هدف از نگهداری سگ چیست؟
نوشتن در مورد سگ دلیل نمیشه که من به سایر حیوونها علاقه نداشته باشم بلکه اولین جونوری که خودشو توی دلم جا کرد گربه بود. یادمه وقتی بچه بودم خیلی کوچیک شاید هنوز مدرسه نمی رفتم سرگرمی من رفتن تو حیاط بود و بازی کردن با بچه گربه ها. باز هم یادم میاد که وقتی کلاس اول بودم تو راه برگشت به خونه دو تا بچه گربه رو دیدم که یه گوشه کز کرده بودن و مثل دو تا گلوله کاموایی شده بودن و من هم پیششون نشسته بودم تا تنها نمونن و مادرم هم حسابی نگران شده بود اومده بود دنبالم دیده بود که کنار اونها خوابم برده..
و باز هم فکر کنم کلاس چهارم دبستان بودم خیلی دلم می خواست که تو خونه گربه داشته باشیم یه روز که از مدرسه اومدم خونه در رو که بازکردم. دیدم یک گربه نشسته رو به روی در و من رو نگاه می کند سفید خاکستری بود نگو بابا که عشق و علاقه من رو به گربه می دونست این رو آورده بود خونه ولی بعد از چند هفته با گریه و زاری اون رو از خونه بردن چون نمی ذاشت من درس بخونم.
و گذشت و گذشت تا اینکه سال دوم دبیرستان بودم یه سریالی تلویزیون پخش می کرد بنام قدم به قدم هر جا که بودم خودم رو باید به خونه می رسوندم تا ببینم دکتر ترنر دیگه چه کار عجیب و غریبی رو داره انجام می ده و از اینکه حیوونها رو درمان می کرد لذت می بردم. تصمیم گرفتم من هم دامپزشک بشم چون همیشه می تونم کنار حیوونها باشم . البته من گاو ها رو هم دوست داشتم و تابستونها که پدرم ما رو به شهرشون می برد .معمولا می رفتیم خونه یکی از بستگان دور که در یک روستایی نزدیک اونجا بود یه خونه روستایی خیلی باحال با پنجره های کوتاه و یه باغ بلوط پشت خونه اونها بود و در انتهای اون باغ یه طویله سنتی بود و من هم اسم اونجا رو گذاشته بودم اتاق گاو ها و تمام روز پیش اونها بودم و از اینکه همش ملچ مولوچ می کردن خوشم می اومد و پیش خودم می گفتم اینها چقدر شکمو هستن همش می خورن اما الان می دونم که نشخوار یعنی چی؟؟؟
خاطره زیاد دارم و یادمه که اوایل انقلاب سگهای ولگرد تو تهران زیاد پرسه می زدن و من هم ازشون می ترسیدم و هم دوستشون داشتم و اون روزها مامورای شهرداری تصمیم گرفته بودن از شر اونها خلاص بشن و یادمه که با اون سن کمم رفته بودم جلو یه ماموری که اسلحه داشت و اصرار می کردم کاری به سگها نداشته باشین چرا می کشینشون؟؟/؟...
بگذریم اینها رو گفتم تا کمی با حس و حال من آشنا بشید.
بریم سراغ بقیه مطلب. من سعی می کنم هر چی که تا حالا بدست آوردم رو با شما تقسیم کنم و در ادامه هم برای کامل شدن این وبلاگ مطالبی رو که به نظرم مفید بیاد رو ترجمه کنم و در اختیارتون قرار بدم و در واقع من هم می تونم دوباره به خودم آموزش بدم
بریم سراغ آوردن سگ......
اولش باید با خودتون حسابی کنار بیاید و تصمیم بگیرید که سگ رو برای چی می خواهید؟؟؟ و چقدر جدی هستید..تا واقعا تصمیم قطعی نگرفته اید تاکید می کنم به هیچ عنوان طرف سگ نروید.
اگر صاحب کارخانه ای خارج از شهر هستید باید بدانید که سگ می تونه نقش چندین نفرنگهبان شب رو بر عهده بگیره و در ضمن باید قبل از تهیه سگ با نژادهای سگ آشنا بشید .از نظر من یک سگ نگهبان خوب می تونه ژرمن شفرد باشه و یا دوبرمن و یا روت وایلر و یا گریت دین. بسته به سلیقه شما داره اگر گریت دین انتخاب کنید بخاطر هیبتش می تونه در دل سارقین احتمالی ترس ایجاد کنه و همینطور روت والیر . انتخاب نژاد بسته به سلیقه شما داره اما در نظر داشته باشید یک سگ شکارچی مثل پوینتر بدرد شما نمی خوره و طرفش هم نروید .ولی آوردن سگ به تنهایی کافی نیست باید محیط مناسبی براش فراهم کنید البته در مورد محل نگهداری سگ بعدا باز هم سخن خواهم گفت اما بهتره که یه گوشه خلوت از کار خانه یا انبار رو انتخاب کنید که افراد غریبه و کارگر ها در اون حوالی رفت و آمد نداشته باشند و کف اون بخش یا موزائیک شده باشد و یا سیمان
و مجرای خروج و دفع آب حاصل از شستشو داشته باشه و. و در گوشته اون حیاط باید لونه سگ رو بسازید بطوری که ورودی آن رو به جنوب باشد و در آن هم به اندازه جثه یک سگ بالغ از اون نژاد باشه و نه بیشتر چون اینطوری سگ احساس آرامش خواهد کرد و در طبیعت سگسانان تمایل دارن که در زیر زمین حفره درست کنن و برن داخلش و یا برن توی غار ها.
