آنچه باید در مورد تخمک گذاری بدانید

درک زمان تخمک گذاری – و داشتن رابطه جنسی به طور منظم چند روز قبل و در روز تخمک گذاری و یکی دو روز بعد – می تواند احتمال بارداری را افزایش دهد. تخمک گذاری فرایندی است که در آن یک تخمک بالغ از تخمدان آزاد می شود. این شش روز مهم است، زیرا تخمک می تواند حدود 12 تا 24 ساعت پس از آزاد شدن بارور شود.

علاوه بر این، اسپرم می تواند در داخل دستگاه تولید مثل زنانه تا 5 روز پس از رابطه جنسی زنده بماند. در زمانی که اسپرم زنده در طول تخمک گذاری در لوله های فالوپ وجود دارد، شانس بارداری بیشتر است.

در یک دوره 28 روزه قاعدگی، تخمک گذاری معمولا حدود 14 روز قبل از شروع دوره قاعدگی بعدی رخ می دهد. اما در بیشتر زنان، تخمک گذاری چهار روز قبل یا بعد از اواسط چرخه قاعدگی اتفاق می افتد.

ترشحات دهانه رحم قبل و بعد از تخمک گذاری
محدوده های تاریخی ذکر شده در ادامه بر اساس چرخه 28 روزه است. بعضی از زنان در اوایل چرخه خود تخمک گذاری می کنند و بعضی دیگر در اواخر چرخه تخمک گذاری می کنند. به همین دلیل بررسی ترشحات دهانه رحم برای تعیین علائم تخمک گذاری مهم است.

1- ترشحات 1-3 روز پس از دوره قاعدگی:
اولین روزهای پس از دوره شما فاز خشک می باشد. این روزها بلافاصله پس از پریودی شما می باشد و منجر به ظهور مخاط غیربارور می شود. خشک یک اصطلاح نسبی است. رحم و واژن شما هرگز کاملا خشک نخواهند شد، زیرا غنی از غشاهای مرطوب هستند. کم کم می توانید تفاوت بین حالت خشک و مخاطی را حس کنید.

2- ترشحات 4-6 روز پس از دوره قاعدگی:
وقتی به تخمک گذاری نزدیک می شوید، بدن شما شروع به تولید مخاط های غیربارور می کند. این حالت به عنوان مرحله چسبنده شناخته می شود. در این حالت ترشحات سفید یا مات و چسبناک مشاهده می کنید. این ترشحات چسبنده یا ژلاتین شکل خواهد بود.

با وجود بافت این ترشحات، بارداری در این دوره کمتر اتفاق می افتد.

3- ترشحات 7-9 روز پس از دوره قاعدگی، یا قبل از تخمک گذاری:
در طی این مرحله، مخاط دهانه رحم همچنان کرمی یا مات است. علاوه بر این، این مخاط چسبنده و غلیظ خواهد بود. اسپرم به مدت 5 روز در اندام تناسلی زن زنده باقی می ماند بنابراین احتمال بارداری در این فاز وجود دارد.

4- ترشحات در زمان تخمک گذاری
برای احتمال بالاتر بارداری، بهتر است رابطه جنسی در این مرحله انجام شود. همانطور که سطح هورمون لوتئینیزه شما قبل و بعد از تخمک گذاری افزایش می یابد، مخاط دهانه رحم شفاف تر و چسبنده تر می شوند.

معنی مخاط شفاف دهانه رحم چیست؟ این بدان معنی است که بدن به مرحله باروری رسیده است. مخاط دهانه رحم در این مرحله محیط مناسبی برای اسپرم است. در حقیقت، این مخاط باعث ایجاد کانال هایی می شود که به اسپرم اجازه می دهد خود را به رحم و لوله های فالوپ برساند.

ممکن است یک یا دو روز قبل از تخمک گذاری افزایش مخاط را مشاهده کنید. این زمان بهترین زمان برای باردار شدن است! شما فقط 12 ساعت وقت دارید تا اسپرم را به تخمک برسانید. بنابراین، رابطه جنسی قبل از تخمک گذاری باعث بارداری می شود. اگر می خواهید باردار شوید، هر روز رابطه جنسی داشته باشید.

5- ترشحات پس از تخمک گذاری
مخاط دهانه رحم بعد از تخمک گذاری کاهش می یابد و تقریبا خشک می شود. به محض اینکه منتظر باردار شدن هستید، متوجه تغییرات ظاهری مخاط دهانه رحم می شوید.

6- مخاط دهانه رحم قبل از پریودی
برخی از خانم ها چند روز قبل از پریودی متوجه مخاط کرمی دهانه رحم می شوند. همانطور که رحم پوشش خود را فرو می ریزد، دهانه رحم ترشحات کرمی آزاد می کند تا برای چرخه قاعدگی بعدی آماده شود. اگر در حال تلاش برای باردار شدن هستید، توجه کنید اگر حامله باشید باز هم ترشحات خواهید داشت، بنابراین نا امید نشوید!

