به نام خدا

اهل بیت (علیهم السلام )در قرآن

پیامبر اكرم (ص) فرمود : «من دو چیز گرانمایه در میان شما به یادگار می ‏نهم : كتاب خدا و خاندانم. این دو هرگز از یكدیگر جدا نمی ‏شوند تا آنكه در قیامت كنار حوض كوثر بر من وارد آیند.» (1)

این حدیث به حدیث ثقلین معروف شد و تمام فرقه‏ های مسلمین آن را در كتب معتبر خویش نقل كردند
توسل به اهل بیت :
در ذیل آیه 62 سوره بقره امام (ع) فرمود : اگر آنها [یهودیان]با نیتی صادق و عقیده ‏ای درست از عمق جان خدای را به «محمد و آل پاكش» می‏ خواندند تا نگاهشان دارد ... حتما خداوند با كرمش به آنها پاسخ می‏ داد؛ اما كوتاهی كردند ... (4)

سرزنش دشمنان اهل بیت :
در ذیل آیه 97 سوره بقره امام (ع) می ‏فرماید : همانگونه كه یهود را به جهت دشمنی با جبرئیل (ع) ، مورد مذمت قرار داده ؛ دشمنان «اهل بیت» را نیز مشمول سرزنش خویش گردانیده است. زیرا به اعتقاد آنان نیز جبرئیل (ع) و فرشتگان مقرب خدا برای یاری رساندن به محمد (ص) و علی(ع) فرود می‏ آمدند ... (5)
پیروی از اهل بیت :
امام (ع) به اشاره پدر گرامی‏ اش حضرت امیرمؤمنان (ع) در توضیح مراد از «ناس» ، در آیه 199 سوره بقره می ‏فرماید :
مقصود از آن ، ما اهل بیت هستیم و به همین جهت ، خداوند می ‏فرماید : از همان جایی كه مردم (ناس) كوچ می ‏كنند ، كوچ كنید. [و پیروی از اهل بیت را پیشه خویش سازید] (6)
در آیه 75 سوره انفال می‏ خوانیم : ... و خویشاوندان نسبت به یكدیگر در احكامی كه خدا مقرر داشته [از دیگران] سزاوارترند.
امام (ع) فرمود : هنگامی كه این آیه نازل شد ، از رسول خدا (ص) در باره تأویل آن پرسیدم.
رسول خدا(ص) فرمود : به خدا سوگند ، جز شما كس دیگری را قصد نكرده است و شما همان خویشاوندان من هستید. پس هر گاه من از دنیا رفتم ، پدرت علی (ع) نسبت به من و جانشینی من سزاوارتر است ؛ و هر گاه پدرت از دنیا برود ، برادرت حسن (ع) بدان سزاوارتر است ؛ و آنگاه كه حسن(ع) از دنیا برود، تو بدان مقام سزاوارتری.
گفتم : ای رسول خدا، بعد از من چه كسی شایسته آن مقام است ؟
فرمود : پسرت علی
به همین ترتیب نام یكایك ائمه اطهار (علیهم السلام) را برشمرد ؛ هر كدام را بعد از دیگری شایسته ‏تر به خلافت دانست و در پایان فرمود : غیبت در زمان نهمین فرزندت به وقوع می ‏پیوندد. این ائمه نسل تواند ، خداوند علم و فهم مرا به ایشان عطا كرده است و سرشت آنها از سرشت من است. خدایا این مردم را چه می ‏شود كه با آزار خاندانم مرا می‏ آزارند ؟! خداوند شفاعتم را نصیب ایشان نگرداند. (7)

پاداش پیروی از اهل بیت :
در آیه 29 سوره رعد می ‏خوانیم :

«آنان كه ایمان آوردند و عمل صالح انجام دادند ، طوبی و بهترین سرانجام ها در انتظارشان است.»

امام (ع) می‏ فرماید : این آیه در مورد امیرمؤمنان نازل شده است. «طوبی» درختی است در خانه وی در بهشت و هیچ میوه‏ای در هیچ خانه ‏ای از خانه‏ های بهشت نیست ؛ مگر آنكه شاخه ‏ای از این درخت در آن وجود دارد. (8)
خداوند در آیه 71 سوره اسراء می‏ فرماید : «روزی كه هر گروهی را با پیشوا و امام خویش می ‏خوانیم ...»
امام (ع) فرمود : آری ، پیشوایان دو دسته ‏اند ؛ امامی كه مردم را به هدایت دعوت می ‏كند و مردم از وی پیروی می‏ كنند و به سعادت می‏رسند و امامی كه مردم را به گمراهی فرا می‏ خواند و مردم نیز از وی پیروی می ‏كنند. [و در تباهی غوطه‏ ور می گردند]