در مورد تغذیه و سایر موارد بهداشتی بعدا صحبت می کنم اما در نظر داشته باشید با این همه هزینه و....اگر این سگ تربیت نشده باشد عملا وقتتون رو تلف کردید باید بر روی سگ کار کنید یا خودتون باید تربیتش کنید که معمولا کار شما نیست و یا اینکه این کار رو به مربی مخصوص تربیت سگ بسپارید و خوشبختانه در ایران افرادی هستند که مهارت لازم رو دارند و هر هزینه ای هم بپردازید ارزش خود را دارد چون عملا می تونید از سگ استفاده بهینه داشته باشید
مثلا این سگ چگونه با دزد رو به رو شود و او را اسیر کند اما آسیب به وی نرساند و یا نخوردن غذایی غیر از آنچه شما به او می دهید
پس می بینید که قبل از آوردن سگ باید بطور دقیق همه جوانب امر را بسنجید
و یا اینکه مثلا یکی از بستگان شما نابینا است و می توانید به آوردن یک سگ نگهبان و یا سگ خانکی با قدرت کافی و تعلیم او شخص نابینا را کمک کنید تا بتواند به امور خود برسد و این مورد بستگی به فرهنگ مردم منطقه نیز دارد و در ایران هنوز از این ویژگی سگ استفاده نشده است اما در سایر کشورها یکی از وظایف سگ مراقبت از افراد نابینا است و همراهی او در خیابان است
و همینطور سگهای خدماتی در سازمانهایی مثل هلال احمر و تصورش را داشته باشید که انسانی که در زیر آوار زلزله گرفتار شده است چگونه توسط یک سگ تربیت شده نجات پیدا می کند. اما هنر مربی تربیت کننده سگ را نباید از نظر دور بدارید وگرنه هر سگی هم می توانست این کار را به انجام رساند
و یا سگهایی که در نیروی انتظامی در امر یافتن مواد افیونی خدمت می کنند و چه نقش مفیدی در نجات جوانان بی گناه کشورمون از دست سوداگران مرگ دارند و اگر هر پاسگاه پلیس در مناطق آلوده چند قلاده از این سگهای تربیت شده داشته باشد عملا انتقال مواد مخدر با مانع جدی رو به رو خواهد شد.
و یا سگهایی که شکارچیان به همراه خود می برند و تفریح آنان را تکمیل می کنند و یا سگهای گله که با توجه به سیستم سنتی دامپروری کشور ما حضورشان الزامی است اما باید در فاصله های زمانی مشخصی تحت نظارت و درمان بیماریهای انگلی قرار داشته باشند تا سوددهی گله نیز تامین شود چون اگر آلوده به انگل باشند با آلوده کردن گوسفند ها باعث کم شدن ارزش تبدیلی مواد غذابی می شوند
اما حالا می رسیم به نکته بسیار بسیار مهم در مورد سگهای خانگی:
خیلی مهمه شخصی که تصمیم می گیره یه سگ خانگی به منزل بیاره تمام جوانب رو در نظر بگیره اولا جثه سگ مهمه مثلا نمیشه در یک آپارتمان سگ نژاد باکسر نگهداری کرد این حیوون نیاز به تحرک داره و ما با اینکارمون اون رو آزار می دیم و همینطور ژرمن شفرد پس قبل از آوردن سگ باید روی نژاد فکر کنیم مثلا یک سگ مخصوص شکار حتی اگه جثه کوچکی هم داشته باشه مثل نژاد بیگل و یا داشهوند نمی تونه برای محیط آپارتمان مناسب باشه چون با سر و صدایی که داره با اعصاب شما بازی می کنه چی برسه به همسایه های بیچارتون.و در مورد سایر نژاد ها هم باید شناخت کافی داشته باشید مثلا سگی از نژاد اشپیتز بدلیل اینکه موهایش جنس خاصی دارد و زبر است ریزش زیادی دارد و این مسئله مشکل زا خواهد شد
این مسائل یک بخش از قضیه است مسئله اصلی خودتون هستید اصلا سگ رو می خواهید چیکار کنید؟ آیا حوصله نگهداری از اون رو دارین؟؟؟ و یا اینکه فقط بازیگوشی سگ دوستتون شما رو وادار کرده که سگ بخرید؟؟؟ چند ماه می گذره می بینید که کار شما نبوده و دنبال مشتری می گردین کسی از شما اون رو نمی گیره و یا با قیمت کمی می خوان بخرن و مجبورید سگی رو که با علاقه به خونه آورده بودین بیرون کنید و خیلی شانس بیاره بره خونه کسی که دوستش داشته باشه وگرنه مثل بچه یتیم ها آواره می شه. و
خلاصه باید بدانید که آوردن سگ به خونه کلی زحمت داره هم باید بطور مرتب بهش غذا بدید و اگر توله باشه مسئولیت شما چندین برابر خواهد شد اگه یه خورده غذاش اینور اونور بشه به اسهال می افته و اگر نتونید اسهالش رو کنترل کنید در مدت کوتاهی جلوتون می میره و یا اگر از این مشکلات براتون پیش نیاد اگر سگ رو آوردین خونه و بلد نبودید که چطوری ازش نگهداری کنید و یادش بدید که کجا دستشویی کنه وگرنه همه خونه اتون رو به گند می کشه .و یا هر چی مبل و سیم برق و لباس و کفش .وووووو....دارید رو با دندوناش تکه پاره می کنه
اینها رو گفتم که با دقت تصمیم بگیرید وگرنه قصد ترسوندنتون رو ندارم