نشانه‌های پنهان التهاب در معده

گاستریت را به طور خلاصه می توان التهاب دیواره داخلی معده تعریف کرد. افراد بسیاری ممکن است فکر کنند که به یک سوء هاضمه مبتلا هستند، در شرایطی که مشکل اصلی آنها گاستریت است.

اگر با احساس سوزش و خارش در معده خود مواجه هستید ممکن است به گاستریت مبتلا باشید. تنها روش برای شناسایی این شرایط انجام آندوسکوپی است.

گاستریت شرایطی است که بر اساس نمونه برداری از دیواره داخلی معده تشخیص داده می شود. اگر با مشکلی پایدار در معده خود مواجه هستید، بهتر است برای بررسی دقیق‌تر شرایط به پزشک مراجعه کنید.

در ادامه با برخی از نشانه های گاستریت بیشتر آشنا می شویم.

اغلب با احساس نفخ مواجه هستید

دلایل مختلفی می توانند موجب نفخ معده شوند و بیشتر مواقع این شرایطی عادی است و به مشکل خاصی اشاره ندارد. با این وجود، اگر احساس می کنید همواره یا پس از بیشتر وعده های غذایی با نفخ مواجه هستید، بهتر است برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید. در شرایطی که گاستریت می تواند موجب نفخ شود، اما دلایل زمینه ای دیگری مانند اختلال در گوارش نیز ممکن است زمینه ساز این شرایط باشند.

 

زیاد بادگلو می زنید

افراد مبتلا به گاستریت به طور معمول با رشد بیش از حد باکتری هلیکوباکتر پیلوری مواجه هستند. عفونت اچ. پیلوری که به گفته کلینیک مایو ممکن است در نیمی از جمعیت جهان یافت شود، یکی از دلایل اصلی گاستریت است و در صورت عدم درمان می تواند موجب سرطان نیز شود. زمانی که معده اسید تولید می کند تا ذرات غذا را تجزیه کند، برای محافظت از دیواره داخلی خود نیز مخاط ترشح می کند. باکتری ها می توانند در این سد مخاطی اختلال ایجاد کرده و این شرایط می تواند به گاستریت منجر شود. اگر گاستریت به واسطه عونت باکتریایی معده شکل گرفته باشد، اچ. پیلوری می تواند فعالیت آنزیمی دیواره داخلی معده را تغییر دهد و موجب علائمی مانند بادگلو شود.

 

پس از یک وعده غذایی کوچک احساس سیری می کنید

یکی دیگر از عوارض جانبی اچ. پیلوری احساس سیری و پری در قسمت بالایی معده پس از خوردن حتی یک وعده غذایی کوچک است. باکتری ها می توانند موجب افزایش گاز شوند، معده را متورم کرده و به احساس پری و سیری زودهنگام و سریع منجر شوند.

گاستریت را به طور خلاصه می توان التهاب دیواره داخلی معده تعریف کرد

 

کمبود ویتامین B12 دارید

این ویتامین را می توانید با مصرف گوشت، لبنیات، و تخم مرغ تامین کنید و وجود آن برای حفظ سلامت بدن و سطوح بالای انرژی ضروری است. یک عفونت اچ. پیلوری می تواند توانایی بدن در تجزیه پروتئین مورد نیاز برای جذب این ویتامین ارزشمند از غذا را کاهش دهد. مطالعه ای در سال 2013 نشان داد که درمان عفونت های اچ. پیلوری به افزایش سطوح ویتامین B12 در افرادی که پیش از آن با کمبود این ماده مغذی مواجه بودند، منتج شده است. این شرایط می تواند در نهایت احتمال ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد که این بیماری نیز با کمبود ویتامین B12 پیوند خورده است.

 

از سوی دیگر، کمبود ویتامین B12 موجب گاستریت می شود. گاستریت خودایمنی به واسطه کمبود ویتامین B12 رخ می دهد و موجب می شود تا بدن به سلول های سالم و عادی حاضر در دیواره داخلی معده حمله کند.

 

به بیماری التهابی روده مبتلا هستید

افرادی که به بیماری های التهابی روده مانند بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو مبتلا هستند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به گاستریت قرار دارند. در یک مطالعه، عفونت اچ. پیلوری در یک سوم از بیماران مبتلا به بیماری کرون تشخیص داده شد.

 

وزن از دست می دهید

زمانی که پس از یک وعده غذایی کوچک احساس سیری در شما شکل می گیرد، کاهش وزن به واسطه کاهش اشتها و مصرف کالری کمتر اجتناب ناپذیر است. برخی بیماران به واسطه احساس ناراحتی قادر به غذا خوردن نیستند، از این رو، با کاهش وزن مواجه می شوند.

