نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: فضايل و مناقب حضرت زهــــــــرا -عليهاسلام-

مدیر بازنشسته

Smile فضايل و مناقب حضرت زهــــــــرا -عليهاسلام-

بسم الله الرحمن الرحيم

سخن از مظلوم است و فريادش، سخن از ستمديده است و دادخواهي اش، سخن از شناخت ظلم است و ظالم، فضيلت است و فضيلت مدار، علم است و عالم؛

سخن از زهد است و زاهد، از عفت است و پاكدامني، تقوا و پارسايي، شب زنده داري و دعا، تربيت فرزند و ادب نسبت به پدر و مادر، مسؤوليت اجتماعي و

دلسوزي نسبت به دين، امر به معروف است و جهاد، موعظه است و خيرخواهي، مبارزه است و پرخاش، و خلاصه:

" دفاع از حريم ولايت است و ارزشهاي ديني"

آري، سخن از همه اينهاست كه يكجا در وجود دخت گرامي پيامبر اكرم صلي الله عليه و اله، همسر باوفاي اميرالمؤمنين عليه السلام، مادر امامان و پيشوايان دين، گرد آمده است.

سخن از «بهجت قلب مصطفي» است و او «فاطمه الزهراء عليها السلام» است كه قرون گذشته بر محور معرفت و شناخت او دور زده و پيامبران و مرسلان،

امامان و پيشوايان، اوليا و صالحان، خدا را به حقِّ :

«فاطٍمَةَ وَ اَبيها وَ بَعْلٍها وَ بَنيها»

سوگند داده اند و با راه يافتن به گنجينه پنهان و سر نهفته در او، كه همان:

«وَالسِّرِ المُسْتودَعِ فيها»

باشد، يعني گوهر گمشده امامت، و سر پنهان ولايت و راز نهفته آفرينش حضرت بقية الله ارواحنا فداه و فرستادن درود بر او به اندازه بي اندازه كه

محدوده بي كران علم الهي است، بر اجابت خواسته و دعاي خود دست يابند.

مدیر بازنشسته

فضايل مشترك حضرت زهرا عليهاالسلام با چهار معصوم ديگر عليهم السلام در قرآن

1-اِهدِنَا الصِّراطَ المُستَقيم

فاتحه/6
    جابر بن عبدالله انصاري از رسول خدا صلي الله عليه و اله نقل كرده است كه حضرت فرمود: همانا خداوند متعال، علي عليه السلام و همسر و دو پسرش را از حجتهاي خود بر آفريدگانش قرار داده است، و آنان درياي دانش در امت من مي باشند. هركس به وسيله آنان هدايت يابد، به راه راست هدايت يافته است. (1)

2-اَلَمْ تَرَ كَيْفَ ضَرَبَ اللهُ مَثَلاً كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ.

ابراهيم/24

رسول خدا صلي الله عليه و اله فرمود: من شجره هستم و فاطمه عليها السلام شاخه آن، علي عليه السلام عامل باروري آن، حسن و حسين عليهاالسلام ميوه، و دوستداران آنان از امتم برگهاي آن درخت مي باشند. و سپس فرمود: سوگند به آن كسي كه مرا به راستي برگزيد، آنان در بهشت جاودان مي باشند.(2)

3- اِنَّما يُريدُ اللهُ لِيُذهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ اَهْلَ البَيْتِ...

احزاب/ 33
    ابوسعيد خدري گويد: اين آيه درباره پنج تن نازل شده است كه عبارتند از: رسول خدا صلي الله عليه و اله، علي عليه السلام، فاطمه عليهاالسلام، حسن و حسين عليهماالسلام(3)

4-كانوا قَليلاً مِنَ اللَّيلِ ما يَهْجَعُونَ

ذاريات/17
    عبدالله بن عباس گويد: اين آيه در شأن علي بن ابي طالب، حسن، حسين و فاطمه عليهم السلام نازل شده است.(4)

5-قُلْ لا اَسْئَلَكُمْ عَليْهِ اَجْراً اِلاَّ المَوَدَّةَ فِي القُربي

شوري/23
    هنگامي كه اين آيه نازل شد، گفته شد: اي رسول خدا، اين خويشاوندان تو كه مودت و محبت نسبت به آنها بر ما واجب شده، چه كساني مي باشند؟ فرمود: علي و فاطمه و دو پسران او عليهم السلام ....(5)

