بیماری میکروکلسیفیکاسیون بیضه در آقایان

بیماری میکروکلسیفیکاسیون بیضه در آقایان 

۷۷

 

بیماری میکروکلسیفیکاسیون بیضه چیست؟

تجمع ذرات کلسیم در داخل نسج بیضه را شن ریزه یا میکروکلسیفیکاسیون (Microcalcification) بیضه می‌گویند. این بیماری اکثرا در حین سونوگرافی بیضه که برای منظور دیگری تجویز شده، کشف می‌شود و علائم بالینی خاصی ندارد. در سال‌های اخیر این بیماری ارزش خاصی پیدا کرده و بیماران بسیاری به دلیل داشتن ابتلا به آن به پزشک کارشناس مراجعه می کنند.

 

علت وجود شن‌ریزه در داخل بافت بیضه شناخته شده نیست، هر بیضه از حدود ۳۰۰-۲۰۰ لوله اسپرم‌ساز تشکیل شده است اگر در داخل این لوله‌ها کلسیم رسوب نماید به آن میکروکلسیفیکاسیون بیضه گفته می‌شود که با بزرگ شدن و تجمع کلسیم بیشتر سبب ایجاد شن ریزه می‌گردد. میکروکلسیفیکاسیون بیضه اکثرا زیاد و در همه بیضه منتشر می‌شوند و با سونوگرافی به آسانی قابل تشخیص هستند . میزان گزارش‌شده از شیوع این بیماری بسیار مفرق بوده و گاها از ۱۱-۱ درصد متغیر و شیوع این بیماری در سیاه‌پوستان بیشتر است. اکثرا در افرادی که دارای شن‌ریزه داخل نسج بیضه هستند ، شیوع آن دربقیه نسوج مثل ریه‌ها و سیستم عصبی نیز بیشتر است.

 

بیماری میکروکلسیفیکاسیون  ویژه سن خاصی نیست
برخی از محققان علت ژنتیک را در ظهور بیماری میکروکلسیفیکاسیون بیان کرده ‌اند ولی اخیرا معین شده که در افراد مبتلا به میکروکلسیفیکاسیون بیضه جهش در ژن SLC34A2 که در روی کروموزوم ۱۵ قرار دارد، در ظهور آن نقش دارد.


این بیماری ویژه سن خاصی نیست و از کودکی تا کهنسالی دیده می‌شود‌ هر چند ظهور این عارضه قبل از بلوغ و در مردان بالای ۶۰ سال به‌ندرت دیده می‌شود. میکروکلسیفیکاسیون بیضه اکثرا دو طرفه و بدون علامت است، گاها بیمار با درد بیضه به پزشک کارشناس مراجعه می‌کند به همین دلیل ، در تشخیص افتراقی علل درد بیضه باید میکروکلسیفیکاسیون بیضه را نیز مدنظر قرار داد.


در سال‌های اخیر نتایج چندین گزارش نشان می‌دهد که وجود شن‌ریزه در داخل نسج بیضه آن را مستعد سرطان می‌کند. چون اکثر مسائل تشخیص میکروکلسیفیکاسیون بیضه به‌دنبال سونوگرافی به یک دلیل دیگر برای مثال درد بیضه صورت می‌گیرد. به همین دلیل عده‌ای معتقد هستند بین وجود شن ریزه داخل نسج بیضه و سرطان یک رابطه ضعیف وجود دارد.

hhw643

بیماران مبتلا به میکروکلسیفیکاسیون به چند گروه تقسیم می‌شوند
بیمارانی که دارای شن‌ریزه داخل نسج بیضه هستند ، به چند گروه تقسیم می‌شوند که هر کدام نیازمند اقدام خاصی است.
در یک گروه از بیماران، شخص داری شن‌ریزه داخل نسج بیضه است ولی علائم یابقیه فاکتورهای تهدید سرطان بیضه را ندارد. در این بیماران نیاز به اقدام اضافی نیست ولی باید سالیانه توسط پزشک معاینه و ارزیابی شوند. از مهم‌ترین علائم سرطان بیضه وجود توده‌ای قابل لمس داخل نسج بیضه است.


در گروهی دیگر، بیماران دارای علائم وبقیه فاکتورهای تهدید سرطان بیضه نیز هستند . یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تهدید سرطان بیضه، سابقه بیضه نزول نکرده است. اگر بیضه نزول نکرده مبتلا به میکروکلسیفیکاسیون شود، نیاز به ارزیابی ‌های زیادتری دارد. برخی از پزشکان بیوپسی یا نمونه‌برداری را در این بیماران توصیه می‌کنند.


در یک گروه دیگر، کلسیفیکاسیون داخل بیضه، محدود به یک پارت است. همان گونه که در قبلا گفته شد، میکروکلسیفیکاسیون بیضه، منتشر و اکثرا دوطرفه است، ولی در مسائل ی به دلایل مختلف این بیماری محدود به یک پارت از بیضه می‌شود. مهم‌ترین علل کلسیفیکاسیون محدود بیضه عبارتند از التهاب مثل عفو نت، سل و…، عروقی مثل واسکولیت یا انسداد عروقی موضعی در بیضه، سرطان و بقایای غده فوق کلیه در بیضه.
پس با توجه به اینکه بیماران مبتلا به چند گروه تقسیم می‌شوند، در وهله اول بعد از معاینات و ارزیابی ‌های لازم باید معین شود شخص در کدام گروه قرار می‌گیرد تا بر طبق آن اقدام‌های اصلاح ی لازم صورت بگیرد.

اخبار خودرو
حوادث