7- مخاط دهانه رحم در اوایل بارداری
مخاط دهانه رحم در اوایل بارداری کاملا قابل اطمینان نیست، اما برخی از خانم ها وجود مخاط کرمی زرد رنگ را در دوران پریودی از دست رفته گزارش می دهند. این ترشحات می تواند به دلیل حضور پروژسترون در اوایل بارداری باشد. با این حال، بهتر است به نشانه های دیگر نیز توجه کنید، مانند افزایش دمای پایدار برای 18 روز و یا بیشتر پس از تخمک گذاری یا آزمایش بارداری. و اگر فکر می کنید باردار شده اید، ممکن است علائم بارداری را نیز تجربه کنید.

درک ارتباط بین تخمک گذاری و ترشحات واژن
اگر در حال حاضر درجه حرارت پایه بدن (BBT) را بررسی می کنید، بررسی مخاط دهانه رحم نیز ایده خوبی است. دمای پایه بدن در هنگام تخمک گذاری افزایش می یابد. این افزایش ناشی از افزایش هورمون پروژسترون است.

BBT بعد از تخمک گذاری به شما نشان می دهد تخمک گذاری اتفاق افتاده است. اما اگر می خواهید باردار شوید، باید قبل از تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید. تغییرات مخاط دهانه رحم قبل از تخمک گذاری می تواند به شما تخمک گذاری را اطلاع دهد. این اطلاعات می تواند به شما در رابطه جنسی برای بارداری کمک کند.

چه عواملی باعث تغییرات ترشحات دهانه رحم می شود؟
درست قبل از تخمک گذاری، هورمون استروژن منجر به افزایش مخاط دهانه رحم می شود و باعث می شود مخاط چسبناک شوند. این مسئله باعث می شود اسپرم زنده بماند و شنا کند. پس از تخمک گذاری، هورمون پروژسترون باعث می شود که مخاط دهانه رحم چسبنده و غلیظ شود. این مسئله مانع از خروج اسپرم از رحم می شود. به محض تخمک گذاری، مخاط دهانه رحم شما به حالت بارورتر تبدیل می شود. با وجودی که بدن افراد مختلف متفاوت است، تغییرات عمومی مخاط دهانه رحم عبارتند از:

قاعدگی خشک یا چسبنده
لوسیون کرم مانند
مرطوب و آبدار
سفیده تخم مرغ خام
خشک و چسبنده
تا زمان قاعدگی

هنگامی که مخاط در مرحله ی سفیده تخم مرغ خام یا مرطوب است، تخمک گذاری نزدیک است. این بهترین زمان برای رابطه جنسی برای بارداری است.

در یک دوره 28 روزه قاعدگی، تخمک گذاری معمولا 14 روز قبل از شروع دوره قاعدگی بعدی رخ می دهد

چگونگی تشخیص ترشحات تخمک گذاری
1. ابتدا دست ها را بشویید و خشک کنید.

2. راحت بنشینید یا روی توالت بنشینید یا بایستید و یک پا را روی لبه صندلی توالت قرار دهید.

3. یک انگشت را داخل واژن قرار دهید؛ شاخص شما انگشت میانی است. بسته به میزان مخاط دهانه رحم که تولید می شود، ممکن است نیازی به رسیدن به انتها نباشد، اما نمونه ای از نزدیک دهانه رحم مناسب است.

4. انگشت خود را از واژن بیرون بیاورید و غلظت مخاط دهانه را بررسی کنید. این کار را با مشاهده مخاط و آنچه بین دو انگشت است انجام دهید. سعی کنید انگشتان خود را با هم فشار دهید و سپس به آرامی آنها را از هم جدا کنید.

اگر چیزی که می بینید چسبناک، احتمالا هنوز تخمک گذاری نکرده اید.

اگر چیزی که می بینید کرمی است، احتمالا تخمک گذاری در حال انجام است.

اگر چیزی که پیدا کنید، مرطوب، آبدار و چسبنده است، تخمک گذاری بسیار نزدیک است.

اگر چیزی که می بینید بسیار مرطوب است، انگشتان خود را یک اینچ یا بیشتر فاصله دهید و اگر ترشحات شبیه به سفیده تخم مرغ خام است، مخاط دهانه رحم بارور است.

5. اگر نمودار BBT را رسم می کنید، باید بر روی نمودار یافته های مخاط دهانه رحم را بنویسید. حروف اختصاری S برای چسبناک، C برای کرمی، W برای مرطوب، و EW (یا EWCM) برای مخاط سفیده تخم مرغ است.