6-وَ يُطْعِمونَ الطَّعامَ عَلي حُبِّهِ مِسْكيناً وَ يَتيماً وَ اَسيراً

دهر/8
    انسان درباره علي و فاطمه عليهماالسلام چه مي تواند بگويد، به جز اينكه علي عليه السلام مولاي مؤمنان و جانشين پيامبر است و فاطمه پاره تن احمد و جزئي از محمد صلي الله عليه و اله است و اما حسن و حسين عليهم السلام، روح و ريحان و دو سرور جوانان اهل بهشتند. (6)

7- لَيْلَةُ القَدْرٍ خَيْرٌ مِنْ اَلْفِ شَهْرٍ، تَنَزَّلُ المَلائِكَةُ وَ الرُّوحُ فيها

قدر/3-4
    عبدالله بن عجلان سكوني گويد: از حضرت باقر عليه السلام شنيدم كه مي فرمود:
    خانه علي و فاطمه عليهماالسلام از حجرات رسول خدا صلي الله عليه و اله است و سقف خانه شان عرش پروردگار جهانيان مي باشد و از درون خانه آنان پنجره اي گشاده به سوي عرش است كه معراج وحي مي باشد و فرشتگان صبح و شب و در هر ساعت و هر لحظه بر آنان وحي نازل مي كنند. ورود و خروج گروههاي فرشتگان از آنان نمي گسلد، گروهي فرود مي آيند و گروهي بالا مي روند...(7
    )

8-وَ الَّذينَ آمَنوا وَ اتَّبَعَتْهُمْ ذُرِّيَّتَهُمْ بِإيمانٍ اَلْحَقْنا بِهِمْ ذُرِّيَّتَهُم...

طور/21
    ابن عباس گويد: اين آيه درباره پيامبر، علي، فاطمه، حسن و حسين عليهم السلام نازل شده است.(8)

ــــــــــــــــــــــ پاورقي ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــ

(1) شواهد التنزيل، ج1/ صص 58-59

(2) شواهد التنزيل/ ج1/ صص 312-313
    (3)ذخائر العقبي/ ص24
    اين حديث در منابع اهل سنت در مناقب و طبراني هم نقل شده است.
    (4) شواهد التنزيل/ ج2/ص194
    (5)تفسير كشاف/ ج3/ص467
    (6) روح المعاني/ ج29، ص58
    (7) تأويل الآيات/ ج2/ ص818
    (8)شواهد التنزيل/ج2/ص194

مدیر بازنشسته

فضايل مشترك حضرت زهرا عليها السلام با چهار معصوم ديگر در اخبار و روايات

1-سكونت فاطمه عليهاالسلام در بهشت

رسول خدا صلي الله عليه و اله فرمود: در بهشت مرتبه و مقامي به نامه «وسيله» است. هرگاه از خداوند براي من درخواستي داشتيد خواستار وسيله شويد. گفتند: اي رسول خدا چه كساني با تو در آنجا ساكن هستند؟ فرمود: علي، فاطمه، حسن و حسين عليهم السلام.(1)

2-اطاعت و فرمانبرداري از فاطمه عليهاالسلام

حضرت باقر عليه السلام در ضمن حديثي طولاني درباره حضرت زهرا عليهاالسلام مي فرمايد: اطاعت ايشان بر تمامي آفريدگان خداوند از جن و انس، پرندگان و حيوانات وحشي و پيامبران و فرشتگان واجب بود.
    علامه مجلسي در شرح اين حديث مي گويد: «اطاعت آنان را بر تمام موجودات، حتي جمادات و موجودات آسماني و زميني واجب ساخت، و «امور موجودات را به آنان واگذار كرد» يعني حلال و حرام كردن و بخشيدن و نبخشيدن را به آنان واگذار كرد.»(2)

3- زهرا عليهاالسلام از بهترين آفريدگان

رسول خدا صلي الله عليه و اله فرمود: اگر در روي زمين بندگاني برتر از علي، فاطمه، حسن و حسين وجود مي داشت خداوند به من دستور مي داد كه آنها را با خود براي مباهله بيرون ببرم، اما به من فرمود كه با وجود ايشان مباهله كنم و آنان برترين خلقند و من به وسيله آنان بر مسيحيان غلبه كرده پيروز شدم.(3)

