نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: قدم اول: کنترل دفع ادرار و مدفوع

معاونت سایت

Eh قدم اول: کنترل دفع ادرار و مدفوع

آوردن سگ زیاد هم ساده نیست حالا قدم به قدم با همدیگه جلو می ریم اگه تا حالا سگ داشته اید مشکلتون کمتر خواهد بود ولی این رو بدونید که هر سگی برای خودش منحصر به فرده و رفتارهای پیش بینی نشده خودش رو داره و نمی تونید توقع داشته باشید همشون مثل هم باشند. و من دارم به این نتیجه می رسم که روان شناسی سگها می تونه بعنوان یک شاخه از علم دامپزشکی مطرح بشه.شناخت رفتار اونها و حرکات مختلف بدنی و غیره همشون نیاز به مطالعه و بررسی عمیق دارن .اما سخن رو طولانی نکنم بریم سراغ سگی که به تازگی خریده اید و خوشحالید که چقدر موجود دوست داشتنی و با مزه ای است تا آوردین خونه رهاش می کنید که توی خونه آزاد باشه.اگه این کار رو کردید بدونید که بزرگترین و بدترین اشتباه رو مرتکب شده اید. چون این سگ کوچولو هنوز یاد نگرفته کجا دستشویی کنه هر جایی رو که گیر بیاره همون جا کارش رو می کنه و چون هنوز مثانه اش رشد کافی نداشته پس نمی تونه ادرارش رو نگه داره و همه جا رو کثیف می کنه و دفعات بعد هم در همون جاهایی که بوی ادرار قبلی رو می داده کارش رو می کنه.
    خب پس می بینید که مشکلات دارن شروع می شن .راستی تا یادم نرفته بگم که آوردن یک سگ خیلی کوچیک یک ریسک بزرگ خواهد بود بهترین سن برای جدا کردن توله از مادر بین سنین 6 تا 8 هفتگی است البته بعضی ها عقیده دارند که سن 6 هفتگی بهتره چون هنوز به بقیه خواهر و برادرهاش عادت نکرده و اگه جدا بشه بهتر می تونه با شما و محیط زندگی شما سازگار بشه ولی من نظرم روی 8 هفتگی است چون به حد کافی رشد کرده و به حد کافی از شیر مادر بهره گرفته و می شه حالا از شیر گرفتش و همزمان هم وقت واکسن زدنش خواهد بود. به هر حال باید همه جوانب رو سنجید و بعد سگ رو به منزل بیارید.
    روز اول که توله رو به منزل آوردین از آزاد گذاشتنش توی خونه خودداری کیند سعی کنید یک باکس مخصوص نگهداری سگ براش تهیه کنید که هم بعنوان لونه ازش استفاده کنه و هم وقتی که بیرون می بریدش مشکل نداشته باشید. بد نیست که روزهای اول یک بخشی از اتاقتون رو محصور کنید و توله رو در اونجا قرار بدید و کف اون قسمت رو با روزنامه مفروش کنید تا فقط روی روزنامه دستشویی کنه. و یاد گیری این مسئله رو باید از روز اول در صدر برنامه هاتون قرار بدهید چون این سگ توانایی کنترل کردن خودش رو نداره و معمولا هم نیم ساعت بعد از اینکه غذا خورد مدفوع خواهد کرد و به نظر من بعد از اینکه هر وعده غذایی رو خورد ببریدش اونجایی که تصمیم دارید همیشه همان جاا دستشویی کنه که یا می تونه توی تراس باشه یا داخل حمام . و به مدت بیست دقیقه در رو ببینید و بگذارید همونجا بمونه. و سپس که بیرون آوردینش می تونید اجازه بدید که کمی آزاد باشه ولی باید حواستشون بهش باشه و به محض اینکه خواست حالت دفع ادرار یا مدفوع به خودش بگیره ببریدش داخل حمام یا تراس و باید این کار را مرتب انجام بدین تا بتدریج یاد بگیره در غیر اینصورت توصیه می کنم که از نگهداری سگ دست بکشید و خودتون رو آزار ندین.
