اتریوم چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اتریوم در عمل قابلیت و کاربردهای بیشتر و متنوع‌تری نسبت به بیت کوین دارد و وظایف گسترده‌تری را می‌توان برای آن تعریف کرد. اگرچه خصوصیات مرسوم یک ارز دیجیتال در اتریوم نیز کاملا مشابه با بیت کوین مشاهده می‌شود، اما اتریوم برخلاف بیت کوین کاربرد ثابتی ندارد و کاربردهای متفاوتی را می‌توان برای آن در نظر گرفت.

گذشته از ماهیتی که در قالب ارز دیجیتال تعریف می‌شود، شاید بزرگ‌ترین شباهت اتریوم با بیت کوین در آن باشد که هر دوی این ارزهای دیجیتال بر اساس فناوری بلاک چین طراحی و تعریف شده‌اند. در واقع چه بیت کوین و چه اتریوم بر مبنای شبکه‌های توزیع مبتنی بر فناوری بلاک چین شکل گرفته‌اند.

به طور کل می‌توان ادعا کرد که بخش عمده‌ای از ماهیت بیت کوین در قالب ارز دیجیتال تعریف می‌شود. به این دلیل که از فناوری بلاک چین در بیت کوین بیش از هر موضوع دیگری برای نقل و انتقال جفت به جفت پول و امکان پرداخت آنلاین استفاده شده است. در واقع از این فناوری در بیت کوین به طور عمده برای ردیابی مالکیت ارز دیجیتال مذکور بهره گرفته شده است. مسئله‌ای که بدون هیچ تردیدی ماهیت کلی بیت کوین را تشکیل می‌دهد.

اما این موضوع در مورد اتریوم صادق نیست و یکی از مهمترین نقش‌های فناوری بلاک چین در رابطه با آن به طراحی و توسعه‌ی برنامه‌های مبتنی بر کاربردهای غیر متمرکز اختصاص یافته است.

به طور خلاصه می‌توان گفت که بیت کوین کاربرد تقریبا ثابت و از پیش تعیین شده‌ای دارد. این در حالی است که اتریوم از کاربردهای کاملا گسترده‌‌تری نسبت به آن برخوردار بوده و ماهیت کلی آن تنها در قالب یک ارز دیجیتال تعریف نمی‌شود.


آشنایی با ماهیت اتریوم

اتریوم را می‌توان بیش از آن که در قالب گونه‌ی جدیدی از ارز دیجیتال تعریف کرد، یک پلتفرم نرم افزاری بدون محدودیت توصیف نمود که بر مبنای فناوری بلاک چین طراحی شده و شکل گرفته است. پلتفرمی که امکان ایجاد انواع و اقسام فعالیت‌ها و کاربردهای غیر متمرکز را در اختیار بسیاری از تولید کنندگان و توسعه دهندگان این فعالیت‌های گوناگون قرار می‌دهد. در این میان به کمک پلتفرمی که اتریوم فراهم می‌آورد حتی می‌توان بسیاری از فعالیت‌های متمرکز را به صورت غیر متمرکز به سرانجام رساند. موضوعی که در ادامه‌ی این مطلب در مورد آن بیشتر سخن خواهیم گفت.

اتریوم حدود هفت سال از بیت کوین کوچک‌تر است و برای نخستین بار حدود دو سال قبل در چنین روزهایی بود که به صورت رسمی معرفی شد. در واقع این ارز دیجیتال، که ماهیت اصلی آن تنها در قالب ارز دیجیتال تعریف نمی‌شود، پدیده‌ی جدیدتری نسبت به بیت کوین محسوب می‌شود و به همان نسبت از کاربردهای گسترده‌تری برخوردار است. یکی از کسانی که نقش بسیار مهمی در طراحی و توسعه‌ی اتریوم بر عهده داشت و شاید بتوان او را به عنوان پدر این پدیده‌ی نوظهور قلمداد کرد، ویتالیک بوترین نام دارد.