 

شما به واسطه مصرف غذای آلوده می توانید به راحتی در معرض اچ. پیلوری قرار بگیرید. زمانی که باکتری وارد بدن شما می شود، در دیواره داخلی معده ساکن شده و آنجا باقی می ماند. درمان به موقع این عفونت نه تنها برای تسکین هرچه سریع‌تر، بلکه برای از بین بردن احتمال ابتلا به سرطان معده نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. درمان اچ. پیلوری از طریق مصرف آنتی بیوتیک ها امکان پذیر است، اگرچه امکان دارد خلاص شدن از عفونت به طور کامل زمانبر باشد.

اگر با احساس سوزش و خارش در معده خود مواجه هستید ممکن است به گاستریت مبتلا باشید

 

با حالت تهوع مواجه هستید

در کنار بادگلو زدن و نفخ، عفونت اچ. پیلوری می تواند موجب حالت تهوع نیز شود. حرکت صفرا، یک مایع گوارشی که توسط کبد تولید می شود، از روده کوچک به معده ممکن است منبع حالت تهوع یا استفراغ باشد. بازگشت صفرا در واقع یک نوع گاستریت است. با این وجود، حالت تهوع می تواند نشانه ای از سوء هاضمه نیز باشد، از این رو، این مساله را باید پیش از احساس نگرانی درباره عفونت اچ. پیلوری مد نظر قرار دهید.

 

الکل می نوشید یا از مواد مخدر استفاده می کنید

عفونت اچ. پیلوری تنها روشی نیست که ابتلا به گاستریت را به همراه دارد. دلایل دیگری نیز وجود دارند که از آن جمله می توان به مصرف الکل و ماده مخدر کوکائین اشاره کرد. الکل، کوکائین، و برخی مواد مخدر دیگر ممکن است معده را ملتهب کرده یا دیواره مخاطی آن را تخریب کنند که معده را نسبت به عفونت و التهاب آسیب پذیر می کند.

 

زیاد از داروهای ضد التهاب استفاده می کنید

ادویل می تواند به سرعت درد را تسکین دهد، اما می تواند به معده نیز آسیب برساند. مصرف بیش از حد داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مانند موترین و ادویل (هر دو حاوی ایبوپروفن هستند) و آلو (Aleve) که ماده فعال آن ناپروکسن است می تواند دیواره داخلی معده را ملتهب کرده و به گاستریت منجر شود.

 

مطالعه ای جدید نشان داده است که داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی می توانند موجب زخم های گوارشی نیز شوند. این زخم ها در دیواره داخلی معده و قسمت بالایی روده کوچک شکل می گیرند.

در کنار بادگلو زدن و نفخ، عفونت اچ. پیلوری می تواند موجب حالت تهوع نیز شود

 

سیگار می کشید

همه ما می دانیم که سیگار کشیدن برای بدن مضر است. این عادت خطر ابتلا به گاستریت را به واسطه چند برابر کردن روش هایی که به دیواره داخلی معده آسیب وارد می کنند، افزایش می دهد. سیگار کشیدن می تواند تولید مخاط محافظ در معده را کاهش دهد. همچنین، این عادت به نظر می رسد تولید پپسین، یک آنزیم معده که پروتئین را تجزیه می کند، را افزایش می دهد که این نیز می تواند به التهاب معده منجر شود. همچنین، سیگار کشیدن می تواند جریان خون به دیواره داخلی معده را کاهش داده و روند بهبودی التهاب یا زخم ها را کند سازد.

 

به کم خونی مبتلا هستید

افرادی که بیش از 40 سال سن دارند و دارای علائم سوء هاضمه و کم خونی (آنمی)، مانند خستگی هستند، باید به یک متخصص گوارش مراجعه کنند تا آندوسکوپی قسمت بالای دستگاه گوارش برای بررسی دقیق شرایط انجام شود. کم خونی ممکن است به واسطه گاستریت فرسایشی، نوعی نادر که موجب تشکیل زخم در دیواره معده شده و می تواند به خونریزی مزمن در معده منجر شود، شکل گرفته باشد. خونریزی معده می تواند منبع کم خونی باشد.

 

خونریزی روده ای را تجربه می کنید

نشانگر کلیدی خونریزی روده ای مشاهده خون در مدفوع یا استفراغ است. از علائم دیگر می توان به گرفتگی های معده، تنگی نفس، و ضعف اشاره کرد. همچنین، دلیل این شرایط ممکن است گاستریت فرسایشی باشد. در صورت مشاهده شواهد حاوی خون در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید.

اخبار خودرو
حوادث