4- عرضه محبت فاطمه عليهاالسلام بر تمام مخلوقات

رسول خدا صلي الله عليه و اله فرمودند: همانا خداوند محبت علي و فاطمه عليهماالسلام و فرزندانشان را بر تمام مخلوقات عرضه فرمود. هر يك از آنان كه زودتر پذيرفتند، پيامبران را از بين آنان قرار داد و كساني را كه بعد از آنان اجابت كردند شيعه و پيرو ايشان نمود. و خداوند همه آنان را در بهشت گرد خواهد آورد(4)

5- صلوات و درود بر فاطمه عليهاالسلام

رسول خدا صلي الله عليه و اله فرمودند: صلوات بريده و بي دنباله بر من نفرستيد! پرسيدند: صلوات بريده چيست؟ فرمود: اينكه بگوييد: «اللهم صل علي محمد» وبعد ساكت شويد، بلكه بگوييد: «اللهم صل علي محمد و آل محمد» از آن حضرت سؤال شد: اهل شما چه كساني هستند؟ فرمود: علي، فاطمه، حسن و حسين عليهم السلام (5)

6- يكي بودن خانه زهرا عليهاالسلام در بهشت با خانه بقيه پنج تن

رسول خدا صلي الله عليه و اله فرمود: در بهشت مرتبه اي به نام «وسيله» است، هرگاه خواستيد از خداوند چيزي درخواست كنيد وسيله را از خداوند بخواهيد. عرض كردند: اي پيامبر! آيا در آن جا كسي با شما ساكن است؟ فرمود: علي، فاطمه، حسن، حسين عليهم السلام.(6)

7- اشتراك زهرا عليهاالسلام در برقراري ميزان با ديگر پنج تن

رسول خدا صلي الله عليه و اله فرمود: من ترازوي دانشم، علي دو كفه ترازو، حسن و حسين نخلها، فاطمه بندها و امامان امت من عمود و استوانه آن مي باشند. اعمال دوستان و دشمنان ما با آن وزن مي شود.(7)

ـــــــــــــــــــــ منابع ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــ
    (1)سيوطي، جلال الدين/ مسند فاطمة الزهراء عليهاالسلام/ ص69
    (2)علامه مجلسي، مرأة العقول/ ج5/ صص190-192
    (3)ينابيع المودة/ ص224
    (4)المناقب المرتضوية/ ص98
    (5)ملحقات احقاق الحق/ ج9/ ص237
    (6)خوارزمي، مقتل الحسين/ ص66
    (7)خوارزمي، مقتل الحسين/ ص107

مدیر بازنشسته

كرامت و مقام حضرت زهرا عليهاالسلام در پيشگاه خداوند

در داستان هجوم به خانه حضرت زهرا عليهاالسلام و تصميم حضرت براي نفرين بر آنان

حضرت زهرا عليهاالسلام دست حسن و حسين عليهم السلام را گرفته از خانه بيرون آمد و خواست به سوي قبر پيامبر اكرم صلي الله عليه و اله برود. حضرت علي عليه السلام به سلمان فرمود: اي سلمان! دختر حضرت محمد صلي الله عليه و اله را درياب كه من هم اكنون در طرف شهر مدينه را مي بينم كه آماده فرورفتن به زمين است.(1)

اهداي مصحف از جانب خدا

حضرت علي عليه السلام فرمود: به همسر من مصحف و كتابي داده شده است در اين كتاب علمي است كه كسي قبل از آن حضرت، آن را نمي داند، و اين هديه اي ويژه از جانب خدا و رسولش براي اوست.(2)

حجت خدا

از حضرت عسكري عليه السلام روايت شده است كه فرمود: ما حجت هاي خداوند بر آفريدگانش هستيم و جده ما حضرت فاطمه عليهاالسلام حجت خداوند بر ماست.(3)

شفاعت

رسول خدا صلي الله عليه و اله فرمود: اي فاطمه بشارت باد تو را، تو در پيشگاه خداوند مقام ارزنده اي داري در آن جايگاه براي دوستان و شيعيانت شفاعت مي كني و شفاعتت پذيرفته مي شود.(4)

ـــــــــــــــــــــــــ ــ منابع ـــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــــ

(1)بيت الاحزان، حاج شيخ عباس قمي، ص87

(2)بحارالانوار/ج39/ص343
    (3)تفسير اطيب البيان/ ج13/ص226
    (4)كنز الفوائد/ج1/ص150