این جوان کم سن و سال روس، کاربرد فناوری بلاک چین را فراتر از آن چه در ارز دیجیتال بیت کوین مورد استفاده قرار گرفته است، می‌دید. به همین دلیل تصمیم گرفت کاربردهای فناوری بلاک چین را گسترش دهد و آن را از حالت تک بعدی مخصوص خود که در بیت کوین مشاهده می‌شود خارج کند.

تلاش‌های ویتالیک و سایر هم‌فکران او در نهایت به طراحی پلتفرمی به نام ماشین مجازی اتریوم منجر شد. پلتفرمی که به تمام کاربران علاقه‌مند به تولید و توسعه امکان طراحی و اجرای برنامه‌های مختلفی را بدون توجه به زبانی که برنامه‌ی مورد نظرشان را بر مبنای آن طراحی کرده‌اند می‌دهد.

به کمک این پلتفرم جدید دیگر آن دسته از افرادی که برنامه‌های مبتنی بر فناوری بلاک چین را طراحی می‌کنند، لازم نیست برای عمل کردن مناسب این برنامه‌ها سیستم‌های بلاک چین مجزا و جداگانه‌ای در نظر بگیرند. در عوض آنها از این امکان برخوردار خواهند بود که تمام برنامه‌های گوناگون و مد نظر خود را به صورت کامل تحت همان پلتفرم واحد یعنی ماشین مجازی اتریوم یا به عبارت دیگر شبکه‌ی اتریوم طراحی و اجرا کنند.

آشنایی با کاربردهای اتریوم

همان گونه که در سطور پیشین این متن نیز به آن اشاره شد، شاید بتوان یکی از برجسته‌ترین کاربردهای اتریوم را در تولید برنامه‌های غیر متمرکز خلاصه کرد. جالب این جا است که بیت کوین نیز به عنوان یک ارز دیجیتال خود از ماهیت غیر متمرکز برخوردار است. به این ترتیب طراحان برنامه‌های مختلف می‌توانند از طریق این پلتفرم جدید برنامه‌های گوناگونی مشابه با نوع کارکرد بیت کوین طراحی کنند.

البته کاربردهای این پلتفرم جدید تنها به اجرای برنامه‌های مجازی محدود نمی‌شود و اجرای بسیاری از فعالیت‌ها و خدمات واقعی را نیز در بر می‌گیرد. به بیان دقیق‌تر توسط این پلتفرم می‌توان بسیاری از فعالیت‌هایی که ماهیت متمرکز دارند را به صورت کاملا غیر متمرکز اجرا کرد.

به عنوان مثال در فعالیت مهمی نظیر انتخابات بسیاری از افراد به صورت متمرکز و در محل‌های مشخص و از پیش تعیین شده اقدام به دادن رای می‌کنند. حال آن که توسط فناوری بلاک چین و به کمک پلتفرم ایجاد شده توسط اتریوم می‌توان چنین فعالیت‌هایی را به صورت غیر متمرکز و بدون نیاز به حضور فیزیکی به انجام رساند.

به طور کل پلتفرم مذکور از مزایای متعددی بهره می‌برد که امکان اجرای بسیاری از فعالیت‌های متمرکز را در قالب و شکل غیر متمرکز فراهم می‌کند. وجود رمزنگاری حرفه‌ای اطلاعات در این پلتفرم موجب می‌شود که برنامه‌ها یا فعالیت‌های طراحی شده بر مبنای آن از امنیت قابل توجهی برخوردار باشد و تا حد فراوانی در برابر حمله‌ی خرابکاران مصون باقی بماند.

در واقع علاوه بر آن که فرایند اجرا و تجزیه و تحلیل اطلاعات رد و بدل شده توسط این فناوری جدید توقف پذیر نیست، به هیچ وجه امکان دست‌کاری یا کم و زیاد شدن آنها نیز وجود ندارد و این خود یک مزیت مهم در زمینه‌ی محافظت از اطلاعات محسوب می‌شود.