پرسش از ولایت اهل بیت در قیامت :
خداوند در آیه 36 سوره اسراء می‏ فرماید : «چشم و گوش و دل ، تمامی اینها مورد پرسش و بازخواست قرار می ‏گیرند.»
امام (ع) فرمود : [رسول خدا(ص) فرمود :] ... به عزت پروردگارم سوگند ، تمامی امت من در روز قیامت باز داشته می ‏شوند و از ولایت امیرمؤمنان (ع) بازخواست می‏ گردند. (9)

احترام به اهل بیت :
در آیه 82 سوره كهف می‏ خوانیم : «... و اما آن دیوار ، از آنِ دو یتیم در آن شهر بود و زیر آن گنجی متعلق بدان ها وجود داشت و پدرشان مردی نیكوكار بود. پروردگارت می ‏خواست آنها به حد بلوغ برسند و گنج خود را بیرون آورند...»
امام به یكی از منحرفان می ‏فرماید : به خاطر احترام چه كسی آن دیوار برای این دو یتیم محفوظ ماند ؟
مرد گفت : پدرشان
امام فرمود : آیا پدر آنها بهتر بود یا رسول خدا ؟
آن مرد بدین وسیله به مقام و عظمت آن خاندان پی برد و سرافكنده و شرمسار گردید. (10)

جدال میان اهل بیت و بنی ‏امیه :
شخصی از آن حضرت در باره آیه 19 سوره حج پرسید. خداوند در این آیه می ‏فرماید : «اینان دو گروهند (دشمن یكدیگر) كه درباره پروردگارشان به جدال و نزاع برخاستند.»
امام پاسخ داد : ما و بنی‏ امیه هستیم كه در باره خدای ـ عزوجل ـ به جدال و مخاصمه پرداخته ‏ایم ؛ ما می‏گوییم خدای راست گفت ؛ و آنان می ‏گویند : خدای دروغ گفت : پس ما و ایشان تا روز قیامت (نیز) دشمن یكدیگریم. (11)

اهل بیت ، حكمرانان الهی :
در آیه 41 سوره حج می‏ خوانیم :
«(یاران خدا) كسانی هستند كه اگر در زمین بدان ها قدرت و مكنت بخشیم ، نماز را برپا داشته و زكات را می ‏پردازند و امر به معروف و نهی از منكر می ‏كنند و ...»
امام (ع) فرمود: این آیه در شأن ما اهل بیت فرو فرستاده شده است.

طهارت و عصمت اهل بیت :
خداوند در آیه 33 سوره احزاب می ‏فرماید : «خداوند اراده كرده است كه پلیدی و گناه را تنها از شما اهل بیت دور سازد و شما را پاك گرداند. [و به مقام عصمت رساند]»
آن حضرت فرمود : رسول خدا (ص) در منزل ام ‏سلمه بود كه برایش (غذایی به نام) حریره آوردند. آن حضرت علی و فاطمه و حسن و حسین (ع) را فرا خواند و همگی از آن خوردند. سپس عبای خیبری بر آنها افكند و آیه فوق را تلاوت فرمود. (12)

اهل بیت منبع علوم :
خداوند در آیه 12 سورء یس می ‏فرماید : «و همه چیز را در امام آشكار كننده‏ ای برشمرده‏ ایم.»
آن حضرت فرمود : ... حضرت رسول خدا (ص) فرمود : مراد از «امام مبین» امیرالمؤمنین (ع) است ، بی‏ تردید او همان امامی است كه خدای ـ تبارك و تعالی ـ در وی علم هر چیزی را به شماره درآورده است. (13)
پیوستن به اهل بیت و دوستی با ایشان :
در آیه 23 سوره شوری می‏ خوانیم :
«[ای رسول ما، به امت] بگو : من از شما اجری نمی‏ خواهم جز دوست داشتن نزدیكانم.»
امام حسین (ع) فرمود : آن خویشاوندی كه خداوند پیوند بدانها را فرمان داده و حق آنان را گرامی داشته و خوبی را در ایشان نهاده است ، خویشاوندی ما اهل بیت است. خداوند حق ما را بر هر مسلمانی واجب كرده است. (14)

