خلقت فرشتگان از نور صورت علی علیه السلام

علامه خطیب خوارزمی با ذکر سند از عثمان بن عفان نقل نموده و او از عمر بن خطاب و از ابوبکر بن ابی قحافه که گفت:
شنیدم از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: " ان الله خلق من نور وجه علی بن ابی طالب ملائکة یسبحون و یقدسون و یکتبون ثواب ذلک لمحبة و محبی ولده." ( مقتل الحسین ص 97)

همانا که خدا نور صورت علی بن ابی طالب فرشتگانی آفرید که خداوند را تسبیح گویند و تقدیس نمایند و ثواب آن را برای دوستان علی و فرزنداش ثبت و ضبت کتتد.

نیز خوارزمی به سند دیگر از عثمان بن عفان نقل نموده و او را از عمر که گفت: " ان الله خلق من نور وجه علی بن ابی طالب " ( منافب خوارزمی اواخر فصل نوزدهم ص 236 )

همانا که خداوند خلق نمود فرشتگانی را زا نور علی بن ابی ظالب و بعید نیست همان حدیث اول باشد ولی در ضبط آن خلط عمدی یا سهوی شده باشد.

عزل ابوبکر و نصب امیرالمؤمنین علیه السلام

احمد حنبل امام سنیهای حنبلی مذهب و محدثین بزرگ اهل سنت و همچنین تاریخ نگاران سنی از ابوبکر نقل نموده ا ند: پیامبر اکرم صلی الله علیه واله و سلم نخست او را به رفتن مکه و شرکت در مرا سم حج و ابلاغ تعدادی از ایات سوره ی توبه مامور فرمود.(در این ایات بیزاری خدا و رسولش ازمشرکین اعلان شده بود و پس از آن ممنوعیت مشرکین از شرکت در مراسم حج ونیز ممنوعیت انها از طواف کعبه ی مقد سه در حال برهنگی و دیگر دستوراتی که در مصادر مربوطه ذکر شده است.)

سه روز از رفتن ابوبکر به سمت مکه یرای انجام دادن این مأموریت می گذشت که پیامبرصلی الله علیه و اله حضرت علی را مأمور انجام این مهم نمود و به حضرت علی فرمود: ابوبکر را به مکه یازگزدان و این مأموریت بزرگ را خود انجام بده.

چون ابوبکر برگشت و خدمت پیامبر صلی الله علیه و آله رسید از روی ناراحتی و در حال گریه، از علت این عزل و نصب سؤال کرد. پیامبر در جواب فرمودند: به من امر شد که این مهم را کسی ابلاغ نکند، مگر خود یا مردی که از خود من است.

"مسند احمد جلد 1 ص 3 حدیث 4"

اعلام مولویت امام علی علیه السلام در غدیر خم توسط ابوبکر

بنا به روایت 110 نفر از بزرگان صحابه ی پیامبر و 84 نفر از تابعین و بنا به نقل و نوشته ی حداقل 400 نفر از علمای برجسته ی حدیث، تفسیر، تاریخ، رجال و دیگر شخصیت های علمی و ادبی درجه بالای اهل سنت قضیه ی غدیرخم را بیان کرده اند.

افرادی که این واقعه ی تاریخی مهم و آسمانی را از ابوبکر نقل کرده اند، عبارتند از: "حافظ ابن عقده، ابوبکر جعابی، علامه ابن مغازلی شافعی، شمس الدین جزری شافعی، علامه ی مورخ زینی دحلان." همه ی این افراد به نقل از ابوبکر می گویند: که پیامبر فرمود:

"هرکس من مولای اویم علی مولای اوست. بارالها هر آن کس او را یاری کرد، یاریش کن و هر آن کس با او دشمنی ورزید، دشمنش بدار. بارالها دوست بدار هرآن کس او را دوست دارد و هر انکس کینه اش به دل دارد، کینه اش به دل گیر و یاری کن هرکس را که یاری می کند او را و خوار و ذلیل کن هرآن کس که او را خوار می کند و حق را با علی قرار ده هر جایی که او قرار دارد."

همه ی این مورخین می گویند که ابوبکر در روز غدیر، اعتراف به مولویت حضرت علی علی السلام کرد اگرچه بعد از شهادت پیامبر این عهد خود را نقض کرد.

منزلت علی علیه السلام نزد پیامبر صلی الله علیه وآله

علامه محب الدین طبری و عده ای دیگر نقل کرده اند که ابن عیاس می گوید ابو بکر وعلی علیه السلام به قصد زیارت پیامبر صلی الله علیه و آله خواستو وارد محل قبر شوند پس علی علیه السلام از ابوبکر خواست تا او اول وارد گردد ولی ابو بکر با رد این در خواست گفت : من پیشی نمی گیرم بر مردی که درباره اش از رسول اکرم صلی الله علیه وآله و سلم شنیدم : مقام و منزلت علی نسبت به من همانند مقام منزلت من نسبت به پروردگار من است.

علامه حریفیش همین حدیث را این گونه نقل می کند که ابو بکر گفت : پیشی نمی گیرم بر مردی که رسول خدا صلی الله علیه وسلم درباره ی او فرمود : روز قیامت علی همراه همسر و فرزندانش سوار بر شتران بهشتی وارد می شوند اهل قیامت از این همه شکوه و عظمت به وجد |آمده و می پرسند : این کدامین پیامبر است و در پاسخ منادی ندا می دهد او حبیب خدا علی بن ابی طالب است.

عبور از پل صراط با اذن علی علیه السلام

علامه ی محدث محب طبری به نقل از الموافقه بن سمان از قیس بن حازم روایت نموده که گفت : روزی ابوبکر حضرت علی علیه السلام را در راهی ملاقات کرد و چون اورا دید تبسمی نمود حضرت علی علیه السلام فرمودند: از چه رو تبسم نمدی و لبخند زدی ؟

ابو بکر گفت : از رسول خدا صلی الله علیه و آله شنیدم که فرمود: احدی از پل صراط عبور نخواهد کرد مگر که علی علیه السلام برای او جواز عبور بنویسد .

نگاه به صورت علی عبادت است

علامه ابن مغازلی و دیگران از دانشمندان از اهل سنت با ذکر سند از عاشیه نقل کرده اند که گفت:

"دیدم پدرم ابوبکر به طور فراوان به چهره ی علی نگاه می کند. روزی از پدرم پرسیدم: ای پدر! از چه رو است که می بینم به صورت علی زیاد نگاه می کنی؟!

پدرم گفت:ای دخترم! از رسول خدا صلی الله علیه وآله و سلم شنیدم که فرمود: " النظر الی وجه علی عبادة"

همانا نگاه کردن به صورت علی عبادت است.