سوای مواردی که به آن اشاره شد، امکان طراحی و اجرای بسیاری از برنامه‌ها به کمک پلتفرم مهیا شده توسط اتریوم تنها بر اساس قواعد و اصولی که روی آنها توافق صورت گرفته است، امکان پذیر خواهد بود. از همین رو به هیچ عنوان امکان حذف یا جرح و تعدیل این اطلاعات وجود نخواهد داشت. مزیتی که برای مبارزه با سانسور و حفظ ارزش‌های مربوط به بحث شفافیت بسیار مفید و کاربردی جلوه می‌کند.

با این حال امنیت بسیار بالای پلتفرم اتریوم، که خود متکی بر فناوری بلاک چین است، ضمانت صد در صدی را برای عدم هک شدن برنامه‌های اجرا شده توسط این پلتفرم و دستبرد به اطلاعات مهم آنها فراهم نمی‌آورد. دلیل اصلی این امر هم آن است که شاید طراح برنامه‌ی مذکور اشتباهاتی را در امر کدنویسی یا بهینه‌سازی آن برنامه از خود بروز داده باشد. اشتباهاتی که در نهایت می‌تواند به هک شدن برنامه‌ی طراحی شده و اجرا شده توسط اتریوم بیانجامد.

از همین رو لزوم به کارگیری برنامه نویسان و طراحان کارامد برای تولید برنامه‌‌هایی که قرار است توسط این پلتفرم جدید و گسترده اجرا شوند کاملا ضروری خواهد بود. چرا که به دلیل استانداردهای تعریف شده‌ی موجود در این پلتفرم، ایجاد تغییرات بنیادین در برنامه‌های اجرا شده تحت پلتفرم اتریوم کار چندان ساده‌ای نخواهد بود.

به این ترتیب می‌توان پلتفرم اتریوم را شبکه‌ای بسیار گسترده و پر کاربرد نظیر اینترنت توصیف کرد که امکانات فراوانی را برای کاربران مختلف فراهم می‌کند. حال آن که ماهیت بیت کوین بیشتر به یک شبکه‌ی ارتباطی مجازی شبیه است که تحت شبکه‌ی اینترنت به فعالیت می‌پردازد.

چگونگی دسترسی به پلتفرم اتریوم

همان گونه که به آن اشاره شد می‌توان اتریوم را در قامت شبکه‌ای گسترده و پر کاربرد مشاهده کرد که از خواصی مشابه با شبکه‌ی اینترنت برخوردار است و می‌تواند با استفاده از قابلیت‌های این شبکه‌ی کهنه‌کار خود به عنوان یک شبکه‌ی مجزا و جدید به فعالیت بپردازد. حال پرسش این جا است که چگونه و از چه راهی می‌توان به این شبکه‌ی جدید یا همان شبکه‌ی اتریوم دسترسی داشت؟

یکی از مرسوم‌ترین راه‌هایی که می‌توان توسط آن به شبکه‌ی اتریوم، که بر اساس فناوری بلاک چین طراحی شده است، دسترسی یافت، استفاده از مرورگرهای شناخته شده‌ای نظیر گوگل کروم یا فایرفاکس است. البته برای انجام این کار باید افزونه‌ی خاصی را روی این مرورگرها فعال کنید. از جمله افزونه‌های مفیدی که برای انجام این کار وجود دارد می‌توان به افزونه‌ی Meta Mask اشاره کرد. توسط این افزونه شما می‌توانید به شبکه‌ی بلاک چین اتریوم دسترسی داشته باشید و پروژه‌های غیر متمرکز مد نظرتان را روی آن پیاده کنید.

البته برای انجام این کار یعنی دسترسی به شبکه‌ی مبتنی بر فناوری بلاک چین اتریوم می‌توان از مرورگرهای ویژه‌ای که برای انجام این هدف طراحی شده‌اند نیز استفاده کرد. به عنوان مثال می‌توان از وجود مرورگر اختصاصی میست (Mist) برای اتصال به شبکه‌ی مبتنی بر فناوری بلاک چین اتریوم بهره گرفت. خوبی این مرورگر آن است که توسط همان کسانی طراحی شده است که اقدام به توسعه‌ی شبکه‌ی مبتنی بر فناوری بلاک چین اتریوم نموده‌اند.