    هر کدوم از مباحث نگهداری کلی حرف برای گفتن دارن مثلا نحوه تغذیه توله ای که تازه به خونه آوردین و یا نحوه آموزش و تربیتش و مدیریت بهداشتی و پیشگیری از بیماریها همینطور حمام کردنش و یا مسواک کردن و خلاصه بتدریج راجع به همه این نکات با هم صحبت خواهیم کرد
    اولیش رو گفتم که در لحظه ورود: توله رو توی خونه آزاد نگذارید بگرده و و همینطور سگ بالغ رو هم نباید آزاد بگذارید چون تا با محیط جدیدی بخواد آشنا بشه ممکنه خونه اتون رو حسابی گل باران کند.و مطمئنا نگهداشتن سگ رو از مغزتون خارج خواهید کرد. می بینید که اولین تاکید من برای نگهداری از سگ رعایت همین نکته بسیار مهمه.
    اما سگ وقتی یاد گرفت که کجا دستشویی کنه خونه شما رو خونه خودش فرض خواهد کرد و با چنین مشکلاتی رو به رو نخواهید شد و همینطور با تربیت کردن اصولی یاد می گیره که بی موقع پارس نکنه. و اون موقع است که می تونه برای شما دوست داشتنی باشه و بشه بهش حیوان خونگی گفت.
    اولین درس نحوه کنترل ادرار و مدفوع است:
    نکته اولی که باید در نظر بگیرید شرایط سنی توله است و توانایی در نگهداشتن ادرار و مدفوع هر چقدر این سن کمتر باشه بدیهی است که مدت زمان کمتری خواهد بود مثلا توله یکماهه فقط یک ساعت می تونه خودش رو نگه داره
    نکته دوم نحوه زندگی سگها در طبیعت است اونها عادت دارن در زیر زمین یک چاله ای حفر می کنند و داخلش رو بصورت یک غار کوچک در می آورند و اون محل آسایشگاه اونها خواهد شد و هرگز در آن محل ادرار نخواهند کرد و معمولا مادر تا دو ماهگی خودش اونها رو تمیز می کنه و حتی مدفوع اونها رو می خوره و وقتی بزرگتر شدن از لونه بیرون می آن و و در بیرون اینکار رو انجام می دن و با دانستن این نکات شما باید دست به کار بشید توله ها باید یک لونه مثل همان باکسی که گفتم داشته باشن و بیشتر ساعتهای روز رو در اونجا بمونن و این هم کاری غیر انسانی نخواهد بود چون در طبیعت هم بیشتر اوقات رو در زمان تولگی داخل همان لونه زیر زمینی سپری می کنند و در مدتهای زمانی مشخص اونها رو از باکس خارج کنید و مثلا ببرید داخل حمام یک فرمول تجربه شده اینکه که این فاصله زمانی بر حسب سن سگ به ماه است مثلا یک سگ سه ماه توانایی داره که سه ساعت داخل باکس بمونه و خودش رو نگه داره و هر سه ساعت یکبار بیرون بیاد و یا سگ 6 ماه هر 6 ساعت و بتدریج هم که سگ بزرگتر شد در لونه رو باز بگذارید و لونه رو هم در محل دنجی قرار بدین و متوجه می شید که بیشتر وقتش رو همونجا می گذرونه اما باید یاد گرفته باشه که مستقیم بره داخل حمام کار خودش رو انجام بده و یهتره که روزهای اول کف حمام رو با روزنامه بپوشانید و بتدریج تعداد روزنامه ها رو کم کنید و فقط یک روزنامه باقی بمونه و آغشته باشه به ادرار و مدفوع قبلی و به این ترتیب سگ عادت می کنه فقط بره همونجایی که شما در نظر داشته اید .
    این تمرینات مثل هر کار دیگه در ابتدا مشکل است ولی اگر حوصله به خرج بدین حتما موفق خواهید شد و شرط اول نگهداری سگ هم همین پله اول خواهد بود