نکاتی برای برسی ترشحات تخمک گذاری
در حین رابطه جنسی و یا بعد از رابطه جنسی، مخاط دهانه رحم را بررسی نکنید. همچنین، زمانی که احساس نیاز به رابطه جنسی دارید مخاط را بررسی نکنید. سیالات ناشی از ترشحات جنسی مشابه با ترشحات دهانه رحم نیستند، اما احتمالا قادر نخواهید بود تفاوت را متوجه شوید. بررسی پس از رابطه جنسی نیز ایده بدی است، زیرا اسپرم با ترشحات دهانه رحم اشتباه گرفته می شود.

می توانید با نگاه کردن به دستمال توالت یا لباس زیر، مخاط دهانه رحم را بررسی کنید.

ممکن است دوست نداشته باشید انگشت را وارد واژن کنید. به ترشحات روی لباس زیر و یا دستمال توالت بعد از ادرار توجه کنید.

مخاط دهانه رحم را بعد از حرکات روده بررسی کنید.

اول، دست های خود را بشویید! اگر مشکلی در یافتن مخاط دهانه رحم دارید، پس از حرکات روده این کار را انجام دهید.

اگر چندین تکه مخاط دهانه رحم دارید، علاوه بر CM به دنبال علائم تخمک گذاری باشید.

بعضی از زنان، به خصوص افرادی که مبتلا به PCOS هستند، در طول چرخه شان، چندین لکه مخاط دهانه رحم بارور دارند.

باید به دیگر علائم تخمک گذاری مانند تغییرات موقعیت دهانه رحم توجه داشته باشید.

بعضی از داروها ممکن است با مایعات دهانه رحم شما تداخل داشته باشد.

آنتی هیستامین ها سینوس های شما را خشک می کنند و همچنین مایعات دهانه رحم شما را خشک می کنند. Clomid می تواند از تشکیل مخاط با کیفیت بارور جلوگیری کند. در این مورد، ممکن است قبل از تخمک گذاری، مخاط بارور نداشته باشید. همچنین می توانید از کیت پیش بینی تخمک گذاری برای تشخیص تخمک گذاری استفاده کنید.

اگر هرگز مخاط با کیفیت بالا و بارور مشاهده نکردید، می توانید با پزشک صحبت کنید.

عدم وجود مخاط دهانه رحم با کیفیت مطلوب می تواند نشانه ای از عدم تعادل هورمونی یا مشکل باروری باشد.

ممکن است قبل از پریودی، مخاط دهانه رحم ببینید.

بعضی از زنان قبل از قاعدگی خیس می شوند یا ترشحات شبیه سفیده تخم مرغ می بینند. بدیهی است، این نشانه ای از تخمک گذاری قریب الوقوع نیست.

واقعیت این است که تقریبا غیرممکن است تفاوت بین “مخاط دهانه رحم” در دوران بارداری و مخاط دهانه رحم را در پریودی متوجه شوید.

ممکن است مایع منی را با ترشحات واژن اشتباه بگیرید.

یک یا دو روز پس از رابطه جنسی، ممکن است مایع منی را با مخاط دهانه رحم اشتباه بگیرید. با تجربه، می توانید تفاوت این دو ماده را متوجه شوید.

سعی نکنید مایعات طبیعی واژن را بشویید!

مخاط رحم طبیعی و سالم است. برخی از زنان “ترشحات تخمک گذاری” را پاک می کنند که فکر می کنند آنها غیر بهداشتی یا ناسالم هستند، اما این کار باعث می شود باروری کاهش یابد.

آب آشامیدنی به مقدار کافی مصرف کنید.

اگر به قدر کافی آب نخورید، غشاهای مخاطی مرطوب نیستند. بدن شما آب مورد نیاز برای عملکرد حیاتی بدن را ذخیره می کند.

مکمل ها را با احتیاط مصرف کنید.برخی می گویند مکمل های ویتامین E می تواند کیفیت مخاط دهانه رحم را بهبود بخشد. با این حال، اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید (از جمله آسپرین)، نباید ویتامین E مصرف کنید. همچنین گفته می شود که اسید آمینه L- آرژنین، با افزایش جریان خون و گردش خون توسط اندام تولید مثل باعث افزایش مخاط دهانه رحم می شود.

همچنین گفته شده است که آب گریپ فروت و چای سبز ممکن است کیفیت مخاط دهانه رحم را بهبود بخشد، اما در حال حاضر هیچ مطالعه بالینی در این خصوص انجام نشده است. آگاه باشید که بعضی از داروهای تجویزی را نمی توان با آب گریپ فروت مصرف کرد.

اخبار خودرو
حوادث