تئاتر نیستم.

* خود نمایش چطور بود؟ با آن چقدر ارتباط برقرار كردید؟
خیلی با كلمه ارتباط برقرار كردن موافق نیستم چون هر صحنه،‌ فضای خودش را دارد و آدم ها تغییر می‌كنند، من هم سعی می‌كنم در طول اجرای نمایش، ‌از پس‌آن بربیایم.

* نتیجه كار را چطور می‌بینید؟
نتیجه وقتی مشخص می‌شود كه 45 اجرای آن تمام شود و باید منتظر بمانیم. من الان از تجربه ای كه دارم،‌ راضی هستم چون این تجربه هم شیرینی خاص خودش را دارد؛‌ شیرینی از این بابت كه پیش خودم می‌گویم هنوز یك مقوله تجربه نشده دارم و این می‌تواند برایم انگیزه قوی ای باشد.

* حضور فرهاد آئیش به عنوان كارگردان، چقدر در تصمیمتان مهم بود؟
همان طور كه گفتم حضور آقای آئیش برایم بسیار مهم بود چون كارهایی كه ایشان به عنوان كارگردان در آن حضور داشتند، كارهای موفقی بودند و بعد هم نوع كار كردنشان با خلق و خو و طبیعت من مطابقت داشت. شاید اگر با یكی از كارگردان های بزرگ تئاتر كار می‌كردم كه از شروع كار به من استرس وارد می‌شد،‌ نمی‌توانستم تحمل كنم.

* خود نمایش كرگدن را قبلا خوانده بودید؟
نه. تا به حال آن را نخوانده بودم‌ و هیچ اجرای دیگری هم از آن ندیدم.

* فیلمی ‌بوده كه به خاطر این نمایش آن را رد كرده باشید؟
بله. فیلم سینمایی رامبد جوان و چند سریال و تله فیلم دیگر. آنها را رد كردم چون نمی‌توانم تمركز خود را در چند جای مختلف تقسیم كنم و فقط می‌خواهم تمام تمركزم روی همین تئاتر باشد.