معاونت سایت

Eh قدم دوم: تغذیه صحیح توله ها

تصور اینکه یک دوستدار سگ بخواهد دچار دردسر های زیاد بشه و پاسخ دادن به این حسش باشه باعث می شه که در نوشتن این توضیحات جدی تر بشم و بگم که در مورد آوردن سگ به منزل به هیچ عنوان عجله نکنید و این مطالبی رو که براتون بازگو می کنم رو با دقت بخونید و در موردشون تامل کنید اگه واقعا حال و حوصله پذیرش این همه دردسر رو دارید. بسیار خب شروع کنید اگه دچار تردید شدید پس بهترین تصمیم رو بگیرید و اون هم صرف نظر کردن از آوردن سگ ااست.
    اما بریم سراغ نکته بعدی :
    اولیش رو گفتم که همون کنترل نمودن ادرار و مدفوع سگ است دومیش که دست کمی هم از اولی نداره رسیدگی به تغذیه حیوان است. تا حالا بهش فکر کرده بودین؟ مخصوصا اون دوستانی که تصورشون اینه که این حیوون می تونه تنهایی اونها رو پر کنه...بله درسته می تونه اما به این راحتی ها هم نیست ممکنه یک سگ تربیت شده یکساله که بی سرو صدا است بتونه اما یک توله تازه اول دردسر است.
    اولین دردسر غذا دادن بهش است آیا فرصت دارید که روزی 5 بار در زمانهای مشخصی بهش غذا بدین؟ فکر اینجا رو کرده اید؟ خب فرض کنیم وقت کافی دارید . اما اگه این سگه دچار اسهال شد و نتونستید اسهال رو قطع کنید چی؟ البته قصدم نا امید نمودن شما نیست بلکه بقول معروف می گن علاج واقعه را باید قبل از وقوع گرفت اینها رو می گم تا اگر در شرایط خاصی قرار گرفتید آمادگی قبلی داشته باشید و بدونید که چکار باید بکنید
    یکی از مراجعینم اومده بود پیشم و می گفت که توله سگش چند روزه که مدفوع نکرده و نگرانش بود و من هم با یک معاینه ساده و کوتاه نشونش دادم که بدلیل پر پشت بودن موی اطراف مقعد و چسبندگی مدفوع در مقابل مقعد خشک شده بود و حیوان نمی توانست اجابت مزاج داشته باشه.
    و یا اینکه یکی دیگه از مراجعینم سگی رو به تازگی خریداری کرده بود و گله داشت که این سگ دچار اسهال شده و علی رغم اینکه بازیگوشی می کنه و آب و غذا می خوره باز هم مدفوعش به شدت آبکی است با چنین تاریخچه ای متوجه می شید که این سگ دچار بیماری حاد گوارشی نشده چون در غیر اینصورت باید شاهد علائم دیگه ای مثل بی اشتهایی استفراغ پایدار مدفوع خونی و.... می شدیم پس علت چی بوده؟؟؟
    علت در درجه اول استرس جابه جایی سگ از محیط قبلی به محیط جدید بوده و تغییر نوع غذای حیوان احتمالا در محل قبلی به تدریج حیوان را از مادر جدا کرده بودند و به عبارتی از شیر گرفته بودند و به غذای گوشتی عادت داده بودند و شما با آوردن این سگ به منزل غذای جدیدی به او داده اید و به تصور اینکه شیر غذای توله ها است بهش شیر داده اید و این تغییر مجدد غذایی موجب یک سوء هاضمه می شه و حرکت دستگاه گوارشی سریع تر می شه و طبعا اسهال رو در پی خواهد داشت و درمانش هم بسیار ساده است و باید الکترولیتهایی رو که از بدن خارج شده اند رو جایگزین کنید و اگه اسهال ادامه دار بود با تجویز آنتی بیوتیکی وسیع اطیف از طریق گوارشی بالانس باکتریهای دستگاه گوارش رو برقرار می کنیم و مشکل برطرف خواهد شد...
    اما سن از شیر گرفتن سگ در فاصله 6 تا 8 هفتگی است و بتدریج که توله ها در آغوش مادرشان هستند و توانسته اند در کنار مادر راه بیفتند و این زمانی است که مادر هم کمتر به آنها شیر می دهد. البته این صحنه ها را من بارها و بارها از نزدیک دیده ام چون اعتقادم این است که صرف مطالعه کردن چند کتاب نمی تواند من را به درک دقیقی برساند لذا عملا شاهد زایمان تریر خودم در منزل بودم و لحظه لحظه به دنیا آمدن توله ها تا بزرگ شدن آنها را از نزدیک حس کرده ام وقتی توله به سن 6 هفتگی می رسد دندانهای شیری او تقریبا در حال کامل شدن است و پستانهای مادر را گاز می گیرد و مادر هم ناچار است که مدام در حال شیر دادن از جایش بلند شود و توله ها را از خود