اهل بیت هماره در حال عبادت :
خداوند در آیه 29 سوره فتح می ‏فرماید : «... آنان [كسانی كه با رسول خدا (ص) در برابر كفار سرسخت و در میان خود مهربانند] را می‏ بینی كه پیوسته در حال ركوع و سجودند ... »
امام (ع) فرمود : این آیه در باره علی بن ‏ابی طالب(ع) نازل شده است. (15)

اهل بیت سرچشمه روشنایی‏ ها :
در آیات آغازین سوره شمس می ‏خوانیم :
«سوگند به خورشید و تابش و گسترش نور آن در هنگام بالا آمدن ...؛ و سوگند به ماه ، آن هنگام كه در پی خورشید برآید و سوگند به روز آن هنگام كه زمین را روشنایی می ‏بخشد.»
امام (ع) فرمود : مراد از خورشید ، محمد رسول خدا است ؛ و مراد از ماه امیرمؤمنین علی است كه به دنبال محمد (ص) می ‏آید و مراد از روز قائم آل محمد است كه زمین را از قسط و عدل پر می ‏سازد. (16)

نعمت دینداری و ولایت اهل بیت :
در آیه 11 سوره ضحی می‏ خوانیم : «... و اما نعمت پروردگارت را ، پس بازگو كن.»
امام (ع) فرمود : مراد از نعمت ، دین و اعتقاد به ولایت اهل بیت (علیهم السلام) است. (17)

اهل بیت و آگاهی از رویداد های آینده :
امیرالمؤمنین (ع) سوره قدر را تلاوت می ‏فرمود. حسین (ع) گفت : پدر ، گویا این سوره [كه] از دهان شما (شنیده می ‏شود) شیرینی خاصی دارد ! حضرت فرمود : ای فرزند رسول خدا و فرزندم ، من از این سوره چیزی می‏ دانم كه تو نمی‏دانی.
هنگامی كه این سوره نازل شد ، جدّت رسول خدا (ص) مرا فرا خواند. وقتی به محضرش شرفیاب شدم ، آن را برایم قرائت فرمود ؛ سپس بر شانه راستم زد و گفت : ای برادر من و وصی من و سرپرست و والی امتم بعد از من ، و ای دشمن دشمنان من تا روزی كه همگان برانگیخته شوند ، این سوره بعد از من برای تو است و بعد از تو برای فرزندانت. (آری) جبرئیل (ع) برادر فرشته ‏ام ، حوادث امتم را در سنت خویش برایم گفته است و همان ها را برای تو نیز بازگو خواهد كرد. این سوره در جان قدسی تو و جانشینان [من و تو] تا آن هنگام كه طلوع فجر قائم (ع) سرزند هماره نوربخش خواهد بود. (18)
اللهم عجّل فرج قائم آل محمد(ع)

پاورقی ها :
1ـ مسند ابن ‏حنبل ، ج 3، ص 14، دارصادر ، بیروت
2ـ صحیفه نور ، ج 21، ص 170. (با تصرف)
3ـ آل عمران ، آیه 7
4ـ التفسیر المنسوب الی الامام العسكری (ع) ، مؤسسة الامام المهدی (ع)، قم ، ص 267
5ـ همان ، ص 448 به بعد
6ـ الكافی ، شیخ كلینی ، دار صعب ، بیروت ، ج 8، ص 244
7ـ كفایة الاثر، خزّاز قمی، انتشارات بیدار ، قم، ص 175
8 ـ مِائَة مَنقبة ، ابن شاذان ، ص 137 مدرسة الامام المهدی (ع)، قم
9ـ عیون اخبار الرضا (ع)، شیخ صدوق، ج 1، ص 280، مؤسسة الأعلمی ، بیروت
10ـ تاریخ ابن ‏عساكر «ترجمة الامام الحسین (ع) ، ص 157، مؤسسه المحمودی ، بیروت
11 ـ الخصال ، شیخ صدوق ، ص 42، مكتبة الصدوق ، تهران
12ـ البرهان ، سید هاشم بحرانی، ج 3، ص 312، مؤسسه اسماعیلیان، قم
13ـ معانی الاخبار ، شیخ صدوق ، ص 95. جماعة المدرسین، قم
14 ـ البرهان ، ج 4، ص 124. موسسة اسماعیلیان ، قم
15ـ المناقب ، ابن‏ شهرآشوب ، ج 2، ص 15
16 ـ تفسیر فرات كوفی ، ص 212
17ـ المحاسن ، شیخ برقی ، ج 1، ص 344. المجمع العالمی لاهل البیت (علیهم السلام) ، قم
18ـ بحارالانوار ، علامه مجلسی ، ج 25، ص70