مدیر بازنشسته

به نام خدا

مظلوميت حضرت زهرا عليهاالسلام و ستمهايي كه بر ايشان واقع شد

از روايات شيعه و اهل سنت

1-مسعودي تاريخ نويس بزرگ گويد: اميرالمؤمنين عليه السلام و عده اي از پيروان و شيعيانشان به خاطر تعهد و قولي كه به رسول خدا صلي الله عليه و اله داده بودند، در منزل مانده بيرون نيامدند. عده اي به در خانه او آمده بر آن حضرت يورش بردند و خانه اش را سوزانده او را با اكراه خارج كردند و بانوي زنان جهان حضرت زهرا عليهاالسلام را بر در خانه اش چنان كتك زدند و تحت فشار قرار دادند كه محسن را سقط كردند. آنان علي عليه السلام را براي بيعت آوردند ولي حضرت خودداري كرده و فرمود: بيعت نمي كنم. گفتند: تو را مي كشيم. فرمود: اگر مرا بكشيد من بنده خدا و برادر رسولش مي باشم...(1)

2-از اسلم نقل شده است كه پس از رحلت رسول و پس از بيعت مردم با ابوبكر، علي و زبير نزد حضرت فاطمه عليهاالسلام رفته با او درباره مسأله خلافت مشورت مي كردند. عمر از اين موضوع خبردار شده نزد آن حضرت رفته گفت:
    «اي دختر رسول خدا! به خدا سوگند در نزد ما كسي از تو و پدرت محبوبتر نيست و به خدا قسم اين محبوبيت مرا از اين باز نمي دارد كه اگر اين مردم بار ديگر در خانه تو جمع شوند، دستور دهم كه خانه را بر آنها آتش زنند....»(2)

3-در عبارت سبط ابن جوزي چنين آمده است: ابوبكر سند فدك را براي حضرت زهرا عليهاالسلام نوشت ، عمر براو وارد شده گفت: اين چيست؟ گفت: نوشته اي است براي فاطمه عليهاالسلام درباره ارث او از پدرش. گفت: پس از كدام درآمد مي خواهي به مسلمانان بدهي با اينكه مي بيني عرب با تو در جنگ است؟ بعد نامه را گرفته پاره كرد.(3)

4- حضرت صادق عليه السلام فرمود: هنگامي كه علي عليه السلام را از منزل بيرون بردند، حضرت فاطمه جلو در خانه بين آن حضرت و مردم واسطه شدم. قنفذ باتازيانه بر بازويش زد و بر اثر آن تازيانه برآمدگي اي به مانند بازوبندي بر بازويش بالا آمد و نيز استخوان پهلويش شكست و كودكش سقط شد...(4)

5- مفضل به حضرت صادق عليه السلام عرض كرد: اي مولاي من! اشك ريختن را چه ثوابي است؟ فرمود: در صورتي كه به خاطر فردي بر حق اشك ريخته شود، ثوابي بي شمار دارد. مفضل مدتي طولاني گريه كرد و گفت: اي پسر رسول خدا! روز انتقام گيري شما از روز سختي و اندوهتان بزرگتراست. حضرت فرمودند: ولي هيچ روزي همچون روز محنت و اندوه ما در كربلا نيست، هرچند روز سقيفه و سوزاندن در خانه اميرالمؤمنين و حسنين وفاطمه و زينب و ام كلثوم و فضه و كشتن محسن با ضرب لگد، بزرگتر و وحشتناك تر و تلخ تر است، زيرا آن روز اصل و ريشه روز عذاب است.(5)

6-در روايتي آمده كه علي عليه السلام براي آن حضرت خانه اي در بقيع ساخت كه «بيت الاحزان» ناميده مي شد. آن خانه تا زمان ما باقي مانده كه جايگاهي است معروف به مسجد فاطمه در جهت قبه حرم حسن و عباس، و ابن جبير به همين مطلب اشاره كرده مي گويد: پشت سر قبه عباسيه خانه حضرت فاطمه دختر رسول خداست كه معروف به بيت الحزن مي باشد، گفته مي شود: اين همان خانه اي است كه حضرت پس از وفات پدرش در آنجا سكونت داشته و ماتم سراي او بودو پيوسته در حال غم و اندوه به سر مي برد.(6)

7- از حضرت باقر عليه السلام روايت شده كه از روز رحلت رسول خدا صلي الله عليه و اله هيچ گاه فاطمه عليهاالسلام خندان ديده نشد تا اينكه ديده از جهان فروبست. و در «السيرة النبوية» آمده است: آن حضرت پس از پدرش شش ماه زنده بود و در اين مدت هيچ گاه خنده نكرد.(7)