براند و این زمان بهترین موقع است که به توله ها گوشت مرغ پخته بدهید البته نه زیاد بلکه هر بار مثلا 20 گرم که شامل چند تار عضلانی می شود و کم کم توله ها به خوردن این غذای جدید و لذیذ عادت می کنند و شیر گاو هم به صورت رقیق شده با آب به نسبت 50درصد آب در وعده بعدی در اختیارشان قرار دهید و وعده بعدی هم شیر مادر و به همین ترتیب مادر را از شیر دادن خلاص می کنید و او نفس راحتی خواهد کشید حالا تصور کنید که این توله سگی که بتدریج از شیر گرفته شده و تازه عادت کرده بهش گوشت مرغ بدهند را شما بیاورید خونه خودتون و به تصور اینکه چون توله است میشه به راحتی بهش شیر داد هر چقدر که دوست داشت بهش شیر می دهید و اون هم با ولع زیاد تمام آنرا می خوره اما توان هضم شیر غلیظ و با حجم زیاد رو نداره و در روزهای بعد دچار اسهال خواهد شد حالا بیا و درستش کن.. چه دردسری و اگه هم مادرش قبلا واکسینه نشده بود و یا تکرار واکسن مربوطه به موقع نبوده باشه دیگه چی میشه؟؟؟ می تونید تصور کنید که به چه دردسری می افتید؟ اگه اون اسهال درمان نشه و به اسهال ویروسی کشیده بشه چه باید کرد؟ و اگه هم در این شرایط یک همکار جوان و کم تجربه بخواهد واکسن بزنه چی میشه؟ البته من همه اینها رو دیده ام و به همین دلیلیه که می تونم لحظه به لحظه اش رو به تصویر بکشم...
    به هر حال در مورد اولین غذایی که می خواهید به توله تازه وارد بدهید خیلی دقت کنید . اگه این مرحله رو هم به سلامت پشت سر گذاشتید نوبت می رسه به یک برنامه تغذیه ای مناسب البته بعد ها باز هم در مورد تغذیه صحبت خواهم کرد ولی تا تنور داغه باید همین جا هم در موردش صحت کنیم
    همانطوری که در مورد کنترل کردن ادرار گفتم چون سیستم اعصاب خودکار رشد کافی نکرده اند مجبوریم حوصله بیشتری به خرج بدیم در مورد این بخش که مستقیما با دستگاه گوارش و بویژه معده سرو کار داره هم باید به این نکته توجه کرد که حجم معده یک توله سگ نژاد تریر بسیار محدود است و نتیجتا باید تعداد وعده های غذایی بیشتر شود و حجم غذا در هر وعده محدودتر و پیشنهاد می کنم که وعده های غذایی را به 4 تا 5 وعده تقسیم کنید.
    غذاهایی که می تونید استفاده کنید گوشت قرمز که می دونم اعتقاد دارید که حتما پخته باشه ولی با تجربه ترین دکتران دامپزشک مثل ادی استرایتون که تجربیات عملی خود رو هم بصورت کتاب درآورده اعتقاد داره بصورت خام استفاده کنید و یا گوشت سفید و پنیر رنده شده و تخم مرغ آبپز .کاهو. کلم گل کلم هویج و شیر البته شیر را فقط تا سن 4 ماهگی ادامه می دهیم و بجای آن باید ماست جایگزین گردد و عادت دادن به خوردن ماست بسیار مفید است چون در مواقع مسمومیتها و یا همین سوء هاضمه گوارشی می توان با کمک ماست و کته اسهال را برطرف نمود
    معمولا میزان نیاز توله ها 10 درصد وزن بدنشان است البته حداقل 120 گرم روزانه را باید رعایت کنید و این میزان را باید در مورد توله های نژادهای آپارتمانی رعایت نمود وگرنه توله های سگهای بزرگ حداقل به نیم کیلو غذای روزانه نیاز دارند
    اینکه کدام غذا را در کدام وعده داد دست خودتان است ولی معمولا بهتره است اولین وعده همان تخم مرغ آبپز باشد و وعده بعدی گوشت با کاهو و هویج و وعده بعدی شیر رقیق شده و یا ماست و وعده بعدی پنیر رنده شده همراه با کاهو و کلم...
    در طبیعت هم سگها علاوه بر رژیم غذایی گوشت خواری بعضی از گیاهان و علف ها را می خورند چون از این طریق ویتامینها و مواد غذایی دیگر را دریافت می کنند
    در مورد آب عقاید متفاوتی وجود دارد و فرمولهایی هم ارائه شده است اما به عقیده من در محیط آزاد باید آب به صورت نامحدود در اختیار سگ باشد اما در محیط آپارتمان و شرایط خاص ما مجبوریم که محدودیتهایی داشته باشیم اما بهتر است در فاصله بین وعده های غذایی آب در اختیار حیوان قرار گیرد

