نماز حضرت زهرا (س)

و از جمله نمازها نماز حضرت فاطمه عليهاالسلام است. روايت شده كه حضرت فاطمه عليهاالسلام دو ركعت نماز مى‏كرد كه جبرئيل تعليم او كرده بود

در ركعت اول بعد از سوره‏ى حمد صد مرتبه سوره‏ى قدر و در ركعت دوم بعد از حمد صد مرتبه سوره‏ى توحيد مى‏خواند و چون سلام مى‏گفت اين دعا را

مى‏خواند: سبحان ذى العز الشامخ المنيف، سبحان ذى الجلال الباذخ العظيم، سبحان ذى الملك الفاخر القديم، سبحان من لبس البهجة والجمال، سبحان

من تردى بالنور والوقار، سبحان من يرى اثر النمل فى الصفا، سبحان من يرى وقع الطير فى الهواء، سبحان من هو هكذا لا هكذا غيره.

و سيد گفته است كه روايت ديگر وارده شده است كه بعد از اين نماز تسبيح مشهور حضرت فاطمه عليهاالسلام را كه بعد از هر نماز خوانده مى‏شود بخواند و بعد از آن صد مرتبه

صلوات بر محمد و آل محمد بفرستد. و شيخ در مصباح المتهجدين فرموده نماز حضرت فاطمه عليهاالسلام دو ركعت است در ركعت اول حمد و صد مرتبه قدر

در ركعت دوم حمد و صد مرتبه توحيد و چون سلام داد تسبيح زهرا عليهاالسلام بخواند پس بگويد سبحان ذى العز الشامخ تا آخر تسبيح كه ذكر شد. پس فرمود

سزاوار است كسى كه اين نماز را بجا مى‏آورد چون از تسبيح فارغ شود زانوها و ذراعها را برهنه نمايد و بچسباند همه‏ى مواضع خود را بر زمين بدون حاجز و حائلى

و حاجت بخواهد و دعا كند آنچه مى‏خواهد و بگويد در همان حال سجده: يا من ليس غيره رب يدعى، يا من ليس فوقه اله يخشى، يا من ليس دونه ملك يتقى، يا

من ليس له وزير يؤتى، يا من ليس له حاجب يرشى، يا من ليس له بواب يغشى، يا من لا يزداد على كثرة السؤال الا كرما و جودا، و على كثرة الذنوب الا عفوا و صفحا،

صل على محمد و ال محمد، وافعل بى كذا و كذا.

و به جاى اين كلمه حاجات خود را از خدا بخواهد. نماز ديگر از حضرت فاطمه عليهاالسلام شيخ و سيد روايت كرده‏اند

از صفوان كه محمد بن على حلبى روز جمعه خدمت حضرت صادق عليه‏السلام شرفياب شد و سؤال كرد كه مى‏خواهم مرا عملى تعليم فرمائى كه بهترين اعمال باشد

در اين روز، حضرت فرمود: كه من نمى‏دانم كسى را كه بزرگتر باشد نزد رسول خدا (ص) از حضرت فاطمه (س) و نمى‏دانم چيزى را افضل از آنچه تعليم كرد پيغمبر (ص) فاطمه

را فرمود: كه هر كه صبح كند در روز جمعه پس غسل كند و قدمها را بگستراند و چهار ركعت نماز كند بدو سلام بخواند در ركعت اول بعد از حمد توحيد پنجاه مرتبه و ركعت دوم بعد

از حمد والعاديات پنجاه مرتبه و در ركعت سوم بعد از حمد «اذا زلزلت» پنجاه مرتبه و در ركعت چهارم بعد از حمد «اذا جاء نصراللَّه» پنجاه مرتبه و اين سوره‏ى نصر است و آخر

سوره‏ايست كه نازل شده و چون از نماز فارغ شود اين دعا بخواند:

الهى و سيدى من تهيا او تعبى او اعد او اعد او استعد، لوفادة مخلوق رجاء رفده، و فوائده و نائله، و فواضله و جوائزه، فاليك يا الهى كانت تهيئتى و تعبيتى، و اعدادى و استعدادى،

رجاء فوائدك و معروفك، و نائلك و جوائزك، فلا تخيبنى من ذلك، يا من لا تخيب عليه مسئلة السائل، و لا تنقصه عطية نائل، فانى لم اتك بعمل صالح قدمته، و لا شفاعة مخلوق

رجوته، اتقرب اليك بشفاعته، الا محمدا و اهل بيته صلواتك عليه و عليهم، اتيتك ارجو عظيم عفوك، الذى عدت به على الخطائين عند عكوفهم على المحارم، فلم يمنعك

طول عكوفهم على المحارم ان جدت عليهم بالمغفرة، و انت سيدى العواد بالنعماء، و انا العواد بالخطاء، اسئلك بحق محمد و اله الطاهرين، ان تغفر لى ذنبى العظيم، فانه لا يغفر

العظيم الا العظيم، يا عظيم يا عظيم يا عظيم يا عظيم يا عظيم يا عظيم يا عظيم.

مؤلف گويد: كه سيد بن طاووس در جمال الاسبوع از براى هر يك از ائمه عليهم‏السلام نمازى با دعا ذكر نموده شايسته است در اينجا ذكر شود.

فرموده: نماز امام حسن عليه‏السلام در روز جمعه و آن چهار ركعت است مثل نماز اميرالمؤمنين عليه‏السلام. نماز ديگر از آن حضرت در روز جمعه و آن نيز چهار ركعت است

در هر ركعت حمد يك مرتبه و قل هو اللَّه احد بيست و پنج مرتبه.