به طور کل شما با دسترسی به شبکه‌ی مبتنی بر فناوری بلاک چین اتریوم علاوه بر امکان تعامل با برنامه‌های غیر متمرکز طراحی شده برای این شبکه یا طراحی سایر برنامه‌های مد نظر خود، قادر به استخراج، دریافت و دخیره‌سازی اتریوم در قالب یک ارز دیجیتال نیز خواهید بود.

چگونگی دست‌یابی به اتریوم

فرایند دست‌یابی به اتریوم را می‌توان با فرایند هم‌سنگ در زمینه‌ی استخراج بیت کوین مشابه دانست. به این معنی که در این جا نیز شما علاوه بر لزوم داشتن یک حساب بانکی مجازی یا کیف پول دیجیتال نیاز به نصب نرم افزارهای اختصاصی برای به دست آوردن ارز دیجیتال خواهید داشت.

برای شروع این کار ابتدا باید اقدام به ایجاد یک کیف پول دیجیتال نمود. نحوه‌ی کار با این کیف پول‌های دیجیتال تقریبا شبیه به کارت‌های بانکی است. به این معنی که کیف پول‌های دیجیتال اتریوم نیز مانند کارت‌های بانکی از وجود شماره حساب و رمز اختصاصی بهره می‌برند. مواردی که تقریبا کارکرد مشابهی با یکدیگر دارند و با روش‌های یکسانی می‌توان از آنها برای حفظ یا انتقال اعتبار مالی استفاده کرد.

در حال حاضر روش‌های مختلفی برای در اختیار داشتن یک کیف پول دیجیتال مبتنی بر پلتفرم اتریوم وجود دارد. به عنوان مثال می‌توان از کیف پول‌های دیجیتال واقعی این ارز دیجیتال استفاده کرد. این کیف پول‌ها بیش از هر چیز شبیه به حافظه‌های فلش بوده و با امنیت بالایی که در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند قادر به ذخیره سازی ارز دیجیتال اختصاصی آنها هستند.

در کنار این کیف پول‌های واقعی دیجیتال می‌توان از نمونه‌های مجازی آنها نیز استفاده کرد. هم اکنون وب‌سایت‌های مختلفی هستند که یک حساب بانکی مجازی اتریوم یا همان کیف پول دیجیتال آن را در اختیار شما قرار می‌دهند.

در سطور بالا به مرورگر میست اشاره کردیم. استفاده از این مرورگر اختصاصی یکی از روش‌هایی است که می‌توان از طریق آن اقدام به گشودن یک حساب بانکی مجازی اتریوم نمود.

پس از ایجاد یک کیف پول دیجیتال اختصاصی برای خود، در فرایندی مشابه با استخراج بیت کوین باید اقدام به نصب نرم افزارهای ویژه برای به دست آوردن اتریوم نمایید. پس از آن نیز می‌توانید با پیوستن به یکی از حوضچه‌های استخراج این ارز دیجیتال شروع به بهره‌برداری از آن نمایید.

در این میان تمام مواردی که در فرایند استخراج بیت کوین رعایت می‌شود، در به دست آوردن اتریوم نیز کم و بیش مصداق دارد. به بیان دقیق‌تر شما ابتدا باید میزان سود و زیانی که به دست آوردن اتریوم برایتان به همراه می‌آورد را بسنجید و پس از آن قدم در راه دست‌یابی به آن بگذارید. همچنین مواردی نظیر لزوم استفاده از سخت افزار قدرتمند برای استخراج بیت کوین نیز در فرایند به دست آوردن اتریوم مصداق دارد.

با توجه به این نکته که اتریوم کاربردها و اهداف بیشتری را نسبت به بیت کوین تحت پوشش قرار داده است، می‌توان امیدوار بود که در آینده سبب‌ساز به وجود آمدن موفقیت‌های بیشتری نسبت به آن شود و به صورت گسترده‌تری مورد استفاده قرار گیرد.

به هر حال هدف اصلی از تهیه این مطلب آشنایی مختصر خوانندگان با اتریوم و تشریح کلی ماهیت و خصوصیاتی بود که این پدیده‌ی نوظهور از وجود آنها بهره می‌برد.

اخبار خودرو
حوادث