معاونت سایت

Eh قدم سوم: نحوه برخورد با زوزه کشیدن توله ها

یکی دیگه از مشکلاتی که در روز ها و شبهای اول با اون مواجه می شوید سر و صدای زیاد توله ها است باور کنید به حدی بعضی اوقات این موضوع آدم رو آزار می ده که ترجیح می دهید که هر چه زودتر از شرش خلاص بشین ناله های پشت سر هم و بدون لحظه ای سکوت..اون هم تمام مدت شب ولتون نمیکنه همش نق می زنه و زوزه می کشه...
    حالا فکر می کنید علتش چی می تونه باشه؟ بهش فکر کردین چرا؟
    خب این یک دلیل طبیعی داره در محیط زندگی سگها در طبیعت اونها وابسته به همدیگه هستند و مادرشون با شنیدن صداشون به سرعت خودش رو به اونها می رسونه تا خطری تهدیدشون نکنه و در ضمن توله ها وقتی در کنار همدیگه باشند احساس امنیت می کنن وقتی از همدیگه دور بشن ترس می اد سراغشون. نکته در همین جاست که چگونه باید با این مشکل رو به رو شد..مشکلی که می تونه شما رو از نگه داشتن سگ بکلی منصرف کنه.
    اولا سگ رو بهتره زمانی از بقیه توله ها جدا کرد که هم به حد کافی شیر مادرش رو خورده باشه و هم به اون حد رشد نکرده باشه که وجود بقیه توله براش مهم باشه و این سن 6 هفتگی است
    این نکته مهمی است چون در این زمان سگ وجود شما رو تنها تکیه گاه خودش فرض می کنه
    اما همین سگ می تونه شما رو آزار بده .باید تا می توانید سعی کنید به تنها ماندن عادتش بدهید و این مسئله نیاز به تمرین خیلی زیادی داره و برای شروع باید براش یک باکس مخصوص خریداری کنید اون باکس می تونه بتدریج لونه سگ بشه و در طبیعت هم سگها عادت به لونه سازی در زیر زمین دارند و دنبال یک مکان تاریک و امن هستند و این عادت دادن به لونه هم می تونه شما رو در یاددادن روشهای مخصوص کنترل ادرار و مدفوع کمک کنه و هم اینکه سگ رو وادار کنید که دیگه زوزه نکشه این کار تدریجی خواهد بود اگه این سگ خیلی نا آرام است اون رو شبها در باکس قرار بدهید و در کنار تخت خواب خودتون بگذارید و یک ساعت شماته دار که حسابی هم تیک تاک کنه رو در داخل یک حوله بپیچید و بگذارید داخل لونه اش و صدای اون ساعت سگ رو سرگرم می کنه تا کمتر جیغ بکشه. از طرفی سعی کنید بتدریج این کار رو از سر سگ بندازین و باکس رو در جایی که قصد دارید سگ اونجا باشه قرار بدهید.و بهتره یک جایی باشه دنج و ساکت
    هر وقت که سگ شروع کرد به زوزه کشیدن با صدای بلند و جدی بهش بگید نه تا متوجه بشه که نباید این کار رو ادامه بده و اون نباید شرطی بشه که هر وقت زوزه کشید شما می روید پیشش و نوازشش می کنید تا آرام بشه
    یک مثال بزنم فرض کنید در بیمارستانی بستری شدید اگر هر وقت که خانم پرستار رو صدا زدید اون بیاد و با محبت با شما بر خورد کنه باز هم صداش می کنید اما اگه با ترش رویی و اخم بیاد پیشتون و آمپول هم بهتون بزنه تا اونجایی که ممکنه ترجیح می دید که صداش نزنید
    تربیت سگ نیاز به تمرین دارد و بس اما باید بدونید که چگونه با یک توله سگ برخورد کنید
    باید غذاش رو در داخل همان باکس بهش بدهید و گاهی هم بد نیست که پارچه ای بر روی باکس بندازید تا کاملا تاریک بشه و سگ به اون محیط دنج علاقه داره اگه دقت کرده باشید سگها بدون استثنا علاقه دارند که برن زیر صندلی یا تخت خواب
    من یک روش خاص رو هم توصیه می کنم هر وقت توله شروع کرد به زوزه کشیدن با یک باند که بصورت حلقه در آورید پوزه اش را ببندید بطوری که گره رو به پایین باشد و از پشت گوشها دوباره گره بزنید و وقتی که دست از زوزه کشیدن برداشت اون باند رو باز کنید اگه دوباره زوزه کشید این کار رو ادامه بدهید تا وقتی که متوجه بشه با زوزه کشیدن این بلا بسرش می یاد
    البته سن سگ رو هم در نظر بگیرید هر چقدر کوچکتر باشه کار شما سخت تر خواهد بود .