8- حضرت علي عليه السلام مي فرمايد: روزي من و فاطمه و حسن و حسين عليهم السلام در خدمت رسول خدا صلي الله عليه و اله بوديم، حضرت نگاهي به ما كرده و گريست. عرض كردم: اي رسول خدا، چرا گريه مي كنيد؟! فرمود: گريستنم به خاطر كارهايي است كه پس از من برسر شما مي آيد: گفتم: آن كارها چيست؟ فرمود: از ضربه اي كه بر فرق سرتو وارد مي شود و سيلي اي كه بر صورت فاطمه عليهاالسلام مي زنند و خنجر بر ران حسن عليه السلام و سمي كه به آن مسموم مي شود و كشته شدن حسين عليه السلام در كربلا مي گريم، اهل بيت همگي گريستند.(8)

ـــــــــــــــــــ منابع ـــــــــــــــــــــــــ ــ

(1) الكامل/ ج7/ص164
    (2) اثبات الوصية/ص123
    (3) سيرة الحلبيه/ ج3/ ص362
    (4) مرأة العقول/ ج5/ ص320
    (5) نوائب الدهور/ ص194
    (6) توفيق ابوعلم، اهل البيت/ص167
    (7) همان/ ص165
    (8) بحارالانوار/ ج28/ص51

مدیر بازنشسته

فاطمه - سلام الله عليها - كيست ؟؟

خداوند تبارك و تعالي:

اي احمد صلي الله عليه و اله ! اگر تو نبودي افلاك را نمي آفريدم، و اگر علي عليه السلام نمي بود تو را نمي آفريدم، و اگر فاطمه - سلام الله عليها - نبود شما دو تن را نمي آفريدم.(1)

پيامبر اكرم صلي الله عليه و اله:

اگر نيكويي مي خواست شخصيتي به خود بگيرد آن شخص فاطمه عليهاالسلام بود، بلكه او بزرگتر است، همانا دخترم فاطمه در نژاد و بزرگواري و كرامت و بخشش، بهترين فرد بر روي زمين است.(2)

اميرالمؤمنين عليه السلام:

روزي هنگامي كه وارد منزل شدم ديدم رسول خدا صلي الله عليه و اله در حالي كه حسن عليه السلام در سمت راست و حسين عليه السلام در سمت چپ و فاطمه عليها السلام پيش روي آن حضرت نشسته بودند مي فرمايد: «اي حسن و اي حسين عليهماالسلام، شما دو كفه ترازو هستيد و فاطمه زبانه آن است. دو كفه جز به وسيله زبانه يكسان و هماهنگ نمي شود و زبانه نيز جز بر روي دو كفه استوار نمي ماند. شما دو نفر، امام هستيد و مادرتان داراي مقام شفاعت است.(3)

حضرت حسين بن علي عليه السلام:

رسول خدا صلي الله عليه و اله فرمود: فاطمه عليهاالسلام شادماني قلب من است؛ دو پسرش ميوه دلم و شوهرش نور ديدگانم و پيشوايان از فرزندانش امين هاي پروردگارم و رشته پيوند ميان او و آفريدگانش مي باشند. هر كس به آن ريسمان چنگ زند نجات يافته و هر كه از آن تخلف ورزد نابود خواهد شد.(4)

حضرت بقية الله ارواحنا له الفداء:

اگر نبود كه دوستدار شايستگي و مهر بر شما بوده و اگر نسبت به شما محبت و علاقه نداشتيم، از گفتگوي با شما روي گردانده و كاري به كار شما نداشته و به آزمايش خود كه درگيري با يك ستگر سركش و گمراه است كه عده اي را نيز در گمراهي به دنبال مي كشد مي پرداختيم،.... من از دختر رسول خدا صلي الله عليه و اله سرمشق نيكويي دارم: انسان نادان به پستي كار خودش گرفتار خواهد شد و به زودي شخص كافر خواهد دانست كه فرجام كار از آن كيست؟(5)

ــــــــــــــــــ منابع ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــ
    (1) (كشف اللآلي، تأليف صالح بن عبدالوهاب بن عرندس )
    ملتقي البحرين، ص14
    مستدرك سفينة البحار، ماده خلق و فطم
    (2) فرائد السمطين 2/68
    (3) كشف الغمه1/506
    (4) فرائد السمطين 2/66
    (5) بحار الانوار 53/179-180

کلمات کلیدی این موضوع