طریقه نگهداری گل سوسن آزتک

طریقه نگهداری گل سوسن آزتک

hhs2045

پرورش و نگهداری گل سوسن آزتک
نام علمی : Sprekelia formosissima
نام انگلیسی : Aztec lily
خانواده : نرگسیان  (Amaryllidaceae)

زادگاه این گیاه چند ساله مکزیک است و به خاطر گل های زیبا ی آن، گیاهی زینتی به حساب می آید. به علت حساس بودن پیازهای آن به یخبندان (شبیه کوکب) گیاهی رایج نیست و کاشت آن در گلدان بهتر است. تک گل های سوسن آزتک به طول حداکثر 15 سانتیمتر بر ساقه های 30 سانتیمتری می رویند، ساقه های سوسن آزتک استوانه ای شکل، توخالی و محکم هستند .

 698526_891

گل چشمگیر و ارکیده مانند این گیاه، شش گلبرگ نسبتا متقارن دارد که سه گلبرگ پایینی هر گل به یکدیگر اتصال دارند و از اتصال آنها آوندی استوانه ای شکل گرفته که پرچم های بلند و بساک های بزرگ حاوی گرده را در بر گرفته است.

رنگ گل سوسن آزتک اکثرا قرمز تا قرمز تیره است ولی ارقامی با رنگ صورتی نیز یافت می شوند و نیز به رنگ سفید. همین طور ارقامی وجود دارند که رگبرگ هایی به رنگ روشن تر روی سطح گلبرگ ها دارند و برخی ارقام که گلبرگ های سرخشان لبه سفیدرنگ دارد.

94-12-1gh4876

متاسفانه گل های سوسن آزتک عمری به کوتاهی چند روز دارند و زود پژمرده می شوند. برگ های بلند این گیاه به رنگ سبز تیره، باریک و نواری شکل هستند و همزمان یا پیش از شکوفا شدن گل ها، جوانه می زنند. از هر پیاز سوسن آزتک چندین برگ می روید که در ابتدا صاف و رو به بالا می رویند ولی به مرور با بلندتر شدن، خود را به یکسو می اندازند. زمان گلدهی این گیاه در اواخر بهار و اوایل تابستان است و خصوصا اگر به عنوان گیاه خانگی یا در گلخانه نگهداری شود، گلدهی می تواند تکرار شود.

 

نیازمندی های محیطی
خاک:
به خاکی با زهکش عالی و کمی اسیدی نیاز دارد. مصرف از خاک برگ و شن در ترکیب خاک آن مفید است. در زمان کاشت پیازها باید دقت شود که نوک بالایی پیاز بیرون از خاک قرار گیرد. مصرف از مالچ برای پیاز ها مفید است.

 

آبیاری:
در بهار و تابستان به آبیاری در میزان متوسط نیاز دارد. شبیه بیشتر گیاهان پیازی آبیاری باید در میزانی باشد که خاک همواره مرطوب باشد ولی غرقابی نشود. در زمستان این گیاه به آبیاری ناچیز احتیاج دارد.

 

نور:
این گیاه در محل آفتاب گیر و نیم سایه به بهتر ی افزایش می نماید . در مناطق گرم و خشک در فصول گرم قطعا محل گیاه به صورتی باشد که در سایه بعد از ظهر قرار گیرد.پ

698526_891

 

دما:
در مناطق معتدل مثل نواحی ساحلی خزر این گیاه می تواند سرمای زمستان را تحمل کند. ولی در مناطق سردتر، پیاز این گیاه تحمل یخبندان را ندارد و پس از خشک شدن برگ ها، پیاز آن را باید در مکانی خنک و خشک نگهداری کرد. البته این کار باعث می شود که در سال بعد امکان گل دادن گیاه کاهش پیدا کند. برای گلدهی خوب، بهترین روش این است که پیازها در گلدان کاشته شوند و در فصل سرما گلدان را در مکانی بدون یخبندان نگهداری کرد.


تکثیر
با تقسیم پیاز این گیاه می توان گیاهان جدید بدست آورد. تقسیم پیاز ها هر 4 سال یکبار باعث می شود گلدهی به تاخیر نیافتد. با کاشت بذر این گیاه هم می توان گیاهان جدید بدست آورد، ولی گلدهی این گیاهان سال ها طول می کشد.

اخبار خودرو
حوادث